TIXIK.cz » Turecko » Adiyaman » Nemrut Dagh

Nemrut Dagh, Turecko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Nemrut Dagh: Hlídač pokojů
Nemrut Dagh Mapa Mapa hotelů Nemrut Dagh

Doporučené hotely Nemrut Dagh


Zobrazit všechny »


Nemrut Dagh: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Nemrut Dagh Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Nemrut Dagh a doprava
Atatürkova přehrada67km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 08:20:07, Nadmořská výška: 2172m

Nemrut Dagh je kolosální hrobka krále jménem Antiochos, který vládl v Turecku od roku 98 př.n.l. do 31 př.n.l. Nemrut Dagh leží na vrcholku hory Nemrud, která je vysoká přes 2000 metrů. Právě výška hory, ve které je hrobka umístěna, přispěla k tomu, že Nemrut Dagh byla až do 19. století důkladně ukryta před zraky zlodějů, archeologů a vědců.

Zapomenutá hrobka

Turecko navštívily ročně desítky výprav, téměř nikdo až do roku 1880 nereagoval na poznámky místních, že na vrcholku hory Nemrud stojí kamenné sochy, které byly vytvořeny lidmi. Vědci odmítali uznat, že by v té době bylo možné najít prozatím neobjevené místo, a také silně pochybovali, zda bylo v minulosti vůbec možné postavit obrovskou stavbu v takové výšce.

Objevitel Karl Sester

V roce 1880 byl tureckou vládou najat německý inženýr Karl Sester, který dostal za úkol prozkoumat oblast kvůli tvorbě nových cest napříč Tureckem. Na základě vyprávění Turků se rozhodl dostat na vrchol hory Nemrud, kde skutečně objevil úlomky dávné turecké kultury s prvky řeckého stylu. O svém objevu ihned dal zprávu berlínské archeologické akademii, v níž tuto stavbu podrobně popsal. I přes detailní popis byla stavba prohlášena za nesmysl a nebyla jí věnována pozornost.

Expedice 1881

Až v roce 1881 si lidé uvědomili, že stejně jako náhodné objevení Tróji by mohlo být reálné objevení dalšího prozatím neznámého místa. Nově vzniklá expedice, kterou vedl zmíněný Karl Sester společně s Otto Puchsteinem, měla za cíl důkladné prozkoumání Nemrut Dagh. Až z výsledků výzkumu vyšlo najevo, že se jednalo o hrob krále Antiocha.

Tajemství královské hrobky

Chrám, který se z části dochoval pouze v úlomcích kvůli častým zemětřesením, měřil dle výzkumů až 50 metrů do výšky. Průzkum Nemrut Dagh stále probíhá. Asi největším lákadlem pro archeology je samotná hrobka, která nebyla dodnes objevena, a dle všech informací skrývá nekonečné bohatství, které si s sebou král Antiochos odnesl do hrobu. Pravděpodobně je hrobka umístěna hluboko pod chrámem, přímo v hoře Nemrud.


Informace a fakta

GPS: 37.981, 38.7408
Nadmořská výška: 2172 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 3:49:10

Nemrut Dagh: Recenze

Nemrut Dagh prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Kahta (25km)Malatya (56km)

Webmap: 1 2 3