TIXIK.cz » Národní parky » USA » Arizona » Coconino » Národní park Grand Canyon

Národní park Grand Canyon, USA - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Národní park Grand Canyon: Hlídač pokojů
Národní park Grand Canyon Mapa Mapa hotelů Národní park Grand Canyon

Související témata

Národní park Grand Canyon: Fotografie

Doporučené hotely Národní park Grand Canyon


Zobrazit všechny »Národní park Grand Canyon: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Národní park Grand Canyon Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Národní park Grand Canyon a doprava
Národní park KaibabNárodní parky46km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Národní parky, Aktuální čas: 00:03:15, WWW stránky:

Národní park Grand Canyon je jeden z nejstarších národních parků USA . Tento rozsáhlý kaňon řeky Colorado, nejcennější div přírody na území Ameriky, se nachází se v severní Arizoně . Neexistuje žádná jiná krajina, která by vás zaujala a překvapila víc, než Grand Canyon. Právě vnímání vizuálního dopadu rozlehlosti a krásy této oblasti je to, proč Národní park Grand Canyon přitahuje tolik lidí. Tady se svět zdá větší; a bouřky, východy a západy slunce mají o jednu dimenzi víc. Tady se člověk zastaví, zmlkne, přestane rámusit a stane se pokornějším.

Základní fakta

Grand Canyon se místy zařezává až 1500 metrů do zemského povrchu. Jeho profil odhaluje starohorní a prvohorní vrstvy hornin, z nichž každá z nich je jinak barevná. Podle výsledků průzkumu je kaňon pravděpodobně starý méně než 5 až 6 miliónů let. Protéká jím divoká řeka Colorado. Kaňon je 277 mil (446 km) dlouhý a široký od 5 mil (8 km) do 18 mil (29 km) . Přestože jeho okraje jsou od sebe vzdáleny pouhých 10 mil, jízda autem od informačního střediska v jižní části (South Rim) k informačnímu středisku na severním okraji kaňonu (North Rim) trvá pět hodin! Okolní silnice jsou totiž velmi úzké a většinou velmi strmé.

Sestup kaňonem

Národní park Grand Canyon se skládá ze dvou částí: jedna z nich se jmenuje South Rim, a druhá - vzdálenější a méně navštěvovaná - je North Rim. Když turisté dorazí do oblasti South Rim v létě, mnozí z nich stráví na tomto nádherném místě jen krátkou dobu - jenom nahlédnou dolů do kaňonu, udělají pár fotografií, a zase odjedou, protože letní teploty bývají velmi nepříjemné. Budete-li ale mít možnost přijet někdy během chladnějšího podzimu nebo na konci zimy, můžete sejít i kaňonem dolů, k řece Colorado. Je to nezapomenutelný zážitek do konce života. Tento sestup se ale nedoporučuje lidem, kteří nemají dobrou fyzickou kondici. Musíte totiž sejít po velmi úzké kamenité stezce celou výškovou míli dolů a zase tu samou výšku potom vyšplhat nahoru..správa parku vybavuje frekventovaná místa tabulemi se spokojeným mladým mužem a nápisy "Mnozí z nich vypadali takto", které mají varovat návštěvníky před přeceněním vlastních sil.

Historie

V celé oblasti Grand Canyon uvidíte zřetelné známky osídlení původních obyvatel Ameriky. Za úplně nejstarší artefakty se považují miniaturní figurky zvířat, které vyrobili zdejší lovci a sběrači před 4000 lety. Do historie kaňonu se nesmazatelně zapsal John Wesley Powell, jednoruký veterán občanské války, který roku 1869 vedl první expedici s cílem prozkoumat tok řeky Colorado. Ke konci 19. století se v této části Arizony začali usazovat mormonští misionáři.Kaňon také velmi lákal dobrodruhy, kteří hledali zlato a drahé kameny - našli jich však v tomto místě jen velmi málo. Roku 1882 horníka Johna Hanceho napadlo, že služby poskytované turistům by mohly být výnosnější než dolování ve skalách. Na dně kaňonu pak vyrostlo několik skromných srubů, které od té doby využívají turisté, kteří scházejí dolů do kaňonu pěšky nebo tam jedou na mulách.

Národní park Grand Canyon

Oblast Národního parku Grand Canyon je velmi významná z hlediska ochrany přírody. Na tomto území žije přes 2000 druhů rostlin a živočichů, včetně šedozelených veverek, které dokonale splývají s barvou okolních skal. Národní park Grand Canyon je lokalita, kde čistá příroda je čistá, divoká zvěř divoká, a daleké výhledy jsou opravdu daleké. Roku 1908 byl Grand Canyon prohlášen národní památkou. Status Národního parku získal o něco později, roku 1919. Od roku 1979 je Grand Canyon zapsán na Seznamu přírodních památek UNESCO.

Užitečné informace

Hlavní informační středisko je v Grand Canyon Village, asi 6 mil na sever od jižního vstupu do kaňonu. Park je vybaven automatickým systémem, který vám podá informace o všem, co byste mohli potřebovat, od předpovědi počasí až po povolení sjet řeku Colorado na raftu. Vstupné do parku je $20 pro automobil a $10 pro cyklistu nebo pěšího návštěvníka. Vstupenka platí na sedm dnů. Pro veškeré aktivity v této oblasti si musíte předem vyžádat povolení. Pokud se vydáte kaňonem dolů, je nutné si vzít s sebou dost vody na pití a mít na sobě kvalitní sportovní boty. Správa Národního parku zakazuje scházet dolů a šplhat zpátky nahoru v jeden den, protože výstup nahoru bezprostředně poté, co jste dlouhou dobu sestupovali skalami dolů, je extrémně namáhavý. Vyklánět se ze skalnatých říms do volného prostoru se nedoporučuje, a stejně tak je nutné nevstupovat do prostoru kaňonu v případě, že se blíží bouřka.

Kdy vyrazit do Národní park Grand Canyon

Není dobrý nápad vyrazit do kaňonu v červnu, protože červen je nejsušší měsíc v roce. V červenci a v srpnu zas naopak nejvíce prší. V lednu bývá v noci a ráno krutý mráz, zatímco v létě je uvnitř kaňonu teplota doslova vražedná a mnoho dnů za sebou neopouští čtyřicítku (nad 100 F) . Oblast South Rim je turistům otevřena po celý rok, ale většina návštěvníků přijíždí během hlavních prázdnin. V důsledku toho se na cestě dolů nebo nahoru kaňonem často musíte vyhýbat davům. Oblast Grand Canyonu je na druhém místě v žebříčku míst, kam Američané nejraději jezdí na svatební cestu -je na druhém místě hned za Niagarskými vodopády.

Turistika a kempování pod širým nebem

V oblasti kaňonu i v okolí narazíte na mnoho značených cest. Nejoblíbenější trasa se jmenuje Bright Angel Trail. Vede od jižního okraje kaňonu (South Rim, 6900 stop) k Plateau Point (3800 stop) , a je to velmi namáhavý celodenní výlet. Na cestě jsou dvě možnosti odpočinku: ta první je ve vzdálenosti 1 1/2 míle (když sestoupíte o 1130 výškových stop) , a další je potom ve vzdálenosti 4 míle (po sestupu o 2100 výškových stop) . Od tzv. indiánských zahrad (Indian Gardens) , což je místo vhodné i pro táboření, se dá pokračovat k řece Colorado, k tábořišti Bright Angel. (9 1/2 míle od horního okraje kaňonu) . Nedaleko odtud se nachází Phantom Ranch. Nachází se tam základna strážců parku a můžete si tam obstarat vodu a jídlo.

Sjíždění řeky Colorado

Každý rok se divokými peřejemi této řeky prožene na 20 000 vodáků a turistů, v obyčejných kánoích anebo v člunech bez motoru. Většinou jsou to komerční výpravy, protože čekací doba pro soukromé lodě je 10 let. Tento výlet stojí pro jednu osobu $200 (včetně jídla) .

Vyhlídkové lety nad kaňonem

Přelety nad kaňonem provázejí v poslední době čím dál hlasitější protesty, protože likvidují přirozené přírodní prostředí v oblasti Grand Canyon. Létá se z letiště Tusayan.

Organizované výlety

Většinu vyjížděk v oblasti kaňonu organizuje společnost Fred Harvey Company. Jednodenní výlet (okruh) na hřbetě muly do Plateau Point trvá asi sedm hodin ($100) . Výlety na mule na dva dny , s noclehem v Phantom Ranch stojí $225 (včetně jídla a noclehu) . V zimě jsou ceny o něco mírnější (výlet na tři dny, dvě noci, s noclehem v Phantom Ranch stojí $355) .

South Rim

Jižní okraj kaňonu je lépe dostupný než Severní okraj, takže stahuje asi 90% návštěvníků. V této oblasti můžete navštívit muzeum Yavapai a obdivovat vzácné geologické nálezy. Můžete také studovat historii a život původních obyvatel v muzeu Tusayan.

North Rim

Severní a jižní okraj kaňonu se liší nadmořskou výškou, přístupem a počtem návštěvníků. Severní okraj (North Rim) se nachází 8000 stop n.m. V této oblasti jsou léta o něco chladnější, více prší, a jehličnatý les u okraje kaňonu je mnohem hustší než v oblasti South Rim. .


Informace a fakta

GPS: 36.1889, -112.3119
Charakter parku:
Chráněné druhy zvěře:
Chráněné druhy rostlin:
Aktivity:
Jaké přírodní útvary v parku najdeme?:
Domácí zvířata jsou povolena?:
Datum vzniku:
Rizika při návštěvě parku:
Telefon:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 4:05:04

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.nps.gov/grca/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Aktivity: rafting, turistika, rybaření, cyklistika
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Charakter parku: mořský, horský, jezerní, pouštní, ostrovní
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Chráněné druhy zvěře: jelen, opice, medvěd, lev, vlk, puma, levhart sněžný, můra, orel, bobr, sova
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Domácí zvířata jsou povolena?: Ano
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Prohlídky: samostatně
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: občerstvení, kemp, kotvení lodí, půjčovny kol, bar, restaurace, toalety, sprchy, návštěvnické centrum
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Zajímavosti: krásné scenérie, ojedinělá fauna, ojedinělá flora, útesy, bažiny

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Národní park Grand Canyon: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 69Recenze: 12425.4.2011 19:33:55
Neměli jsme čas, pobýt dva dny. Dorazili jsme na konci července navečer. Sešli jsme dolů brzo ráno, před sluneční výhní jsme se zachránili čvachtáním v přítoku řeky Colorado, a dorazili zpátky nahoru na hranu kaňonu před desátou večer. Blížila se bouřka a docela silně se blýskalo. Nebyla jsem fialová odrazem blesků, ale vysílením. Poslední síly padly na předstírání, že jsem O.K. Ivana

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3