TIXIK.cz » Srbsko » Bělehrad » Národní knihovna

Národní knihovna - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Národní knihovna: Hlídač pokojů
Národní knihovna Mapa Mapa hotelů Národní knihovna

Související témata

Národní knihovna: Fotografie

Doporučené hotely Národní knihovna


Zobrazit všechny »Národní knihovna: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Národní knihovna Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Národní knihovna a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Genex Tower0.6km
Terazije2km
Skadarlija2km
Ulice knížete Mihailova v Bělehradu2km
Fontána Boj3km
Mešita Bajrakli3km
Brestovačka ada29km
Obedska Bara39km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Budovy, Aktuální čas: 23:44:01, Adresa: Nebojšina, Belgrade 11000, Srbsko, Telefon: +381 11 2451242, WWW stránky:

Národní knihovna je jednou z nejstarších kulturních institucí v Srbsku . Její primární úlohou je ochrana, prezentace a propagace kulturních statků v zemi i ve světě. Jejím cílem je i poskytování informačních služeb. Národní knihovna se nachází v centru města Bělehrad . Národní knihovna byla založena v roce 1832. Roku 1845 měla knihovna už 1421 publikací. Nachází se zde i autorský katalog, který vydal Milovan Spasic. Knížecím výnosem z roku 1853, byl zaveden statut knihovníka s hodností profesor vysoké školy. Jméno Národní knihovna dal Djura Danicic, který definoval národní koncepci nákupní politiky a začaly přípravy současné národní bibliografie. Prvi světová válka přinesla knihovně mnoho těžkostí. Bombardování zničilo část fondu. Zbývající majetek byl přesunut na několik míst v Bělehradu, Niš a Kosovské Mitrovici . Část fondu se přesunula i do Sofia , ale po válce se vrátila. Přesto všechno zmizelo mnoho materiálu, rukopisů, knih a novin. Roku 1920 Národní knihovna obdržela od vlády finanční prostředky na nákup budovy kartonážky v části Kosančićev venac , jejímž majitelem byl Milan Vapa. Při bombardování Bělehradu, dne 6. dubna 1941, budova knihovny lehla popelem. Škoda byla obrovská a shořelo mnoho vzácných knih. Několik málo knih které přežily a knihy, které byly vypůjčené nebo byly umístěny jinde byly přemístěny do budovy Státní tiskárny. Arhitekta Ivo Kurtović v období 1961-62 vytvořil předběžný návrh nových budov. Správce Cedomir Minderović pracoval na shromažďování dokumentace o organizaci a způsobu žízení důležitých knihoven v Evropě. Skupiny odborníků knihovny, spolu s architektem navštívily knihovnu v Římě , Paříži , Bonnu , Stockholmu a dalších městech. Výstavba současné budovy knihovny začala v roce 1966. Přemístění knihovny začalo v roce 1972. Čítárna byla otevřena ve stejném roce. Knihovna byla otevřena 6.dubna 1973. Budova Národní knihovny je prohlášena kulturní památkou pod ochranou Institutu pro ochranu kulturních památek. Lokální počítačovou síť získala Národní knihovna v roce 1996, kdy umožnila přístup na internet. Později vytvořila první webovou stránku. Dnes představuje Národní knihovna prvotřídní informační a kulturní hodnotu Srbska. Katalogy a bibliografie tištěných i elektronických formátů, poskytují snadný přístup pro všechny zúčastněné strany. Fondy a kolekce nabízejí více než 5 milionů publikací všeho druhu.

Informace a fakta

GPS: 44.7975, 20.4671
Nadmořská výška: 134 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:26:01

Národní knihovna: Recenze

Národní knihovna prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Bělehrad (2.3km)Stara Pazova (32km)

Webmap: 1 2 3