TIXIK.cz » Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Národní hřebčín Kladruby nad Labem: Hlídač pokojů
Národní hřebčín Kladruby nad Labem Mapa Mapa hotelů Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad LabemNárodní hřebčín Kladruby nad Labem

Související témata

Národní hřebčín Kladruby nad Labem: Fotografie

Doporučené hotely Národní hřebčín Kladruby nad Labem


Zobrazit všechny »


Národní hřebčín Kladruby nad Labem: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Národní hřebčín Kladruby nad Labem Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Národní hřebčín Kladruby nad Labem a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Aktivity, Aktuální čas: 20:47:35, WWW stránky:

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je nejstarší hřebčín na světě. Nachází se v České republice , nedaleko Pardubic , v Kladrubech nad Labem .

Historie

V roce 1560 prodal Jaroslav z Pernštejna královské komoře pardubické panství, ke kterému patřil kladrubský dvůr i s chovem koní. První počátky hřebčína se datují do roku 1563, kdy císař Maxmilián II. založil hřebčín v Kladrubech. Národní hřebčín Kladruby nad Labem byl ale oficiálně založen až v roce 1579, kdy Rudolf II. povýšil hřebčín na císařský dvorní hřebčín a nechal si zde postavit i zámeček. Renesanční zámek byl postaven spolu s kostelem, správními budovami, domem pro správce, jízdárnou a kovářskou dílnou. V průběhu let prošel zámek přestavbami. Jako poslední přebudoval zámek František Josef I. V roce 1764 se tu narodil zakladatel rodu starokladrubských běloušů Pepoli. Národní hřebčín Kladruby nad Labem byl v majetku Habsburků až do konce jejich vlády v roce 1918. Od roku 1918 patří hřebčín státu. V roce 1952 bylo při národním hřebčínu Kladruby založeno učiliště. Roku 1995 bylo plemeno uznáno jako kulturní památka a v roce 2002 jako národní kulturní památka.

O koních

Starokladrubští bělouši byly původně používáni k ceremoniálním účelům. K této funkci se používají koně ještě dnes, a to u švédského a dánského královského dvora. U nás se koně používají hlavně v soutěžích, jako jsou závody spřežení, drezůra, barokní ježdění anebo ukázky prvků vysoké španělské školy. Starokladrubské bělouše využívá také Policie v Praze, Pardubicích a Ostravě. Koně, díky jejich klidné povaze, lze použít k rekreačním vyjížďkám a hipoterapii.

O hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem chová v dnešní době starokladrubské bělouše. Jsou tu ustájeni především plemenní hřebci, chovné klisny, hříbata, koně k výcviku a koně na prodej. K národnímu hřebčínu Kladruby patří i nedaleká odchovna Selmice, která je spojena s hřebčínem 4 km dlouhou lipovou alejí. Národní hřebčín Kladruby nad Labem celkem chová asi 290 koní. Můžete tu vidět starokladrubské bělouše a také české teplokrevníky. Součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem je i hřebčín Slatiňany , který chová starokladrubské černé vraníky. V chovu má asi 280 koní.

Praktické informace

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je otevřen od 1. dubna do 31. října. Na přesnou otevírací dobu je vhodné se podívat na oficiální stránky. Pohlídky hřebčína jsou možné jen po skupinách, s minimálním počtem 5 lidí. Pro velké skupiny je potřeba prohlídku objednat písemně.

Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:47:58

Národní hřebčín Kladruby nad Labem: Recenze

Národní hřebčín Kladruby nad Labem prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Přelouč (6km)Týnec nad Labem (9km)Veletov (13km)Lázně Bohdaneč (14km)Kolín (20km)Heřmanův Městec (18km)Pardubice (21km)Čáslav (18km)Kutná Hora (20km)

Webmap: 1 2 3