TIXIK.cz » Hrady a zámky » Česká republika » Královéhradecký kraj » Náchodsko » Náchod » Náchodský zámek

Náchodský zámek - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Náchodský zámek: Hlídač pokojů
Náchodský zámek Mapa Mapa hotelů Náchodský zámek

Náchodský zámekNáchodský zámek

Související témata

Náchodský zámek: Fotografie

Doporučené hotely Náchodský zámek


Zobrazit všechny »


Náchodský zámek: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Náchodský zámek Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Náchodský zámek a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Zámek RatibořiceHrady a zámky8km
Frymburk CastleHrady a zámky9km
Zámek Nové Město nad MetujíHrady a zámky8km
Hrad HomoleHrady a zámky13km
Hospital KuksHrady a zámky19km
Zámek LeśnaHrady a zámky21km
Zámek OpočnoHrady a zámky17km
Fort WilhelmHrady a zámky29km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 14:00:50, Nadmořská výška: 402m, Adresa: Zámek 1282, 547 01 Náchod, Česká republika, Náchod 547 01, Telefon: 491 426 201, WWW stránky:

Náchodský zámek se nachází v městě Náchod v České republice. Leží v Královéhradeckém regionu asi 150km přibližně východně od Prahy. Náchodský zámek je Národní kulturní památkou ČR. Náchodský zámek byl původně ranně gotický hrad z poloviny 13. stol. Založil jej Hron z rodu Načeraticů při zemské cestě z Čech do Kladska. Postupně byl Náchodský zámek rozšířen a vzniklo zde i rozsáhlé opevnění. Mezi významné majitele náchodského zámku patřili i český král Jan Lucemburský, Anna kněžna Svídnická, český král Václav IV. nebo Jiří z Poděbrad, který jej dobil roku 1456. V letech 1544 – 1621 spravoval Náchodský zámek rod Smiřických, pod jejichž vládou došlo k rozsáhlé přestavbě na renesanční zámek. Po bitvě na Bíle hoře byl Náchodský zámek prodán Trčkům z Lípy a po nich jej získal knížecí rod Piccolomini. Pod jejich panováním došlo k barokní přestavbě zámku a dalším opevňovacím pracím. Byla přistavěna úřednická budova a jízdárna. Bylo obnoveno vnitřní zařízení zámku. Velká část tohoto mobiliáře se dochovala do dnes. Další významní majité byli pro Náchodský zámek Zahánští. Petr Biron vévoda Kuronský a Zaháňský koupil náchodské panství ve veřejné dražbě roku 1792 a po něm jej převzala jeho dcera Kateřina Vilemína kněžna Zaháňská. Pod jejich správou dochází ke kulturnímu rozkvětu náchodského panství a Náchodský zámek se stává kulturním centrem, v jehož prostorách jsou pořádána divadelní představení a koncerty. Posledními šlechtickými majiteli se v letech 1842 – 1945 stal rod Schaumburg-Lippe. Od roku 1945 je Náchodský zámek majetkem Československého státu a od roku 1993 jej vlastní Česká republika. V současnosti Náchodský zámek nabízí několik prohlídkových okruhů: 1. Piccolominská expozice, 2. Salóny II. zámeckého patra, 3. Na dvoře vévodském či Exteriérový (Malý) okruh. I přes rozsáhlé přestavby zůstalo zachováno původní jádro středověkého gotického hradu s věží. Návštěvníci si tak na Malém okruhu mohou prohlédnout gotické sklepy, věž s hladomornou či bývalý hradní příkop. Náchodský zámek láká turisty mimo jiné i díky medvědům, kteří jsou umístěni v právě v bývalém hradním příkopu nebo díky Piccolominské zahradě. Náchodský zámek pořádá během celého roku množství kulturních akcí.

Typ objektu

hrad a zámek

Současné využití objektu

historická expozice
historická památka

Současný stav

zachovalý

Služby a možnosti

možnost uspořádání svatby

Prohlídky

samostatně
s průvodcem

Sloh

baroko
gotika
renesance
rokoko

Atrakce

cenné sbírky
hladomorna
kaple
knihovna
medvědi v příkopu
systém opevnění
pozůstatky opevnění
sklepení
studna
vodní příkop
vyhlídková věž
zámecký park


Informace a fakta

GPS: 50.4186, 16.1619
Nadmořská výška: 402 m
Rok založení: 1254
Jednalo se o majetek panovníka?: Ano
Bezbariérový přístup: Ano
Domácí zvířata povolena?: Ne
Návštěvnost objektu za rok: 35007
Jak daleko lze zaparkovat? (v metrech): 500 m
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 14:31:59

Náchodský zámek: Recenze

Náchodský zámek prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3