TIXIK.cz » Muzea » Polsko » Mazovsko » Varšava » Muzeum Varšavského povstání

Muzeum Varšavského povstání - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Muzeum Varšavského povstání: Hlídač pokojů
Muzeum Varšavského povstání Mapa Mapa hotelů Muzeum Varšavského povstání

Související témata

Muzeum Varšavského povstání: Fotografie

Doporučené hotely Muzeum Varšavského povstání


Zobrazit všechny »Muzeum Varšavského povstání: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Muzeum Varšavského povstání Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Muzeum Varšavského povstání a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Museum of TechnologyMuzea2km
Muzea2km
John Paul II MuseumMuzea2km
ZachętaMuzea2km
Etnografické muzeum ve VaršavěMuzea2km
Museum of IndependenceMuzea2km
Chopin MuseumMuzea3km
Fryderyk Chopin MuseumMuzea3km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Muzea, Aktuální čas: 21:54:32, Adresa: Wola, Warsaw, Polsko, Telefon: +48 22 539 79 06, WWW stránky:

Muzeum Varšavského povstání je věnováno ozbrojenému povstání polského lidu proti nacistické okupaci v roce 1944. Nachází se v polském hlavním městě Varšavě , v jeho západní části Wola, na ulici Grzybowska 79.

Varšavské povstání

Po nacistické okupaci Polska na počátku druhé světové války vzniklo v Polsku silné odbojové hnutí. Jednotlivé skupiny se v průběhu okupace sjednotily a vytvořily apolitickou organizaci, tzv. Zemskou armádu. V roce 1944 měla tato odbojová organizace přes 400 000 členů. Jejich cílem bylo národní povstání, které mělo začít ve Varšavě. Vedení polských odbojových skupin si uvědomovalo nebezpečí, které představoval Stalin a proto chtěli osvobodit Varšavu a co možná největší území Polska ještě před příchodem Rudé armády. Měli tím získat rozhodující vliv a uchránit se před stalinským terorem. Pamatovali si sovětský teror na území východního Polska, jehož symbolem se stal Katyňský masakr. Stalin nechal na obsazeném území likvidovat odbojové a státní struktury polského státu, aby snadněji ovládl tento prostor v rámci poválečného uspořádání. Povstání vypuklo na přelomu července a srpna 1944. Odboj počítal s pomocí Rudé armády, která měla dorazit k Varšavě. Povstání trvalo 63 dnů. Nedostatek střeliva, vody, léků a potravin spolu se zpomaleným postupem Rudé armády vedl nakonec ke kapitulaci. Množství obětí, především mezi polskou mládeží a inteligencí, prakticky zlikvidovalo podzemní struktury polského státu. Během bojů zemřelo 150 000 až 200 000 civilistů a tisíce polských vojáků. Město bylo velmi silně poničeno, ale Varšava přestala pro německou armádu představovat opěrný bod. Vysoké ztráty na německé straně a upoutání sil, které nemohly být nasazené na východní frontě, vedlo k oslabení německých vojsk. Výsledkem však bylo i poválečné usnadnění nástupu komunistů, podporovaných Stalinem, k moci.

O muzeu

Muzeum Varšavského povstání bylo založeno v roce 1983. Pro veřejnost bylo otevřeno v roce 2004, tedy k 60. výročí varšavského povstání. Představuje exponáty a svědectví o tom, jak se v průběhu roku 1944 žilo. Mezi nejzajímavější exponáty patří replika obrněného vozu Kubus, replika letadla B-24 Liberator, dobová jídelna, replika kina Palladium, ve kterém pouštějí materiál natočený skutečnými polskými povstalci (tento film měl být promítán během vzpoury) , zmenšený model systému varšavské kanalizace, kde se povstalci ukrývali, a pamětní zeď se jmény všech obětí.

Praktické informace

Muzeum Varšavského povstání je otevřeno v pondělí, středu a pátek od 8 do 18 hodin. O víkendech je otevřeno od 10 do 18 hodin. Ve čtvrtek je otevřeno od 8 do 20 hodin. V úterý je vždy zavřeno. Vstupné stojí 10 PLN pro dospělé a 5 PLN pro děti. K dispozici je i zvukový průvodce v 18 jazycích. Zapůjčení stojí 10 PLN. O víkendech nabízí Muzeum Varšavského povstání možnost v tzv. "Sále malých povstalců" odložit děti, na které dohlédne odborný lektor. Rodiče si zatím mohou v klidu prohlédnout muzeum.


Informace a fakta

GPS: 52.2325, 20.9811
Nadmořská výška: 112 m
Datum vzniku (rok): 1983
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:42:36

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.1944.pl

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Je zde možné pořádat společenské akce?: Ano
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Typ muzea: muzeum, památkový objekt

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Muzeum Varšavského povstání: Recenze

Muzeum Varšavského povstání prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Varšava (4.1km)Stare Babice (11km)Raszyn (9km)Konotopa (11km)Pustelnik (15km)Dziekanów Leśny (16km)Otrębusy (19km)Józefów (20km)Nadarzyn (19km)

Webmap: 1 2 3