TIXIK.cz » Hory » USA » Washington » Skamania » Mt St Helens

Mt St Helens, USA - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Mt St Helens: Hlídač pokojů
Mt St Helens Mapa Mapa hotelů Mt St Helens

Související témata

Mt St Helens: Fotografie

Doporučené hotely Mt St Helens


Zobrazit všechny »Mt St Helens: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Mt St Helens Mapa Plánovač výletů na míru
Kempy, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Mt St Helens a doprava
Mount MitchellHory19km
Marble Mountain-Trout Creek HillHory36km
West CraterHory37km
Indian HeavenHory41km
Trout Creek HillHory43km
Battle Ground Lake State ParkHory50km
Silver Star MountainHory50km
Elkhorn MountainHory53km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hory, Aktuální čas: 00:51:51, Nadmořská výška: 2550m

Mt St Helens je spící sopka, která se nachází v severní části území státu Washington,USA . Byla pojmenována po britském diplomatovi, lordu St. Helens.

Základní fakta

Mt St Helens je aktivní sopka. Vlivem erupcí se její výška už několikrát snížila. Sopečné výbuchy si totiž spolu s lávou vždycky odnesou kousek vrcholu. K zatím nejsilnějšímu výbuchu sopky došlo 18. května 1980. Byly tehdy zničeny stovky kilometrů čtverečných lesa a část vrcholu byla rozmetána do okolí. V současné době sopka Mt St Helens měří zhruba 2600m. Zatím poslední erupce byla zaznamenána v roce 2006. Přestože se území zničené silnou erupcí roku 1980 pomalu zotavuje, stopy výbuchu jsou velmi dobře znatelné na tváři okolní krajiny i dnes. V dolních partiích hory například na první pohled už zdálky identifikujete směr, kterým ničivý výbuch nesl polámané kmeny vzrostlých stromů. Odborníci se shodují v názoru, že další exploze je jenom otázkou času.

Erupce v květnu 1980

Sopka vysílala varovné signály už v březnu roku 1980. Tehdy byly kromě mírných otřesů půdy zaznamenány i neobvyklé mraky nad vrcholem Mt St Helens. Geologové se původně domnívali, že se jedná o důsledky proudění vody pod žhavým jádrem hory, a svůj omyl zjistili příliš pozdě. Roztavená hornina byla vyzvednuta blíže k povrchu, a vlivem rostoucího tlaku vody, kterou obsahovala, se na severní straně vrcholu objevila vyboulenina, která se potom každým dnem zvětšovala. 18. května se obrovská masa horniny, popela, páry a plynu dala do pohybu. Rozpadla se celá severní strana Mt St Helens, a odborníci později prohlásili, že tehdy došlo k vůbec největšímu sesuvu půdy všech dob. Jezero Spirit Lake bylo zavaleno. Jedovaté plyny explodovaly směrem na sever od kráteru a okamžitě zlikvidovaly rozsáhlé porosty lesů. Nánosy bahna a popela uzavřely lodní cestu po řece Columbia na celé týdny. Ještě o mnoho let později se na polích a silnicích v okolní krajině objevovaly nánosy sopečného popela. Místní obyvatelé byli tehdy včas a důkladně varováni a vyzváni k evakuaci. Možná, že byli varováni až příliš důkladně, protože někteří z nich se vrátili domů, protože sopka nevybuchla v přesně ohlášené době. Během výbuchu pak zemřelo 59 osob.

Praktické informace

Oblast hory Mt St Helens je dostupná po silnici z Portlandu nebo ze Seattlu . Během své návštěvy určitě nezapomeňte navštívit Návštěvní centrum Coldwater Ridge, protože nabízí výhled přímo do jícnu sopky, doplněný odborným výkladem a filmem. Můžete se projít po úpatí hřebene Windy Ridge po některé z vyznačených cest.Z nich nejoblíbenější vám nabídne pohled směrem k jezeru Spirit Lake, které je zavaleno kmeny stromů z lesa, zničeného erupcí v roce 1980, a zavede vás blíže k lávovému dómu v jícnu kráteru.


Informace a fakta

GPS: 46.1995, -122.1886
Nadmořská výška: 2150 m
Nadmořská výška vrcholu (m): 2550 m
Ve kterém roce byla hora zdolána poprvé?: 1853
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 6:54:55

Mt St Helens: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 50Recenze: 124.12.2008 2:36:34
V některých verzích ke vzniku jména této sopky se uvádí, že je pojmenována britským námořním kapitánem jménem George Vancouver(po něm se jmenuje dnešní Vancouver, na jehož místě bylo původní amerindské osídlemí) po britském diplomatovi jménem Alleyne Fitzherbert, první baron ze Saint Helens .
Dozvěděl jsem se ale, že v 19. stl. vyslala Británie vojenskou průzkumnou výpravu, kterou vedel britský vojenský topograf jménem Saint Helen ,(bez s na konci), který měl za úkol zmapovat severozápad Ameriky. tedy i oblast v okolí té sopky .
Po návratu bylo královskou zeměpisnou společností navrženo, aby vulkán nesl jeho jméno, tedy Mont Saint Helens , resp. Mount Saint Helen´s
To s na konci by pak byl přivlastňovací druhý pád.
Tedy jako sopka Saint Helen-ova
Tahle verze mi připadá logičtější. Aby nějaký zeměpisný útvar mohl být pojmenován po někom, musí nejprve být zakreslen do mapy .

Města a obce v okolí

Battle Ground (54km)

Webmap: 1 2 3