TIXIK.cz » Modlivý důl

Modlivý důl, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Modlivý důl: Hlídač pokojů
Modlivý důl Mapa Mapa hotelů Modlivý důl

Modlivý důlModlivý důl

Související témata

Modlivý důl: Fotografie

Doporučené hotely Modlivý důl


Zobrazit všechny »


Modlivý důl: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Modlivý důl Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Modlivý důl a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Údolí, Aktuální čas: 17:20:50, Nadmořská výška: 481m

Modlivý důl, kterým se pyšní obec Svojkov na severu České republiky, je nejen poutním místem s půvabnou skalní kaplí, ale zároveň překrásným skalnatým údolím o délce 1 km, do kterého spadají pískovcové skály pod Tisovým vrchem. Původně se Modlivý důl nazýval Smolný, protože se zde pálilo dřevěné uhlí a získávala smola. Tak jako se ke většině turistických zajímavostí váže hned několik pověstí, ani Modlivý důl tomu není výjimkou. Jedna z pověstí tvrdí, že si tu dobrovolně vzali život rytíř Jaroslav ze Svojkova a dcera sládka z Velenic. Velmi se milovali, ale rytířovi rodiče jim jejich lásku nepřáli. I další pověst končí tragicky. Podle ní se Modlivý důl stal místem, kde jeden selský chlapec zabil svého soka v lásce... Za první svatý obrázek může Modlivý důl děkovat jistému dělníkovi, který ho pověsil v roce 1704 na strom. V roce 1772 si svobodná paní von Czerwelli ze Svojkova Modlivý důl velice oblíbila a zřídila zde dřevěnou kapličku, kam byl dělníkův obrázek přenesen. Ještě v tomtéž roce bylo z České Lípy vypraveno první procesí, aby prosilo o odvrácení morové a cholerové epidemie. Od té doby se Modlivý důl stal cílem častých poutí pro odvrácení řady epidemií. Počet poutníků rostl a tak koncem 18. století nechala hraběnka Kinská vytesat kapli do skalní stěny. V roce 1836 sochař Antonín Wagner vyzdobil Modlivý důl gotickým portálem. Ve 40. letech 19. století si přijel Modlivý důl, jako místo rozjímání a modlení, prohlédnout i poslední korunovaný český král Ferdinand V. Dobrotivý, který měl po své abdikaci za letní sídlo zámek v nedalekých Zákupech. Koncem 19. století byl Modlivý důl zasvěcen Panně Marii Lourdské a na lourdskou jeskyni byl také upraven vnitřek kaple. Od roku 1996 je Modlivý důl každoročně 1.května místem pro zahajování mariánského měsíce.

Informace a fakta

GPS: 50.7261, 14.6045
Nadmořská výška: 481 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 13:57:33

Modlivý důl: Recenze

Modlivý důl prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Nový Bor (5km)Česká Lípa (6km)Kamenický Šenov (11km)Jablonné v Podještědí (12km)Kytlice (11km)Stráž pod Ralskem (14km)Žandov (15km)Česká Kamenice (15km)Rynoltice (17km)

Webmap: 1 2 3