TIXIK.cz » Muzea » Česká republika » Jihočeský kraj » Prachaticko » Vimperk » Minimuzeum Zlaté stezky

Minimuzeum Zlaté stezky - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Minimuzeum Zlaté stezky: Hlídač pokojů
Minimuzeum Zlaté stezky Mapa Mapa hotelů Minimuzeum Zlaté stezky

Minimuzeum Zlaté stezkyMinimuzeum Zlaté stezky

Související témata

Minimuzeum Zlaté stezky: Fotografie

Doporučené hotely Minimuzeum Zlaté stezky


Zobrazit všechny »


Minimuzeum Zlaté stezky: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Minimuzeum Zlaté stezky Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Minimuzeum Zlaté stezky a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Prachatické muzeumMuzea17km
Sklářské muzeumMuzea15km
Muzeum historických motocyklůMuzea19km
Muzeum motocyklů a expozice české hračkyMuzea19km
Volarské muzeumMuzea18km
Freilichtmuseum FinsterauMuzea20km
Muzeum Dr. Šimona AdleraMuzea27km
Muzeum Judr. Otakara Kudrny v NetolicíchMuzea31km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Muzea, Aktuální čas: 22:09:29, Nadmořská výška: 695m, Adresa: Steinbrenerova 6, 385 17 Vimperk, Telefon: +420 388 411 506, WWW stránky:


Informace a fakta

GPS: 49.0523, 13.7748
Nadmořská výška: 695 m
Jaká je roční návštěvnost?: průměrně 500 návštěvníků
Datum poslední aktualizace: 18.10.2012 20:53:17

Minimuzeum Zlaté stezky: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 50Recenze: 117.2.2012 8:36:15, http://www.info.vimperk.cz
Stará huť u Adamova, kulturní památka umístěná v památkové rezervaci ve správě Technického muzea v Brně. Objekty bývalé železářské huti, byly založeny ve čtyřicátých letech 18. století knížaty z Liechtensteinu. Nalézají se v krajině Moravského krasu, uprostřed území hojně využívaného našimi předky k železářské výrobě již v 8.-11. století. Železné rudy se v okolí těžily od raného středověku do konce 19. století, protože husté lesy poskytovaly dostatek dříví k výrobě dřevěného uhlí a vody Křtinského potoka otáčely vodními koly pohánějícími měchy a hamerská kladiva středověkého železářského hamru a později i liechtensteinské huti. Huť pracovala do roku 1877, kdy byla jako nerentabilní uzavřena. Množství jejích budov postupně podlehlo zkáze. Do současné doby se zachovaly zavážecí rampy, dvě vápenické pece, dvojice obytných budov, hostinec zvaný Švýcárna, dvoupodlažní objekt tzv. Kameňáku, sloužícího k výrobě modelů pro slévárnu, v němž se nyní nachází expozice železářství a zejména vysoká dřevouhelná pec o výšce 10 m a půdorysu 12 x 12 m, z jejíhož ochozu je možné si areál bývalé huti prohlédnout.Expozice železářství střední části Moravského krasu, zpřístupněná roku 1984, seznamuje návštěvníky prostřednictvím množství modelů i autentických výrobků s historií místního železářství. Součástí areálu Staré huti je i „železářský okrsek“ v němž se nachází dvojice dřevěných staveb, kovárny a polozemnice, ale zejména rekonstrukce raně středověkých (Slovanských) kusových železářských pecí zhotovených dle archeologických nálezů z hutí pracujících v blízkém okolí v 8.–11. století. Pece slouží k archeometalurgickým experimentům i ukázkovým tavbám pro veřejnost. Ty jsou zde prováděny v jednu z květnových a zářijových sobot (aktuální termíny viz. internetová stránka Technického muzea v Brně). V rámci květnové akce je možné shlédnout i milířování dřevěného uhlí, kování, pečení chleba a další řemesla.Huť je jednou ze zastávek Cesty železa Moravským krasem, sítě naučných stezek provádějících zájemce po místech v okolí Adamova, Blanska, Křtin, Olomučan, Rudice a Babic spojených s historií těžby železných rud a jejich zpracováním. Současná idylická krajina Chráněné krajinné oblasti Moravský kras nedává příliš znát, že se v Josefovském údolí nacházel železářský hamr a huť, obilní mlýn, mlýny na výrobu střelného prachu, sklárna, pila, podzemní zbrojní podniky a na okolních kopcích kouřily milíře a dolovala se železná ruda.Nedaleko Staré huti leží Býčí skála, jeskyně proslulá nálezem pohřbu velmože či snad rituálního místa z období 500 let př. n. l., větrný mlýn v Rudici, poutní chrám Jména Panny Marie ve Křtinách vystavěný dle projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jeskyně Výpustek přeměněná v období druhé světové války v podzemní továrnu a později v protiatomový velitelský kryt či adamovský kostel zasvěcený patronce horníků Svaté Barboře, v němž se nachází vzácný pozdněstředověký Světelský oltář.

Města a obce v okolí

Vimperk (0.2km)Zdíkov (7km)Stachy (10km)Borová Lada (11km)Vacov (10km)Kvilda (15km)Nicov (14km)Prachatice (17km)Kašperské Hory (19km)

Webmap: 1 2 3