TIXIK.cz » Města » Belgie » Antwerpy » Mechelen

Mechelen - hotely a ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Mechelen: Hlídač pokojů
Mechelen Mapa Mapa hotelů Mechelen

MechelenMechelen

Související témata

Satelitní mapa Belgie, Největší města v Belgii, Satelitní mapa Mechelenu, Tipy na výlety poblíž Mechelenu, Luxusní ubytování v Mechelenu, Autopůjčovny v Mechelenu, Mechelen: Fotografie

Doporučené hotely Mechelen


Zobrazit všechny »


Mechelen: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Mechelen Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Mechelen a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky
Mechelen CathedralKatedrály0.1km
Katedrála Sv. RumboldaKatedrály0.1km
Mechelen Town HallRadnice0.2km
Vlámské BéguinagesArchitektura0.6km
Kazerne Dossin – MemorialMuzea0.7km
Mechelen transit campMuzea0.7km
Flanders Toy MuseumMuzea1km
SpeelgoedmuseumMuzea1km
Oscar Vankesbeeck StadiumStadiony1km
VrijbroekparkParky2km
De EsdoornŠkoly3km
TechnopolisZábavní parky3km
ZOO MuizenZoo4km
Axa bank Fons VercammenBanky5km
De ZonnebergenŠkoly5km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 04:47:52, Telefon: +32 15 28 00 00, WWW stránky:

Plusy

milí lidé
krásná architektura
převážně dobré počasí
skvělé jídlo
osobitá místní atmosféra
dobré pivo
dobrá dostupnost
má zábavní park
UNESCO
mírné klima

Proti

poměrně draho

Vhodné pro

shopping
poznávání historie
noční život
plavby
aktivní dovolenou

Zajímavosti

stará & nová architektura

Doprava a dopravní možnosti

železniční
letecká
mezinárodní letiště


Informace a fakta

GPS: 51.0281, 4.478
Nadmořská výška: 8 m
Vzdálenost do hlavního města: Brusel, 31 km
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 20:35:59

Mechelen: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 80Recenze: 92011-01-23 20:15:57
Mechelen (francouzsky Malines) je půvabné historické město, které se v 16. stol. stalo na nějaký čas hlavním městem Nizozemí. Nachází se na březích řeky Dijle v severní části Belgie, asi 25 km severně od hlavního města Bruselu . Leží stejně daleko od města Antverpy v regionu Antverpy ve vlámské části země. Mechelen obývá přibližně 80 000 obyvatel. Je to desáté největší město v Belgii.

Historické zajímavosti

Mechelen leží v oblasti tzv. vlámského diamantu, hustě zalidněné části Belgie mezi Antverpami, Bruselem, Ghentem a Lovaní (Leuven) . Nalezené artefakty z doby laténské dokládají osídlení již v mladší době železné (asi 400 př.n.l.) . Později Mechelen obývali Galorománi a po nich Germáni.
V 8. stol. pod vlivem irského misionáře a kazatele St. Rombolda přešli obyvatelé městečka Mechelen ke křesťanství. Jméno St. Rombolda nese i jedna z dominant města, zdejší gotická katedrála. Ta pochází z 13. až 16. stol., má 97 m vysokou věž se dvěma zvonkohrami a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hlavní město Habsburského Nizozemí

Městem se Mechelen stal ve 14. století pod správou brabantských vévodů. V této době nastal mohutný rozmach textilní výroby, město bohatlo a jeho moc rostla. Rozmach pokračoval pod správou burgundských vévodů i během 15. století, kdy se Mechelen stal sídlem významných státosprávných institucí. Vrcholem v rozkvětu města byla pro Mechelen první polovina 16. století, kdy se pod vládou Markéty Rakouské stal hlavním městem Nizozemí (Habsburského Nizozemí) . Po smrti Markéty Rakouské se většina vládních institucí přesunula do Bruselu a Mechelen ztratil svůj politický význam.

Duchovní centrum

V této době však rostl církevní význam tohoto města. Roku 1559 se Mechelen stal sídlem arcibiskupství a duchovním centrem Nizozemí. Tento vliv si Mechelen udržel i v Belgii, a to až do r. 1961. Od tohoto roku se o sídlo arcibiskupství dělí spolu s Bruselem.

Památka UNESCO

Ze 16. století pochází i další významná památka města, Malý a Velký dvůr Bekyní (Begijnhof) , unikátní komplex budov patřící řádu Bekyní, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Období nacistického teroru

V 19. století se Mechelen stal důležitým železničním uzlem a během 2. světové války ve městě nacisté zřídili smutně proslulý tranzitní tábor.

Turistické zajímavosti

Mechelen je malebné městečko s typickou atmosférou křivolakých uliček, obchůdků a kavárniček se silnou belgickou kávou či horkou čokoládou. V centru města najdete velké trhy, kde si můžete nakoupit především sladkosti. Pro nákupy je nejlepší náměstí Ijzerenleen, ve středověku proslavené rybími trhy.

Grote Markt

Dalším turisticky zajímavým místem města Mechelen je náměstí Grote Markt. Najdete zde sochu Markéty z Yorku, a také tři budovy dnešní radnice: pozdně gotický Paleis van de Groote Raad z 16. století, gotický Belfort (hlásku) ze 14. století a soukenickou burzu Lakenhal ze 14. století. Náměstí lemují renesanční domy ze 16. století, rokokové domy z 18. století, a jeho dominantou je již zmiňovaná katedrála St. Rombolda .
Ve městě Mechelen najdete i řadu dalších církevních staveb, např. barokní baziliku Basiliek van Onze-Lieve-Vrouw-van-Hanswijk, kostely sv. Jana (Sint-Janskerk) , sv. Petra a Pavla či kostel Kerk van Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijle.

Architektura a zahrady

Další významné budovy v Mechelenu jsou pozdně gotický Palác Markéty z Yorku, který dnes slouží jako divadlo, a také Palác Markéty Rakouské, původně sídlo vrchního soudu, dnes justiční palác. Nádherné renesanční zahrady Paláce Markéty Rakouské jsou nyní přístupné veřejnosti.

Turistické atrakce pro děti i dospělé

Mechelen nabízí dětem Muzeum hraček (Speelgoedmuseum) a přírodní zoopark Dierenpark Plankendael. Dospělé nejspíš zaujme královská manufaktura tapisérií De Wit a možnost návštěvy místního pivovaru Het Anker ze 14. století, kterou lze spojit s návštěvou pivovarské restaurace, kde se všechny pokrmy vaří z piva. Ve městě sídlí Vysoká škola zvonkohry. Založil ji v roce 1922 Jef Denijn a je jedinou a tudíž i nejstarší školou zvonkohry na světě. Atmosféru zdejších koncertů zvonkohry nezažijete nikde jinde na světě.

Doprava

Mechelen leží asi 20 km severně od mezinárodního letiště v Bruselu, ze kterého se do města dostanete pohodlně autobusem přímo z letiště. Autobus jezdí mezi 6 a 23 hodinou, a to nejméně dvakrát za hodinu. Cesta autobusem trvá asi 50 minut. Na Brussels´ Nord zastavují také autobusy mezinárodních linek Eurolines a odjíždí odtud i místní autobusové spoje směr Mechelen. Odjíždí mezi 6 a 23 hodinou přibližně každých 20 minut.

Můžete přijet i vlakem. Železniční zastávka je přímo pod mezinárodním letištěm, musíte ale přesedat na železničním nádraží Brussels ´Nord. Cesta vlakem trvá asi 45 minut. Jednotlivá jízda je o něco dražší než autobus, ale v Belgii existují při cestování železnicí různé slevy, a proto je dobré ověřit si, jaké máte možnosti. Trať Brusel - Mechelen stojí za jízdu. Tato trať z roku 1835 je totiž vůbec první železniční trať v kontinentální Evropě.

Města a obce v okolí

MechelenRijmenam (8km)Boortmeerbeek (8km)Puurs (15km)Melsbroek (12km)Lier (13km)Steenokkerzeel (13km)Werchter (16km)Erps-Kwerps (15km)

Webmap: 1 2 3