TIXIK.cz » Nizozemsko » Noord-Holland » Marken

Marken - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Marken: Hlídač pokojů
Marken Mapa Mapa hotelů Marken

MarkenMarken

Související témata

Marken: Fotografie

Doporučené hotely Marken


Zobrazit všechny »


Marken: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Marken Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Marken a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Alida Hoeve5km
Odvodněné území Beemster 16km
Dvůr Bekyní v Amsterdamu17km
Amsterdam Dungeon17km
Lelystad26km
Schiphol Noord26km
Rezervace North Holland Dune36km
Dům Rietvelda a Schröderové42km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Poloostrovy, Aktuální čas: 03:01:04, Adresa: 1156 Marken, Nizozemsko

Marken poloostrov a město v Nizozemsku. Leží v provincii Severní Holandsko – Noord Holland asi 15 kilometrů od Amsterodmu. Marken se stal velmi oblíbeným turistickým místem pro kratší výlety právě z Amsterodamu. Dá se na něj dostat autem, autobusem, trajektem nebo i na kole a pěšky po hrázi, která jej spojuje s pevninou. V průběhu staletí byl Marken poloostrovem i ostrovem. Dokládá tak potřebu obyvtael Nizozemska zajistit si stabilitu a ochranu před stále se měnící výškou hladiny moře. Marken byl oddělen od pevniny v 13. století velikou bouří. Díky několika stoletím, po která byli jeho obyvatelé izolováni se zde mohla vytvořit jejich typická kultura, rozdílná od zbytku Nizozemska. Nynější podobu Marken získal v roce 1932 po výstavbě hráze Afsluitdijk, která odděluje Severní Moře. Původně se městečko Tixik_nacházelo na pobřeží mořského zálivu Zuiderzee a jeho přístav byl důležitým místem pro obchod. Zuiderzee – tzv. Jižní moře ( jižní protože to je výběžek Severního Moře jižním směrem ) bývalo hlavní branou pro zaoceánské lodě, které vyplouvaly z Amesterodamu a na jeho vodách panoval čilý ruch. Po výstavbě hráze se z části Zuiderzee stalo největší jezero v Nizozemsku se jménem IJsselmeer. Jezero bylo odslaněno a zčásti vysušeno a zkulturněno zejména pro zemědělské využití. Marken dnes tedy leží na břehu největšího sladkovodného jezera země. Z původní rybářské vesnice se postupně stal hojně navštěvovaný turistický cíl. Marken je známý pro svou starobylou architekturu rybářské vesnice. Návštěvníci zde naleznou přesně to, co od historického městečka očekávají. Dochovaly se zde malebné dřevěné zelenobíle natřené rybářské domy a protože Marken byl pravidelně postihován záplavami, jsou některé z domů postaveny na dřevěných kůlech. Městečko má dvě hlavní části. Jedna soustředěná kolem přístavu, kde si můžete vychutnat příjemnou atmosféru a pohled na vodní hladinu s loděmi. Druhá se nachází kolem místního kostela. Marken je jedno z mála míst, na kterém můžete spatřit některé místní obyvatele v jejich typickém kroji. Letní ženský kroj pro všední den se skládá z jednoduché pruhované černé sukně. Kompletně se pak kroj sestává z černé sukně a černé zástěry a přes kabátek s pruhovanými rukávy se nosí vyšívaný živůtek a druh vestičky s květinovým šátkem. Všeje doplněno malým čepečkem z krajky, batistu a činče (druh látky) . Muži nosí jednoduchou halenu a kalhoty. Někteří obyvatelé Marken se samozřejmě rádi, nechají vyfotografovat turisty, pro jiné je to dodnes skutečně jejich běžný oděv. Marken je taktéž oblíben pro svoji kuchyni a to zejména rybí speciality, mezi které patří například uzený úhoř. Množství obchodů nabízí typické holandské suvenýry – dřeváky všech velikostí a barev a ještě mnoho dalších věcí. V Marken panuje čilý turistický ruch a městečko je tím pravým místem pro všechny, kteří chtějí na vlastní kůži pocítit starobylou atmosféru rybářské vesnice.

Informace a fakta

GPS: 52.4578, 5.1056
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:42:25

Marken: Recenze

Marken prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Katwoude (4.3km)Monnickendam (4.7km)Volendam (5km)Edam (7km)Watergang (11km)Middelie (11km)Zuidoostbeemster (13km)Almere (12km)Warder (13km)

Webmap: 1 2 3