Maňa, Slovensko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Maňa: Hlídač pokojů
Maňa Mapa Mapa hotelů Maňa

MaňaMaňa

Související témata

Největší města na Slovensku, Satelitní mapa Slovenska, Maňa - satelitní mapa, Maňa: Fotografie

Doporučené hotely Maňa


Zobrazit všechny »


Maňa: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Maňa Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Maňa a doprava
Komjatice LakeJezera6km
Termální koupaliště PodhájskaKoupání7km
Church in VrableKostely10km
Nitrianský krajRegiony11km
Obecný úrad ŠtitáreRadnice12km
Danubian HillsHory11km
Jižní SlovenskoRegiony18km
Mochovce Nuclear Power PlantElektrárny18km
Vodopád ZúgovVodopády17km
Letiště Nitra GliderLetiště18km
Hrad TekovHrady a zámky21km
Slovak Agricultural Open-Air MuseumMuzea21km
Arboretum MlyňanyBotanické zahrady20km
Anton Bernolák´s ChapelKaple20km
Výhľad KalváriaVyhlídky22km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 04:29:34, WWW stránky:

Maňa je středně velká obec v okrese Nové Zámky na jihozápadě Slovenska . Obec se člení na dvě místní části: Veľká Maňa a Malá Maňa.

Krátce z historie

Území dnešní obce Maňa bylo osídleno již v pravěku. Dokazují to četné archeologické nálezy z mladší doby kamenné, doby bronzové a halštatu. Mezi tyto prastaré památky patří také jedno z nejrozsáhlejších keltských pohřebišť ve střední Evropě . Slované na toto území přišli nejspíš v 6. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1237. V této době byla Maňa prodána uherským králem Bélou IV. hraběti Tomášovi. Později přešla do rukou Matúša Čáka Trenčanského, což byl mocný uherský šlechtic a v podstatě nekorunovaný král západního a středního Slovenska . Od konce 14. století se majiteli obce stávají majetní Forgáčovci. V letech 1599-1663 Maňa čelila turecké okupaci. Od roku 1712 prožívala obec rozkvět. Jejím majitelem tehdy byl hrabě Koller. Zasloužil se například o výstavbu kostela, kaštela, první školy v obci a zřízení fary. Dalším majitelem obce byl baron Mallonay, který se těšil nebývalé oblibě mezi poddaným lidem. Od té doby prošla obec rukama dalších několika majitelů. Tím posledním byl hrabě Gejza Földváry, jehož potomci žijí dodnes.

Maňa dnes

Obec se od roku 1962 člení na dvě místní části - Veľkou Maňu a Malou Maňu. K roku 2010 zde žilo 2118 obyvatel. Celková rozloha obce je 21,6 km².

Kultura a památky

V obci se nachází několik významných památek. Dominantou Mani je římskokatolický kostel, kaštel a dům kultury. Kostel Panny Marie Sedmibolestné je pozdně barokní stavba. Postaven byl v letech 1743-1747. Hlavní oltář je pozdně klasicistní a disponuje obrazem Panny Marie Sedmibolestné od Františka Szoldaticsa. Velmi zajímavý je však i oltář boční. Ten je barokní, pochází z doby stavby kostela. V jeho středu se nachází renesanční obraz "Panna Maria indiánská". Originál tohoto obrazu v 17. století sloužil misionářům při šíření křesťanství mezi Indiány v Peru . Nyní se originál nachází v jezuitském kostele ve Vídni . Jediná jeho kopie je právě v kostele ve slovenské obci Maňa. Kaštel je stavba, která se na území České republiky nevyskytuje. Na Slovensku je však hojná. Je to venkovské sídlo nižší šlechty. Ten v Mani byl postaven v první třetině 18. stol., v pozdně barokním slohu. Nachází se uprostřed obce. Původně sloužil jako letní sídlo rodiny Köllerovy. Nyní v jeho prostorch sídlí Domov sociálních služeb pro ženy a dívky.

Příroda

V Mani jsou situována tato chráněná území: Chránený areál Park v Mani, Prírodná rezervácia Žitavský luh a Prírodná rezervácia Stará Žitava. V těchto rezervacích hnízdí mnoho druhů ptáků, přičemž 80 z nich spadá do různých kategorií ohrožení. Jmenujme například volavku purpurovou, sokola raroha a sokola stěhovavého. Maňa patří také k nejzajímavějším místům Slovenska , co se vegetace týče. Rostou zde dubové, dubovo-habrové a dubovo-jasanové lesy. Katastrálním územím obce protéká řeka Žitava, největší levostranný přítok řeky Nitry


Informace a fakta

GPS: 48.15, 18.2833
Nadmořská výška: 134 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 15.10.2012 3:25:23

Maňa: Recenze

Maňa prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Podhájska (7km)Nové Zámky (21km)Nitra (23km)Želiezovce (30km)Zlaté Moravce (27km)Oponice (37km)Belá (42km)Komárno (45km)Štúrovo (51km)

Webmap: 1 2 3