TIXIK.cz » Města » Ukrajina » Volyn » Luck

Luck - hotely a ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Luck: Hlídač pokojů
Luck Mapa Mapa hotelů Luck

LuckLuck

Související témata

Největší města na Ukrajině, Satelitní mapa Ukrajiny, Luck - satelitní mapa, Luck: Fotografie

Doporučené hotely Luck


Zobrazit všechny »


Luck: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Luck Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletů, Luck a doprava, Bankomaty
Market squareNáměstí0.5km
Hrad Lubart'sHrady a zámky0.5km
Lutsk SynagogueSynagogy0.9km
Lutsk Air BaseLetiště5km
Letiště LutskLetiště14km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 13:57:34, WWW stránky:

Luck je největší volyňské město s 200 000 obyvatel. Nachází se v západní části Ukrajiny v tzv. Volyňské oblasti. Jeho stará část se rozkládá v zákrutu řeky Styr; tradiční obraz dotvářejí tři hradní věže a kupole kostela.

Historie města Luck

První písemná zmínka o tomto starobylém slovanském městě pochází z roku 1085. V první polovině 14. století se stal Luck hlavním městem Haličsko-volyňského knížectví. Za vlády litevského knížete Vitolda se město spolu s Vilniusem stalo hlavním městem Litevského knížectví, neboť zde Vitold často pobýval. V této době zaznamenalo i výrazný rozkvět. V roce 1429 se zde konal sněm rokující o boji proti Tatarům. Zúčastnilo se jej několik evropských panovníků – polský král Vladislav II. Jagellonský, císař Svaté říše římské a český král Zikmund Lucemburský, ruský velkokníže Vasilij II. Vasiljevič a další. Po smrti litevského velkoknížete v roce 1452 neměl Luck svého údělného knížete. O více než století později připadla celá oblast Polsku a při protipolském povstání Bohdana Chmelnického bylo zabito mnoho obyvatel a město bylo částečně vypáleno. Roku 1795 se Luck společně se západní Volyní stává součástí Ruské říše. Od roku 1921 do roku 1939 opět spadá pod polskou vládu. Po druhé světové válce je součástí Sovětského svazu.

Zajímavosti

V Lucku se nacházela jedna z prvních škol malování ikon, která fungovala již ve 13. století. Pochází odtud obraz volyňské Požehnané Matky Boží, jež je vystaven v kyjevském Národním uměleckém muzeu. V historii regionu hráli důležitou roli Židé, kteří tu kdysi tvořili celou třetinu populace. Většina jich zahynula v průběhu nechvalně proslulého luckého masakru. V 16. století tu vznikl celý labyrint podzemních místností a chodeb, do nichž se lze dostat vchodem u katedrály sv. Petra a Pavla.

Památky

Nachází se zde hrad Luck se třemi věžemi, který byl postaven ve 13. století a nese výrazné stopy přestavby z dob litevské nadvlády. Stal se oblíbeným sídlem velkoknížete Vitolda a dějištěm sněmu evropských panovníků. Dnes je v něm Muzeum zvonů a Muzeum starověké knihy. Staré město je zajímavé polskými kláštery a kostely. Můžete navštívit i synagogu ze 14. století. Díla z lucké školy ikon vystavuje Volyňské muzeum ikonografie.


Informace a fakta

GPS: 50.7432, 25.3218
Nadmořská výška: 188 m
Počet obyvatel: 200 000
Rok založení města: 1085
Datum poslední aktualizace: 15.10.2012 3:09:58

Luck: Recenze

Luck prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3