TIXIK.cz » Města » Londýn

Londýn - hotely, ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Londýn: Hlídač pokojů
Londýn Mapa Mapa hotelů Londýn

Související témata

Satelitní mapa Londýna, Tipy na výlety poblíž Londýna, Penziony v Londýně, Luxusní ubytování v Londýně, Apartmány v Londýně, Levné ubytování v Londýně, Autopůjčovny v Londýně, Londýn - počasí, Londýn: Fotografie

Doporučené hotely Londýn


Zobrazit všechny »Londýn: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Londýn Mapa Plánovač výletů na míru
Největší města světa, Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view v Londýně, Plánovač výletů, Londýn a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Stanice Metra


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 13:36:56, WWW stránky:

Plusy

čisté metro
osobitá místní atmosféra
dobré pivo
dobrá dostupnost
jazz cluby
krásná architektura
město mnoha kultur
levno
živá a zábavná destinace
hezký přístav
krásné scenérie
zajímavá muzea
skvělé jídlo
převážně dobré počasí
vynikající víno
má zábavní park
milí lidé

Proti

nesnesitelné letní teploty
kriminalita
příliš mnoho turistů
přetížená doprava
výskyt podvůdků na turisty
v létě moc vlhko
nepříjemné chladno v zimě

Vhodné pro

aktivní dovolenou
poznávání historie
slavnosti
noční život
plavby
shopping
sportovní turistiku
studium
umění
zdravotní turistiku

Zajímavosti

historické centrum
stará & nová architektura
mrakodrapy
politické centrum

Doprava a dopravní možnosti

letecká
metro
mezinárodní letiště
námořní
tramvaje
železniční

Business travel (průmysl)

filmový
finanční
hudební
IT
strojírenský

Aktivity

firewalking
inline bruslení
jízda na koni
kayaking
maraton
rybaření


Informace a fakta

GPS: 51.4893, -0.0883
Nadmořská výška: 11 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-22 07:02:38

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://london.gov.uk

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Prostředí města: řeka

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Londýn: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 69Recenze: 1242011-05-15 21:39:22
Londýn , hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, je město, které vyhledávají vyznavači královských tradic i hledači módních trendů, nadšenci umění i techniky, hospodští povaleči, a také turisté, kteří mapují stopy punku, rocku, nebo Harryho Pottera . Londýn je totiž živé a neustále se měnící město, a má mnoho tváří. Abyste aspoň některé z nich mohli poznat, potřebujete nejméně tři dny.

Poprvé v Londýně

Když jedete do Londýna poprvé, určitě se obejdete bez prohlídky královského Buckinghamského paláce - stačí se na něj podívat zvenčí. Studovat důkladně nemusíte ani Big Ben , ten je vidět odevšad, a podobné je to s dalšími místy, která znáte z pohlednic - Trafalgar Square s Nelsonovým sloupem a Národní galerií (National Gallery) , slavné náměstí Leicester Square s holuby na okraji věhlasné čtvrti Soho, nebo Piccadilly Circus. Jsou místa hlučná a přeplněná turisty, stejně jako v jiných hlavních městech světa. Londýn totiž každý rok navštíví asi 30 milionů lidí. Přeskočit klidně můžete i všemi učebnicemi angličtiny doporučovanou Downing Street č. 10 -ty dveře už znáte z TV zpráv, a britský premiér stejně bydlí v Downing Street č. 11, a má k tomu dobré důvody. Chcete-li poznat Londýn, běžte na místa plná Londýňanů, například do Hyde Parku . Londýn má pověst nejvíce multikulturního města Evropy, a to proto, že celé generace lidí z Afriky, Indie, Karibiku a dalších zemí, původně přistěhovalců, se tu cítí jako doma. Právě ty, a také místní byznysmany a úředníky po práci nejčastěji uvidíte v Hyde Parku, jak si házejí létajícím talířem. Mezi nimi se pohybují ženy s velkými nákupními taškami plnými oblečení - protože největší obchodní dům, Harrods, je od Hyde Parku jen pět minut. Čeho si určitě všimnete, je to, že Britové jsou na veřejnosti tiší a z pohledu mnoha jiných kultur až přehnaně slušní a zdvořilí, a to všechno navzdory faktu,že v Londýně se mluví téměř dvěma sty jazyky. Asi zjistíte, že řečnický koutek ( Speaker´s Corner) v Hyde Parku není přesně to, co jste očekávali, ale nevadí, sedněte si třeba do vyhlášené restaurace Serpentine a dejte si dobré latte (že anglické kafe chutná jako voda z hadru na podlahu, to už dávno neplatí) . Chcete-li poznat opravdový Londýn, v jeho kosmopolitní podobě, zastavte se třeba aspoň na chvíli v Čínské čtvrti (Chinatown ) a v některé z kořením provoněných ulic, a během poznávání Londýna aspoň ještě jednou vědomě odbočte ze směru, kudy míří dav turistů s fotoaparáty. Každá londýnská čtvrť má totiž svůj charakter, vlastní historii a vlastní rytmus.

První dojmy a další dojmy

Turistickou klasiku - tedy historické budovy a pamětihodnosti , a ani královskou tradici nelze úplně vynechat, ale pozor, v Londýně je 17 000 chráněných budov, a za jednu návštěvu rozhodně nechtějte stihnout všechno významné, co Londýn nabízí. První výzvou pro každého návštěvníka je totiž pochopit celkovou dispozici tohoto rozlehlého města. Z paluby vyhlídkového autobusu , kterému se tady říká double-decker, se můžete pohodlně seznámit s ikonami Londýna v nejstarší části tohoto města, která se, zdá se bez trošky fantazie, jmenuje City . Dnešní City je přeplněné elegantními budovami finančních center, které se tyčí kolem kupole katedrály svatého Pavla (St. Paul´s Cathedral) a celé stovky dalších kostelů v City . Už vně východní hradby City se nachází královský hrad a pevnost Tower of London a Tower Bridge . Během některé z dalších návštěv stojí za to rozhlédnout se v této části Londýna důkladněji, a navštívit potom i nejbližší okolí, tedy oblast East End, kde se na ulicích Whitechapel a Spitalfield psala nejen historie imigrantů a londýnských doků, ale také historie umění, návrhářství a hudby. Těsně u severní hradby City se nachází Clerkenwell. Objevíte zde klášterní ruiny, Islington s elegantními domy, prosperující periferní divadla, a posedět můžete v některé z mnoha příjemných restaurací. Na západ od City leží Westminster, londýnské politické a královské centrum. Směrem severně od Westminster Bridge dojdete pěšky k budově Parlamentu a Big Ben , a k Westminster Abbey ( westminsterské opatství Westminsterské opatství , což je místo korunovace britských panovníků a místo odpočinku významných osobností. Dnes se těší mimořádné pozornosti také díky románu Šifra mistra Leonarda. Dále můžete pokračovat vládní čtvrtí k Buckinghamskému paláci a St. James´s Palace, který obklopují parky St. James´s Park a Green Park, a dále k Admiralty Arch a Trafalgarskému náměstí . Elegantní čtvrti St. James´s a Mayfair jsou plné velmi moderních obchodů, uměleckých galerií a restaurací, pánských klubů a luxusních hotelů (např. Ritz) , a naleznete tu obě aukční síně, Christie´s i Sotheby´s. Dále směrem na západ se rozprostírají elegantní obytné a nákupní čtvrti Belgravia, Knightsbridge a Chelsea, Kensington, aj. Velmi odlišný charakter má část Londýna mezi City a Westminsterem. Na jižním břehu Temže dominuje umění a zábava - divadla a galerie, na severním břehu Temže se můžete projít starými úzkými uličkami a náměstími čtvrtí Holborn, Bloomsbury, Covent Garden a Soho. Na náměstích s vysázenými stromy v Bloomsbury najdete Britské muzeum (British Museum) , velkou část University of London a a celou řadu dalších muzeí.

Full English Breakfast

Až se v Londýně vyspíte, je čas na Full English Breakfast, tj. kompletní anglickou snídani. Tohle národní jídlo trochu nahání strach - fazole v tomatové omáčce, usmažená půlka rajčete, salámy, párky, slanina ožehnuté do červena, hromada hub, volské oko, toasty -toto vše zalité slabou kávou nebo velmi silným černým čajem se spoustou mléka (na barvu nehleďte, ten čaj je výborný) . Full English Breakfast najdete všude, v luxusních restauracích i v lidovkách, tzv. "greasy spoon" (mastná lžíce) . Tahle snídaně vás zasytí na celý den, a nemusíte se až do večera zdržovat jídlem . Ostatně, říká se, že koho po návštěvě Londýna nebolí slinivka, jako by tam nebyl.

Muzea v Londýně

Nikde jinde na světě se nenabízí tolik kvality v takové kvantitě. Mnoho lidí ví předem, že chce navštívit British Museum , Victoria and Albert Museum nebo Natural History Museum , ale málokdo tuší, že v Londýně je ještě téměř 300 dalších muzeí a nesčetně komerčních i uměleckých galerií, neboť Londýn je světové centrum obchodu s uměním. Rozhodně nelze vynechat muzeum moderního umění Tate Modern . Nejlepší je navštívit tuto bývalou elektrárnu v sobotu večer, to už skoro všichni turisté i místní sedí v některém pubu u točeného piva ("on tap") . Pokud dorazíte za světla, v 7. patře muzea Tate Modern je restaurace s nádherným výhledem na Londýn, který směle konkuruje i výhledům z vyhlídkového kola London Eye .

Divadla v Londýně

Londýn je město divadla a živého umění, a v poslední době předhonil i New York. Londýnské divadlo je legendární, a návštěvníci to chtějí poznat na vlastní oči. Bývají však překvapeni nebo zmateni, když zjistí, že kromě Shakespearova divadla Globe je na výběr více než sta divadel, které uvádějí hry a muzikály ve stejném čase. Dobrá volba pro turisty může být odpolední představení o víkendech, tzv. matiné. Divadla nejsou jen ve čtvrti West End, vynikající představení můžete navštívit i ve velmi odlehlých divadlech. Pokud se rozhodnete třeba pro Národní divadlo (National Theatre) na jižním nábřeží, budete příjemně překvapeni i jinak - před budovou tohoto divadla hrávají mladí muzikanti, kteří hrají naprosto cokoliv, od klasiky na housle až po reggae. Podobný zážitek z kontaktu s živým uměním - hudební produkce, tanec, akrobacie - si můžete odnést také například z Covent Garden.

Londýn pro techniky

Londýn má co nabídnout i turistům, které zajímá především technika. Zkuste třeba stezku pro pěší (Thames Path) , která lemuje řeku Temži. Na její druhý konec, do Hampton Court Palace , pošlete své přátele, kteří mají rádi památky - protože místo, kde král Jindřich VIII. kdysi sváděl své budoucí manželky, se jim určitě bude líbit. A sami si budete moci v klidu na východní straně města prohlédnout záplavové bariéry (Flood Barriers) a čtvrť Greenwich , tedy nultý poledník, královskou observatoř (Royal Greenwich Observatory ) a námořní muzeum (National Maritime Museum) v bývalé královské rezidenci uprostřed noblesního parku, který se nemůže jmenovat jinak než Greenwich Park, a popřípadě také palác Millenium Dome, technický zázrak, vybudovaný na počest vstupu do třetího tisíciletí. V této části města budete vnímat duši a zašlou slávu Londýna jako světového přístavu , a určitě rádi usednete v některé hospůdce nebo restauraci poblíž Southwark Cathedral, které nabízejí typické pies s pintou piva na šest způsobů. . Když přijde na technické zajímavosti, tato část města má svou vlastní vyvýšenou železnici Docklands Light Railway, která je napojená na systém metra. Doky Svaté Kateřiny i ostrov psů (Isle of Dogs) mají své kouzlo - a bude ještě silnější, až bude dokončena oprava slavné plachetnice Cutty Sark, která při rekonstrukčních pracech v roce 2007 téměř lehla popelem. O pár mil severněji však tomuto půvabnému koutu Londýna roste vážná konkurence , protože nečekanou turistickou atrakcí se stal komplex Olympijského parku, připravovaný pro olympiádu v roce 2012, s dokončeným hlavním stadionem.

Londýn - stravovací velmoc

Je to pravda, protože si můžete vybírat z téměř šesti tisíc restaurací. Jídlo podávají i zmíněné hospůdky, tzv. puby, kterých je asi pět tisíc, a také bary. Mnohé z nich jsou v historických budovách nebo na pěkných místech podél řeky. V některých narazíte i na živou hudbu nebo se v nich hraje dokonce divadlo. Další možnosti jsou například fastfoodová restaurace Yo! Sushi (vždy čerstvé polední menu) , a pokud jste v Londýně poprvé, rozhodně si dejte tradiční fish and chips (smažená ryba a hranolky) . Nezapomeňte ochutnat cider a aspoň některé z mnoha druhů anglických piv.

Praktické tipy

Pokud jedete do Londýna jen na víkend, je moudré nemarnit čas sezením v metru, kterému se v Londýně zásadně říká tube (trubka) , a cestující , místní obyvatelé, v něm mnohem víc čtou knihy než časopisy nebo noviny. Ubytujte se v centru města. Často je výhodné využít služeb agentur, které organizují eurovíkendy. Můžete organizovaně bydlet a vytvořit si svůj vlastní program. Doporučit lze London Central Youth Hostel v ulici Bolsover Street (je jen pár minut od Oxford Street s obchodním domem Selfridges, takže nakupování v Londýně budete mít pěkně po ruce. Do Londýna jezdí nakupovat oblečení celá Evropa, přestože se obecně ví, že v New Yorku se nakupuje lépe a laciněji. Pokud se chcete trefit do slev, jeďte do Londýna v lednu nebo v červenci. Bylo by neodpustitelné minout obchodní dům Harrods na Knightsbridge - krásný a svým způsobem i dekadentní, protože jako jediný dodnes prodává pravé lišky, medvědy a další kožešiny. Zážitek, na který nezapomenete, bude i návštěva v Hamley´s, obchodním domě, který se specializuje na hračky a sportovní vybavení. V Londýně je zhruba 350 pouličních tržišť s obchůdky a stánky se starožitnostmi, například Covent Garden a Portobello Road, a pokud navštívíte Londýn v pátek a v sobotu, neměi byste vynechat London Market, tradiční trh s čerstvými delikatesami. Chcete-li v Londýně chcete vylepšit svou domácí knihovnu, rozhodně navštivte výborně zásobené knihkupectví a antikvariát Judd Books v Marchmont Street, nedaleko od Britské knihovny (British Library) - i nové knihy se tu prodávají mnohem levněji, první vydání Harryho Pottera dostanete už za 2 libry. A vůbec není špatné vyrazit po stopách slavných literárních postav , spojených s tímto městem. Londýn je plný stínů Olivera Twista a dalších postav z románů Charlese Dickense. Oskar Wilde byl v Londýně zatčen pro "akt nedecentnosti s jinými mužskými postavami". James Joyce, Ezra Pound, Zadie Smith.a například s živým Sherlockem Holmesem si můžete i potřást rukou v Baker Street, hned vedle muzea voskových figurín Madame Tussaud´s Madame Tussauds Wax Museum . Bohatá historie Londýna nabízí i další možnosti tématického poznávání města, například pokud vás zajímají londýnská strašidla a duchové, začněte u Bloody Tower a pokračujte do Barnet Road a Enfieldu, a pokud máte rádi detektivky a krimi filmy, určitě se vám bude líbit například London Dungeon . sportovci určitě rádi uvidí zblízka stadióny předních londýnských fotbalových klubů nebo tenisový Wimbledon. Stejně tak můžete mapovat skvosty moderní londýnské architektury a vyrazit prohlédnout si zblízka Canary Wharf Tower, Millenium Bridge, 30 St Mary Axe čili "Okurku", nebo vyrazit za poznáváním podvodního světa do nejtemnějšího a nejvíce fascinujícího bludiště hlavního města, London Aquarium v County Hall) či do muzea filmového umění (London Film Museum .

Zelený Londýn

Pokud budete pobývat v Londýně delší dobu a zatoužíte na chvíli ruch velkoměsta opustit, vydejte se do lesoparku Hampstead Heath v severozápadní části města, kde jsou tři lesní koupaliště, kde se dosud dodržuje rozdělení na koupání pro dámy, pro pány a smíšené. Park slouží také jako experimentální výstaviště originálních architektonických nápadů. Londýn samotný nabízí asi 1700 parků všech typů , které tvoří asi 11% plochy Velkého Londýna. Turisté rádi vyhledávají Královské botanické zahrady v Kew čili Kew Gardens, což je živé muzeum rostlin, krajiny, budov a soch. Za nejkrásnější park v Londýně je obvykle považován St James´s Park poblíž Buckinghamského paláce, což je ale k některým ostatním, jako je např. Richmond Park nebo Greenwich Park, které nabízejí nádherné panoramatické výhledy do okolí, hodně nespravedlivé. Klid a mír můžete nalézt i na hřbitovech a v kostelních zahradách. Přímo magicky působí např. zahrada skrytá uvnitř rozpadlého kostela - St. Dunstan -in -the East.

Doprava a užitečné informace

Londýn má několik letišť (Heathrow, Gatwick, London City Airport, Stansted) . Informační centra jsou v každé turisticky často navštěvované lokalitě, hlavní informační kancelář (Britain&London Visitor Centre, www.visitbritain.com, www.visitlondon.com) je v ulici Regent Street 1. Po Londýně se můžete pohybovat pěšky, městskými autobusy a vlaky, "trubkou" metra (místo jednorázových lístků je lepší a ekonomičtější si koupit průkazku Travelcard společnosti London Transport - jednodenní, víkendová, týdenní , rodinná) , která platí i pro městské autobusy , DLR (Dockland Light Railway, vysokoúrovňová železnice, napojená na systém metra ) . Trasy metra jsou odlišené barvami a systém je dobře srozumitelný, ale pokud jste na pochybách, ptejte se, místní vám poradí, oni také bloudí. Londýn je rozdělen do šesti zón, zóny 1 a 2 pokrývají skoro celý centrální Londýn. Nezapomeňte se svézt tradičním červeným autobusem (double decker) , jejich počet ubývá. Jiná možnost je taxi ("black cab" nebo "minicab" - pozor, pokud se doprava nějak zkomplikuje, účet může být pěkně vysoký. Black cab můžete zastavit přímo na ulici, pokud mají rozsvícen nápis For Hire, nebo zavolat telefonicky (020- 7272 027) . Taxi minicab mají často neproškolené řidiče a nepojištěná auta. Čestnou výjimkou je společnost Lady Cabs (tel. 020 - 7254 3501) , která také zaměstnává jako řidiče pouze ženy, a její služby často vyhledávají ji ženy, které cestují samy. Pro první návštěvu Londýna e ideální zvolit výletní plavbu po řece Temži ( z Westminsteru dolů po Temži do Greenwich, k Tower of London 20 - 25 minut, až k Thames Barrier 1 hodina 15 minut) nebo z Westminsteru nahoru po Temži do Hampton Court, organizuje společnost Westminster Passenger Services) . Organizované prohlídky autobusem nabízí např. společnost Big Bus Company, pěší prohlídky s průvodcem organizuje Citisights a Tour Guides. Pokud si koupíte London Pass, můžete levněji navštívit několik placených pamětihodností. Informace a přehled o tom, co se kde v Londýně právě děje, najdete v časopise Time Out. Hlavní atrakce jsou otevřeny 7 dní v týdnu , u některých jsou v neděli návštěvní hodiny prodlouženy. Galerie a muzea často umožňují prohlídku části svých expozic zdarma.

 2011-12-12 14:16:46
Londýn je super město stravily jsme tam čtyři dny a snad nejlepší atrakce jsou trhy ta atmosfera a hroznej mumraj lidi no prostě super, jinak všem doporucuju najit ubytování co nejblíže centru města pak ušetřite za cestovaní jelikož to budete mít všude kousek pěšky.
Pro dopravu z letišt můžu doporučit ceskou taxislužbu ktera funguje v Londyně jejich řidič nám dal spousty zajímavých tipů kam zajít a co vidět tady je na ně odkaz http://www.andretaxi.com/index.php/cs.html nebo jim můžete zavolat na 00447511669254
 2011-08-25 18:01:36, zcerovsky@seznam.cz
V Londýně jsem prožil v roce 1986 3 měsíce a dodnes na to s láskou vzpomínám. Jako bývalý letec jsem navštívil letecká musea (Bitva o Londýn, Hendon) a další. Nádhera. Doporučuji! A nezapomeňte na Greenwish Parka, abyste mohli stát jednou nohou ne Východě a Západu současně!
 Aura: 51Recenze: 72011-05-15 11:31:28
Kdo nebyl v Londýně, jako by nežil! V případě tohoto města opravdu neplatí "Jednou a dost". Letos jsem tam byla podruhé a do konce roku to musím stihnout ještě jednou. Fascinuje mě ta dokonalá souhra moderní architektury a historie. Snad každý kousíček města má svůj příběh.. Angličané jsou ochotní, milí, při hledání v mapě k nám několikrát (!!) přišli cizí lidé, jestli potřebujeme poradit. O atrakce není nouze a já se přimlouvám za trhy, atmosféra v nich nemá chybu.
 Aura: 69Recenze: 1242011-04-25 14:25:04
Přiznávám, že když jsem dopsala tu část o jídle, dostala jsem hrozný hlad. Udělala jsem si pozdní anglickou snídani, ale bez těch fazolí v tomatové omáčce. Tentokrát jsem to přežila v pohodě, i náš kocour (pomohl mi s většinou slaniny, takže mě vlastně zachránil) .
...pokud jde o ten výše zmíněný puding z loje, lůj na tom není to nejhorší, podle mého názoru. Nejhorší je, že podle původních receptů se vaří v listopadu, a nechá se do vánoc MĚSÍC uležet. Kam se hrabe full English breakfast...
 Aura: 65Recenze: 2292011-04-24 20:55:53
Londýn mě nikdy moc nelákal, ale po tomto článku bych i změnila názor. Jenom ta kuchyně: puding z loje, to dodnes nemohu pochopit. S vydatnou snídaní souhlasím to je dobrá věc, nemuset se pak do večera start o to, jak zaplnit žaludek. Ale abych si musela uhnat zánět slinivky. Zlaté španělské tapas, které vždy a za každých okolností vytrhnou hladovému trn z paty a bez bolesti slinivky. Jinak ale začnu o Londýnu uvažovat, nemusí to být tak snobské a kastovní město, jak jsem si myslela.
 Aura: 68Recenze: 2422011-04-24 16:36:17
Jelikož za 2 týdny do Londýna letíme, chci poděkovat za opravdu skvělý článek. Máme naplánovaná místa, která chceme vidět, ale detaily, do jaké hospody si na co zajít, případně doporučení na neobvyklé věci si s sebou určitě vytisknu. Opravdu super článek.
 Aura: 63Recenze: 2242010-09-20 14:29:03
Tam do tohoto velkoměsta bych se jednou ráda podívala. Ta sousta možností kam se jít podívat. Na Big Ben, Buckinghamský palác a spoustu dalších zajímavých míst.

Města a obce v okolí

LondýnMitcham (11km)Kew (14km)Croydon (13km)Bexley (17km)Twickenham (18km)Wallington (15km)Teddington (18km)Hounslow (19km)

Webmap: 1 2 3