TIXIK.cz » Města » Velká Británie » Wales » Anglesey » Llanfairpwllgwyngyll

Llanfairpwllgwyngyll - hotely a ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Llanfairpwllgwyngyll: Hlídač pokojů
Llanfairpwllgwyngyll Mapa Mapa hotelů Llanfairpwllgwyngyll

LlanfairpwllgwyngyllLlanfairpwllgwyngyll

Související témata

Penziony v Llanfairpwllgwyngyllu, Luxusní ubytování v Llanfairpwllgwyngyllu, Llanfairpwllgwyngyll: Fotografie

Doporučené hotely Llanfairpwllgwyngyll


Zobrazit všechny »


Llanfairpwllgwyngyll: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Llanfairpwllgwyngyll Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Llanfairpwllgwyngyll a doprava, Čerpací stanice, benzinky
Nelson's StatuePamátníky0.4km
Churches & Other Places Of WorshipNáboženství0.5km
Marquis of Anglesey ColumnPamátníky0.5km
Ysgol Gynradd LlanfairpwllŠkoly0.6km
Britannia BridgeMosty0.9km
Treborth Botanic GardenBotanické zahrady2km
Church IslandOstrovy2km
Treborth LeisureKempy2km
Whistler's RestaurantPamátníky2km
St MarysNáboženství2km
Menai BridgeMosty2km
Menai Suspension BridgeMosty2km
Menai Bridge Community Heritage TrustMuzea2km
Ysgol Cae TopŠkoly3km
Ysgol FriarsŠkoly3km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 23:35:28, WWW stránky:

Llanfairpwllgwyngyll je velká vesnice na ostrově Anglesey ve Walesu , západní části Velké Británie . Proslulá je především svým názvem, jehož plný tvar je Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

Historie názvu

Název je to, co turisty do obce přitahuje nejvíce. Jedná se totiž o nejdelší název místa v Evropě a jeden z nejdelších na světě (pravděpodobně třetí) . Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch se však svou délkou nepyšnil od počátku své existence. Původně se obec jmenovala pouze Llanfair Pwllgwyngyll, což ve velštině znamená 'kostel sv. Marie u jezírka blízko bílých lísek'. Vesnice byla přejmenována v devatenáctém století. V té době byla vybudována železnice mezi městy Chester a Holyhead . Tehdy se místní výbor usnesl, že je třeba přimět vlaky a cestující, aby se v obci zastavili, a ta se tak mohla stát obchodním a turistickým centrem. Nový název prý vymyslel jeden švec z Menai Bridge . Finta zafungovala a Llanfairpwllgwyngyll stále láká tisíce turistů z celého světa. Dnes je obec značená jako Llanfairpwllgwyngyll a mezi místními je známa též jako Llanfairpwll nebo Llanfair. P.G. Stávající název znamená přibližně 'Kostel sv. Marie v roklině bílých lísek blízko prudkého víru a kostela sv. Tysilia z červené jeskyně'.

Z historie obce

Oblast, kde se nyní Llanfairpwll nachází, byla osídlena již v pravěku. Po staletí to byla malá, zemědělská usedlost. V roce 1563 zde žilo pouze 80 lidí. Ke změně došlo v devatenáctém století, kdy došlo ke zbudování železnice a nové silnice. Tehdy se vesnička rozrostla o část nazvanou Pentre Isaf, tedy něco jako "nižší ves". Ta obklopovala nově vystavěnou vlakovou stanici. Llanfairpwll se stal obchodním centrem. V této době zde byla postavena pošta, dvě školy, pivovar, šest hospod a hotel pro návštěvníky obce. Populace se rázem vyšplhala k číslu 961 obyvatel. Koncem devatenáctého a začátkem dvacátého století zažíval Llanfairpwll nebývalý rozkvět. Byla to jedna z mála farností v Anglesey a potažmo celém Walesu. Zlatý věk byl však následován pádem. Nezaměstnanost a emigrace po první světové válce bylo to, co způsobilo náhlý pokles populace. K jejímu nárůstu nedošlo až do roku 1951. Situace se začala zlepšovat až příchodem sedmdesátých a osmdesátých let, kdy docházelo k výstavbě nových domů a také k prudkému populačnímu nárůstu. Z 1172 obyvatel v roce 1961 na 3040 v roce 2001. Llanfairpwllgwyngyll si však stále uchovává svou vesnickou atmosféru, přestože zde žije více lidí, než v některých velšských městech.

Zajímavosti

Do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch se určitě nejezděte jen vyfotit s cedulí s jeho předlouhým názvem! To samozřejmě také můžete - tato cedule se nachází například na místním vlakovém nádraží, které rozhodně stojí za návštěvu. Llanfairpwll je známý též vápencovým sloupem (Marquess of Anglesey's Column) . Ten je 27 metrů vysoký a byl postaven v letech 1816-17 jako pocta markýzi Henry Pagetovi, jenž přišel o nohu v bitvě u Waterloo. Architektem je Thomas Harrison z Chesteru, který navrhl rovněž vítězný oblouk v Holyhead . Ke sloupu můžete vystoupat 115 schodů a kochat se výhledem na Národní park Snowdonia . Za zmínku a především shlédnutí stojí také mosty The Menai Suspension Bridge a The Britannia Bridge. Navštívit můžete osmiúhlou budovu mýtnice. Je to jedna ze tří mýtnic mezi Holyhead a Llanfairpwllem. Mýtné se zde naposledy vybíralo roku 1895. O dalších zajímavostech, ať už přímo v Llanfairpwllu nebo o jeho blízkém okolí, se dočtete na oficiální webové stránce obce. Ta je zapsána v Guinessově knize rekordů z roku 2002 jako nejdelší platná internetová doména na světě.

Plusy

klid
pobyty u moře

Proti

daleko od letiště

Vhodné pro

plavby
umění
zdravotní turistiku
sportovní turistiku

Aktivity

rybaření

Služby

půjčovna aut
autoopravna
čerpací stanice
supermarket


Informace a fakta

GPS: 53.2167, -4.2
Nadmořská výška: 16 m
Nejbližší letiště: Letiště John Lennon Liverpool, 90 km
Pobřeží: Irské moře, 4,5 km
Datum poslední aktualizace: 21.10.2012 12:48:43

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.co.uk

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: klid, pobyty u moře, sauna, lesy

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Llanfairpwllgwyngyll: Recenze

Llanfairpwllgwyngyll prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

LlanfairpwllgwyngyllMenai Bridge (2.7km)Gaerwen (5km)Llangefni (9km)Llanrug (8km)Beaumaris (9km)Dwyran (10km)Caernarfon (10km)Llanberis (12km)

Webmap: 1 2 3