TIXIK.cz » Města » Litomyšl

Ubytování Litomyšl, hotely Litomyšl

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Litomyšl: Hlídač pokojů
Litomyšl Mapa Mapa hotelů Litomyšl

LitomyšlLitomyšl

Související témata

Satelitní mapa Litomyšle, Penziony v Litomyšli, Litomyšl - počasí, Litomyšl: Fotografie

Doporučené hotely Litomyšl


Zobrazit všechny »


Litomyšl: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Litomyšl Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Litomyšl a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 10:09:14, Nadmořská výška: 336m, Telefon: +420 461 653 300, WWW stránky:

Plusy

skvělé jídlo
romantická atmosféra

Proti

výskyt podvůdků na turisty

Vhodné pro

aktivní dovolenou
zdravotní turistiku
romantiku

Zajímavosti

stará & nová architektura
historické centrum


Informace a fakta

GPS: 49.872, 16.3105
Nadmořská výška: 336 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:20:11

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.litomysl.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Doprava a dopravní možnosti: železniční
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: skvělé jídlo, romantická atmosféra, klid, možnosti koupání, UNESCO, rovinaté okolí, blízko do větších měst, rodiště významných osobností, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Proti: horší dopravní dostupnost
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: kemp

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Litomyšl: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 78Recenze: 2742011-08-24 10:14:02
Město Litomyšl se nachází asi 50 km jihovýchodně od krajského města Pardubice . Zdejší zámek byl v roce 1999 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a je to také národní kulturní památka.

Historie

První písemné zmínky o osídlení místa, kde leží dnešní město Litomyšl pochází z 11. století. V roce 1259 získala Litomyšl městská práva. Město bylo několikrát poničeno velkými požáry. Měšťanské domy byly z tohoto důvodu několikrát přestavěny a do současnosti se dochovaly v empírovém stylu. V 17. století přišel do města řád Piaristů, který postavil piaristickou školu, gymnázium a piaristickou kolej s klášterem. Ty byly v 19. století centrem kulturního života a působila zde řada významných osobností. Po roce 1855 se město Litomyšl stalo centrem nově vzniklého okresu. Na konci 19. století ve městě Litomyšl působila řada umělců a pedagogů. Jedním z nich byl český spisovatel Alois Jirásek. V roce 1981 vzniklo ve městě Litomyšl první muzeum. Ve třicátých letech vzniklo nové gymnázium a Lidový dům. V roce 1926 byla otevřena první městská obrazárna. V roce 1949 se konal ve městě Litomyšl první ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, který se koná dodnes.

Historické památky

Mezi nejcennější památky města patří Zámek Litomyšl se zámeckým areálem a Dům u Rytířů. Jedná se o krásný dům vystavěný v polovině 16. století v renesančním stylu. Významné církevní památky města jsou Piaristický chrám Nalezení sv. kříže s kolejí a Kostel Povýšení sv. Kříže s probošstvím.

Muzea a kultura

Jedním z nejznámějších muzeí je Portmoneum, muzeum Josefa Váchala, spisovatele a grafika. To je umístěno v domě, kde sám Váchal udělal nástěnné malby. Ve městě Litomyšl dále najdeme Smetanův dům, kde se od otevření v roce 1905 konají divadelní představení, koncerty a další společenské akce. Ke sportovnímu vyžití nabízí město zimní stadion nebo letní koupaliště.

 Aura: 51Recenze: 942010-09-24 11:00:07
Město Litomyšl se mi opravdu moc líbí. Pocházi z něj moje maminka a jezdím sem už od mala. Moje vzpomínky jsou hlavně na krásné náměstí a městské domy s podloubími a kašnou uprostřed. Bezesporu k shlédnutí je zámek, který spadá do památek unesco. Je udržovaný a prohlídky jsou zajímavé a poučné. Je zde taky dům a muzeum Bedřicha Smetany, jehož skladby všichni známe. Působil zde i Alois Jirásek a tyto všechny informace jsem využila později ve školní docházce. nádherný kostel a chrám, prostě je tady na co se koukat. Ale pokud máme památek dost, můžeme si zaplavat třeba v městském bazenu .Jezdím sem moc ráda.

Města a obce v okolí

LitomyšlNové Hrady (12km)Bor u Skutče (14km)Vysoké Mýto (14km)Ústí nad Orlicí (13km)Svitavy (17km)Luže (20km)Borová (18km)Lanškroun (22km)

Webmap: 1 2 3