TIXIK.cz » Města » Česká republika » Středočeský kraj » Kladensko » Lidice

Lidice - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Lidice: Hlídač pokojů
Lidice Mapa Mapa hotelů Lidice

Související témata

Lidice - satelitní mapa, Lidice: Fotografie

Doporučené hotely Lidice


Zobrazit všechny »Lidice: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Lidice Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Penziony, Apartmány přímo ve městě, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Lidice a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 19:30:36, Nadmořská výška: 349m, Telefon: +420 312 253 088, WWW stránky:

Lidice jsou obec v České republice , která byla během 2. světové války vyhlazena německým nacisty. Nachází se ve Středočeském kraji, cca 20 km severozápadně od Prahy . V současnosti zde žije asi 500 obyvatel.

Vyhlazení Lidic

Lidice byly vyhlazeny dne 10. června 1942 po úspěšném atentátu českých parašutistů na nacistického protektora Reinharda Heydricha. V důsledku mstivé odvety, tzv. "heydrichiády", byla vesnice vypálena a dokonale srovnána se zemí. Veškeré místní obyvatelstvo bylo vyvražděno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Po 2. světové válce se do obce vrátilo 143 žen a po usilovném pátrání i 17 dětí. Muž ani jeden, protože všech 173 lidických mužů bylo zabito.

Obnovení obce Lidice

Po skončení války byla obec obnovena ve vzdálenosti přibližně 500 metrů od původní vyhlazené obce. Na místě starých Lidic byl vystaven památník obětem masakru. V obci se pak nachází muzeum, které připomíná tuto tragédii.

Proč byly Lidice vyhlazeny

A proč vlastně byly Lidice vypáleny? Šlo o nešťastnou souhru okolností. 3. června se dostal Jaroslavu Pálovi, majiteli továrny na baterie ve Slaném, do rukou podezřelý milostný dopis adresovaný jedné ze zaměstnankyň jeho továrny, jisté Anně Marusczákové z Holous. V něm stálo: „Drahá Aničko! Promiň,že ti píši tak pozdě… Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv. Na shledanou tento týden a pak se už neuvidíme. Milan.“ Majitel továrny si myslel, že ten, kdo dopis napsal, může být zapleten do atentátu na Heydricha, a tak uvědomil četnictvo. Marusczáková, která pravé jméno svého milence neznala, při výslechu mimo jiné zmínila, že dotyčný ji poprosil, aby v Lidicích rodině Horákových vyřídila pozdrav od jejich syna. Poté následovala razie v Lidicích a zatčení rodin Horáků a Stříbrných, jejichž synové sloužili v československém vojsku v Anglii. Domovní prohlídky ani výslechy však neodhalily nic podezřelého. Hned následující den byl jako přítel Marusczákové identifikován Václav Říha, dělník z Vrapic u Kladna. Protože byl ženatý, tak se bál, že jeho nevěra s dívkou z nedaleké vsi může vyjít najevo, chtěl vztah ukončit a poslal jí proto s pomocí spolupracovníků onen dopis, který měl vyvolat dojem, že je zapojen do odbojové činnosti a že se odešel skrýt do křivoklátských lesů. Kladenskému gestapu bylo záhy jasné, že nikdo z nich nemá s atentátem na Heydricha nic společného. Bohužel mezitím se Karl Hermann Frank v naději, že tím posílí své postavení a napomůže svému jmenování příštím říšským protektorem, rozhodl využít Lidice jako ukázku své ráznosti. 9. června osobně předložil při Heydrichově pohřbu v Berlíně svůj záměr Hitlerovi a obratem od něho obdržel souhlas. Kvůli němu pak museli bezdůvodně trpět nevinní muži, ženy i děti.

Historie

Historie obce sahá do 14. století. Nejstarší zmínka o obci Lidice pochází z roku 1318. Dnes jde o významné pietní místo.


Informace a fakta

GPS: 50.1435, 14.1901
Nadmořská výška: 349 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:20:15

Lidice: Recenze

Lidice prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Malé Číčovice (4.4km)Okoř (5km)Kladno (6km)Horoměřice (10km)Doksy (11km)Tuchlovice (14km)Slaný (12km)Kralupy nad Vltavou (14km)Praha (18km)

Webmap: 1 2 3