TIXIK.cz » Ležáky

Ležáky, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Ležáky: Hlídač pokojů
Ležáky Mapa Mapa hotelů Ležáky

LežákyLežáky

Související témata

Ležáky: Fotografie

Doporučené hotely Ležáky


Zobrazit všechny »


Ležáky: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Ležáky Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Ležáky a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Památníky, Aktuální čas: 23:37:16, Nadmořská výška: 407m, Adresa: Miřetice 66, Telefon: +420 469 344 179, WWW stránky:

Ležáky jsou pozůstatky bývalé osady nedaleko města Chrudim ve Východní Čechách. V průběhu druhé světové války byla obec 24. června 1942 vypálena jednotkami SS. Jako odveta za úspěšný atentát při kterém 4. června 1942 zemřel nacistický protektor Reinhard Heydrich. Důvodem bylo úchováváni vysílačky Libuše parašutistického komanda Silver A, které atentát provedlo. Jednalo se o 8 domů a budovu mlýna ležící na říčce Ležák. Obyvatelé nad 15 let byli odvezeni a zavražděni. Děti byli odvlečeny do dětského útulku. Dvě z dětí byly později dány na převýchovu a ostatních jedenáct zřejmě zahynulo v plynové komoře v Chelmnu. Domy byly následně vyrabovány a zapáleny. Po válce již nebyla osada Ležáky obnovena. Na místě bývalých domů byly vytýčeny půdorysy a postaveny kamenné pomníky na památku obětí nacistického teroru. Nachází se zde také památník a kříž zvaná Trnová koruna tyčící se na blízkém kopci.

Informace a fakta

GPS: 49.8329, 15.9011
Nadmořská výška: 407 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:37:08

Ležáky: Recenze

Ležáky prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Skuteč (7km)Nasavrky (7km)Bítovany (8km)Hlinsko (8km)Luže (11km)Slatiňany (12km)Bor u Skutče (16km)Nové Hrady (18km)Seč (18km)

Webmap: 1 2 3