TIXIK.cz » Města » Rusko » Tuva » Kyzyl

Kyzyl, Rusko - turistický průvodce, satelitní mapa, fotky

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Kyzyl: Hlídač pokojů
Kyzyl Mapa Mapa hotelů Kyzyl

KyzylKyzyl

Související témata

Největší města v Rusku, Satelitní mapa Ruska, Kyzyl: Fotografie

Doporučené hotely Kyzyl


Zobrazit všechny »


Kyzyl: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Kyzyl Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletů, Kyzyl a doprava
Tuvan Music and Drama TheatreDivadla2km
Tuvan National MuseumMuzea3km
Tuvan State UniversityUniverzity2km
Letiště KyzylLetiště5km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 05:46:50, Nadmořská výška: 645m

Kyzyl je město, které se nalézá v Ruské federaci . Je hlavním městem Tuvinské republiky. Město se nachází v kotlině Tuva na soutoku dvou řek, Velkého a Malého Jeniseje. Kyzyl znamená v tuvinštině červenou barvu, která také spolu se zlatou tvoří městský znak. Poměrně mladé město nenabízí historické památky, za to z něj lze podnikat výlety do dosud nedotčených oblastí, obývaných šamany, nebo se postavit do stínu obelisku přímo „uprostřed Asie“. Tuva je jediným místem v Ruské federaci, kde ještě přežívají zvyky tradičního šamanismu v nenarušené podobě.

Historie

Dějiny Tuvinců (nebo také Tuvanů či Sojotů) byly vždy psány pod vlivem turkických a mongolských kmenů, pastevců koní, jaků a velbloudů. Na Tuvince měli vliv také Samojedi, kteří se promísili s turkickým obyvatelstvem na severu země. Kyzyl se ve 20. letech 20. století stal jejich hlavním městem. Jeho historie není příliš dlouhá, za to je však poměrně bohatá. Město založili v roce 1914 ruští kolonisté, brzy po vstupu na území Tuvy. Tehdy se město jmenovalo Belotsarsk, ale v roce 1918 bylo v rámci protimonarchistickým tendencím Tuvinců přejmenováno na Khem Beldir. V roce 1919 byl Kyzyl z velké části poničen požárem, který vznikl po obléhání města kapitánem Bologovem. Po vítězství bolševiků na Sibiři, kongres rozhodl, že se název města změní na ,,Rudý", tedy Kyzyl. Jak již bylo řečeno, v tuvinštině znamená tento výraz „červená“, ale turecký význam je „zlato“. Kyzyl bývá někdy pokládán za střed Asie, proto v centru města na břehu Jeniseje se tyčí obelisk Středu Asie.

Rybaření

Milovníci velkých úlovků budou potěšeni. Město leží přímo u Malého Jeniseje, a tak není především v letních měsících problém nahodit udici a prostě čekat. Ve vodách zdaleka ne malé řeky žije také známý jeseter ruský (Acipenser gueldenstaedti) , který dorůstá délky až 200 cm.

Šamani a hora Hayyrakan

Přitahují vás příběhy mužů a žen, kteří se vydávali na transcendentální cesty a hovořili s bohy, aby zajistili prospěch celému kmeni? Těch , jež upadali za zvuku bubnů ve svých pestrých šatech do transu a vraceli se s odpověďmi na otázky, kde chytit největšího jelena? Šamanství, tradiční projev tuvinské kultury, je opět na vzestupu v rámci národního uvědomování Tuvinců. Zároveň jde o jednu z posledních světových bašt tohoto fenoménu. Tzv. "Medvědí hora", zvaná Hayyrakan, se rozkládá dvě hodiny jízdy na jih od Kyzylu, blízko Shagonaru. Hora je posvátným místem Tuvinců. Šamani na jejím úpatí dodnes vykonávají mnohé rituály. Šamanské centrum Adyg Eeren (v překladu "duch medvěda") je skryto v dřevěném domě v Kyzylu. Členové centra jsou ve spojení s norskými i japonskými šamany, a spolu s nimi se zapojují do programu nazvaného Zastavte válku mezi člověkem a přírodou (Остановить войну между человеком и природой) .

Ubytování

V Kyzylu se nachází hned několik dobrých hotelů. Využít můžete například služeb hotelu Kottedzh, Mongulek nebo Hotelu Kyzyl, který stojí blízko centra města.

Zajímavost

Sesterským městem Kyzylu je Honolulu na Hawaji.


Informace a fakta

GPS: 51.7, 94.45
Nadmořská výška: 645 m
Rok založení města: 1914
Datum poslední aktualizace: 21.10.2012 8:09:21

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem.

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: milí lidé, město s kosmopolitním charakterem, převážně dobré počasí, skvělé jídlo, krásné scenérie, krásné pláže, dobrá dostupnost
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Proti: v létě moc vlhko, občas špatné počasí
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Business travel (průmysl): těžební, olejářský
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Vhodné pro: shopping, poznávání historie, festivaly, noční život, studium, aktivní dovolenou, slavnosti, dark tourism, zdravotní turistiku
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Zajímavosti: stará & nová architektura

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Kyzyl: Recenze

Kyzyl prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3