Křižanov - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Křižanov: Hlídač pokojů
Křižanov Mapa Mapa hotelů Křižanov

KřižanovKřižanov

Související témata

Největší města v České republice, Satelitní mapa Česka, Křižanov - satelitní mapa, Křižanov: Fotografie

Doporučené hotely Křižanov


Zobrazit všechny »


Křižanov: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Křižanov Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Křižanov a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky
Letiště KřižanovLetiště2km
Ski areál Velké MeziříčíSki areály7km
Zámek Velké Meziříčí8km
Muzeum Velké MeziříčíMuzea8km
Moravské Zemské MuzeumMuzea7km
Šiklův mlýnZábavní parky10km
Strašidelný zámek DraXmoorHrady a zámky12km
Hrad PernštejnHrady a zámky17km
KřídlaMěsta15km
Malé Muzeum Malých MotocyklůMuzea19km
Horácké muzeumMuzea19km
Horácká galerieSki areály19km
Hrad ZubštejnHrady a zámky22km
Zámek Náměšť nad OslavouHrady a zámky20km
Ski snow park Harusův kopecSki areály21km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 23:31:24, Nadmořská výška: 527m, WWW stránky:

Křižanov je městys, který se nachází v České republice , v kraji Vysočina , 10 km od Velkého Meziříčí , 25 km od Žďáru nad Sázavou , 15 km od Velké Bíteše a 25 km od Nového Města na Moravě . Nejnižší bod katastru leží ve výšce 526 m nad mořem.

Historie

První písemná zmínka o Křižanovu je z roku 1239. Od roku 1297 je již označován za městys. Prvním historicky známým majitelem Křižanova byl Přibyslav, který dostal za své zásluhy od krále Václava I. kus pohraničního pralesa mezi Čechami a Moravou (tzv. úděl) , který se rozprostíral od dnešního Havlíčkova Brodu po dnešní Velkou Bíteš . Za manželku měl Sibylu – dvorní dámu královny Kunhuty. Byli to rodiče sv. Zdislavy. Jejich druhou dcerou byla Eufemie provdaná za Bočka z Obřan, která podědila Křižanov, a třetí dcerou byla Eliška provdaná za Smila z Lichtemburka. Přibyslav a Sibyla si v Křižanově postavili zřejmě dřevěnou tvrz v sousedství již existujícího kostela.

Církevní památky

Navštívit můžete kostel sv. Václava. První písemnost, která kostel zmiňuje je latinsky psaná listina z roku 1239. Dále tu stojí kaple sv. Barbory - presbytář kaple je zřejmě starší než kaple sama a ukazuje na dobu výstavby v 13. století. Poslední církevní stavbou je kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1848. Za pozornost jistě stojí Mariánský sloup. Je to barokní dílo z roku 1730 od Františka Alexandra Jelínka. Sloup je postaven z bílého mramoru, na jehož vrcholu je pískovcová socha P. Marie.

Zámek

Na místě dnešního zámku stával hrad, jehož původ spadá do l3. století. Tento hrad ležel v letech 1466-1560 v sutinách. Pobořený hrad koupil roku 1560 Zdeněk Lhotský ze Ptení a provedl jeho přestavbu na renesanční zámek s arkádovým dvorem. Po ohni roku 1710 byl zámek barokně upraven. V dnešní době slouží jako ústav sociální péče pro zdravotně postiženou mládež. Zámek je obklopen parkem, jehož úprava vznikala v letech l867-l880.

Radnice

Radnice byla vystavena před polovinou 14. století. V 16. století došlo k přestavbě a vybudování věžičky. Dnes zde sídlí Úřad městyse Křižanova, Česká pošta a místní knihovna.


Informace a fakta

GPS: 49.3885, 16.1105
Nadmořská výška: 527 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 21.10.2012 21:20:19

Křižanov: Recenze

Křižanov prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Velké Meziříčí (8km)Lomnice (22km)Tišnov (23km)Nové Veselí (21km)Nové Město na Moravě (19km)Náměšť nad Oslavou (20km)Žďár nad Sázavou (23km)Třebíč (25km)Polná (31km)

Webmap: 1 2 3