TIXIK.cz » Polsko » Malopolsko » Krakov » Krakovské ghetto

Krakovské ghetto - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Krakovské ghetto: Hlídač pokojů
Krakovské ghetto Mapa Mapa hotelů Krakovské ghetto

Krakovské ghettoKrakovské ghetto

Související témata

Krakovské ghetto: Fotografie

Doporučené hotely Krakovské ghetto


Zobrazit všechny »


Krakovské ghetto: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Krakovské ghetto Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Krakovské ghetto a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Soukenická budova v Krakově2km
Jagellonská univerzita, Polsko2km
Collegium Maius2km
Les Niepołomicka25km
Indiánská vesnice32km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Památníky, Aktuální čas: 09:11:43

Krakovské ghetto bylo jedno z největších ghett, která zakládali Němci během okupace Polska v době 2. světové války. Bylo založeno přímo ve městě Krakově, v Polsku .

Historie

Krakovské ghetto bylo zřízeno nacisty pro krakovské obyvatele židovského původu. Nejvíce Židů žilo v krakovské čtvrti Kazimierz. Ghetto však bylo založeno v části Podgórz. Všichni Židé žijící v Krakově se tam museli přestěhovat do 20. 3. 1941. Krakovské ghetto se rozkládalo na ploše 20 hektarů a zahrnovalo 15 ulic a 320 domů. Hranice ghetta byly zprvu ohraničeny plotem z ostnatého drátu, později došlo k výstavbě zdi z židovských náhrobků. Ve velmi krátké době se v oblasti ghetta mnohonásobně zvýšil počet lidí: dříve v této oblasti žilo přibližně 3000 lidí, ale tento počet se potom zpětinásobil. Na jednoho člověka tak připadal prostor 2 m². Všechna okna s výhledem na "árijskou" část města musela být zazděna. Do ghetta vedly čtyři brány, a to z náměstí Zgody (dnes Plac Bohaterów Getta) , ulice Lwowska, ulice Limanowskiego a poslední brána byla v místě zvaném Rynek Podgórski. Ghetto bylo uzavřeno od 15. 10. 1941. Do zbytku města se tak Židé mohli dostat pouze se speciální propustkou. Od 30. 5. 1941 začala probíhat deportace do koncentračních táborů, zprvu do tábora v Bełżci , poté do Płaszówa . Oficiálně bylo Židům řečeno, že jedou pracovat na Ukrajinu. Během této doby byly deportovány tisíce osob. Později došlo dokonce k rozdělení ghetta na dvě části. V části A byly umístěny práce schopní lidé a v části B děti, nemocní a staří lidé. Mezi oběma částmi byl pohyb umožněn pouze na propustku. Toto nařízení bylo o to krutější, že tuto propustku bylo velice těžké získat. V půli března roku 1943 došlo ke konečné deportaci Židů do koncentračního tábora v Płaszówě . Asi 2000 osob bylo zabito Němci přímo v ghettu a zbytek byl poslán do vyhlazovacího tábora v Osvětimi . Ghettem v Krakově prošlo přibližně 65 000 Židů. Válku jich přežila necelá tisícovka z nich.

Pomníky

Do současnosti se z krakovského ghetta dochovalo jen málo. Krakovské ghetto bylo totiž zničeno nacisty v roce 1943. Zbytky hraniční zdi se dochovaly na ulicích Lwowska a Limanowskiego. Zachovalo se rovněž dost bytových domů, které se však ničím neliší od jiných krakovských domů z této doby. Významným místem byla a je Apteka Pod Orłem na náměstí Bohaterow Getta (dříve Plac Zgody) . Tuto lékárnu za války provozoval Polák, který se snažil pomáhat Židům v ghettu. Tento dům se tak stal jakýmsi symbolem polského odporu, a nyní je tam zřízeno muzeum krakovského holocaustu. Toto malé muzeum patří pod správu krakovského historického muzea (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) . Otevřeno je každý den kromě nedělí a prvních úterků v měsíci. V pondělí je vstup zdarma. Celý Plac Bohaterow Getta (náměstí hrdinů ghetta) je přeměněn na velký památník, připomínající oběti krakovského ghetta. Po celém náměstí jsou rozmístěny velké bronzové židle.


Informace a fakta

GPS: 50.0444, 19.9519
Nadmořská výška: 205 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:48:30

Krakovské ghetto: Recenze

Krakovské ghetto prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Krakov (2.3km)Rząska (10km)Węgrzce (9km)Libertów (9km)Kryspinów (11km)Szczyglice (11km)Balice (12km)Modlnica (11km)Morawica (15km)

Webmap: 1 2 3