TIXIK.cz » Hory » Polsko » Slezsko » Kozlova hora

Kozlova hora - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Kozlova hora: Hlídač pokojů
Kozlova hora Mapa Mapa hotelů Kozlova hora

Kozlova horaKozlova hora

Související témata

Kozlova hora: Fotografie

Doporučené hotely Kozlova hora


Zobrazit všechny »


Kozlova hora: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Kozlova hora Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Kozlova hora a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hory, Aktuální čas: 09:11:46, Nadmořská výška: 273m

Kozlova hora, známá též jako Świerklaniec, je přehradní nádrž v jižním Polsku . Název nádrže je odvozen od nedaleké obce Kozłowa Góra (okres Piekary Śląskie ) .

Základní fakta

Kozlova hora byla zbudována v letech 1933-1939 jako strategický bod vojenského obranného systému. Nádrž vznikla přehrazením říčky Brynica. V pozdějších letech byla nádrž využívána jako zásobárna vody pro region Horního Slezska. Nádrž pojme maximálně 15,3 mil. m³ vody. Její povrch při normálním stavu vody je 5,5 km². Průměrná hloubka činí 2,4 m.

Funkce a význam nádrže

V oblasti nádrže hnízdí mnoho druhů vodního ptactva. V jejím okolí se nachází pozůstatky z dob, kdy byla Kozlova hora využívána pro obranné účely. Ve Świerklańci je několik historických budov a zbytky opevnění. Nádrž dále slouží jako zásobárna vody a v menší míře je využívána také k rekreaci.

Ryby a rybáři

Přestože je Kozlova hora velice mělká, vyskytuje se zde spousta velkých ryb, jako štiky a candáti. Největší zde ulovený kapr a zároveň polský rekord vážil 32,7 kg. Pro úspěšnější lov si zde můžete pronajmout loďku, používání vlastních plavidel je však zakázáno. Rybářská sezona zde začíná v červnu a končí v prosinci.

Legenda

V osmnáctém a devatenáctém století v blízkosti dnešní nádrže stával mlýn. Jeho majitel, mlynář Praczka, byl podezříván ze spolčení s ďáblem. Byl totiž velice bohatý a ponurá, v lesích ukrytá, stavba mlýna zřejmě budila v lidech respekt. Navíc byl mlynář často nepříjemný, a aby těch "ďábelských důkazů" nebylo málo, vlastnil dva krásné černé koně. O několik let později vyplynulo, že mlynář ke svým penězům přišel pašeráctvím. V tehdejší době totiž jeho mlýn ležel přímo na prusko-polské hranici. Do dnešní doby se zachoval název Diablina pro místo, kde kdysi pověstný mlýn stával.


Informace a fakta

GPS: 50.4282, 18.9744
Nadmořská výška: 273 m
Typ hory:
Nachází se něco na vrcholu hory?:
Povrch hory:
Horská fauna:
Horská flóra:
Nadmořská výška vrcholu (m):
Kdo horu zdolal jako první?:
Ve kterém roce byla hora zdolána poprvé?:
Zahynul někdo při výstupu?:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:52:17

Kozlova hora: Recenze

Kozlova hora prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Pyrzowice (8km)Bytom (9km)Chorzów (15km)Siewierz (19km)Dabrowa Górnicza (19km)Zabrze (19km)Katovice (19km)Kozieglowy (23km)Hlivice (26km)

Webmap: 1 2 3