TIXIK.cz » Města » Kouřim

Ubytování Kouřim

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Kouřim: Hlídač pokojů
Kouřim Mapa Mapa hotelů Kouřim

Související témata

Satelitní mapa Kouřimi, Kouřim - počasí, Kouřim: Fotografie

Doporučené hotely Kouřim


Zobrazit všechny »Kouřim: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Kouřim Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Kouřim a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 12:22:13, Telefon: +420 321 783 230, WWW stránky:

Kouřim je malebné městečko v České republice . Nachází se ve Středočeském kraji, asi 16 kilometrů západně od Kolína a asi 40 kilometrů východně od hlavního města Prahy . Kouřim je známá především svým městským opevněním ze 13. století , které se díky své unikátnosti roku 1995 stalo Národní kulturní památkou.

Městské hradby

První zmínka o městě Kouřim souvisí právě s hradbami, které byly již v polovině 13. století dávány za vzor ostatním městům. V této době však ještě nebyly ani zdaleka dokončeny. V pozdější době vznikl dvojitý pás hradeb s baštami, příkopem a valy a také se čtyřmi bránami – Pražskou, Kolínskou, Olešeckou a Malotickou. Do dnešní doby se dochovala pouze jedna z nich – Pražská, která však byla nejdůležitější ze všech a dnes patří k nejzachovalejším stavbám svého druhu ve střední Evropě . Pro lepší poznání historie vede po hradbách naučná stezka „ Středověké opevnění města Kouřimi“ s moderními informačními tabulemi. Po náročné procházce si můžete odpočinout například v parku „Na Hradbách“, který obsahuje mnoho vzácných dřevin.

Kostel sv. Štěpána

Další zajímavostí, kterou Kouřim nabízí, jsou zvony v kostele sv. Štěpána. Jmenují se Štěpán a Marie a jejich zvláštností je, že jsou zavěšené vzhůru nohama. Aby se Kouřimské zvony rozezněly, musí se šlapat na pedály. Štěpán a Marie jsou poslední dva unikáty, které zbyly z původních pěti zvonů. Kostel sv. Štěpána též ukrývá jeden Evropský unikát, a to gotickou malbu znázorňující Umučení sv. Kateřiny namalovanou na unikátní osmiboké klenbě, která vznikla pravděpodobně ve 13. století. Kouřimský kostel je otevřen pouze jednou týdně a to v sobotu.

Další zajímavosti

Více o historii města Kouřim se můžete dozvědět v Muzeu Kouřimska, které obsahuje mnoho archeologických nálezů. Muzeum se nachází v historické budově radnice ze 14. století. Kouřim si také ponechává jedno privilegium, a to geografický střed Evropy, který zde byl vyměřen v roce 1995 a v budoucnosti bude označen mezníkem.

Muzeum lidových staveb

Dalším turistickým cílem v městě Kouřim je zdejší skanzen – Muzeum lidových staveb. Počátky Kouřimského Muzea lidových staveb jsou spjaty s výstavbou vodní nádrže Želivka. V té době mělo být pod vodní hladinou pohřbeno mnoho historicky cenných staveb, a tak se některé z nich vytipovaly, přeměřily a přenesly na louku u Kouřimi. Poprvé byl skanzen zpřístupněn roku 1976, kdy mu patřilo prvních pět staveb. Pro velkou úspěšnost se skanzen i nadále rozrůstal a dnes zahrnuje lidovou architekturu téměř celé České republiky. Objekty pochází z druhé poloviny 18. století až do poloviny 20. století.


Informace a fakta

GPS: 50.0026, 14.9763
Nadmořská výška: 273 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:20:20

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.kourim-radnice.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Aktivity: jízda na koni, lyžování
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: osobitá místní atmosféra, nedaleko hlavního města, klid
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Proti: daleko od letiště
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: bankomat, banka, bowling, kostel, čerpací stanice, supermarket, právnické služby
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Vhodné pro: shopping, poznávání historie, aktivní dovolenou, zdravotní turistiku
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Zajímavosti: vánoční trhy

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Kouřim: Recenze

Kouřim prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

KouřimKostelec nad Černými lesy (8km)Zvánovice (16km)Kolín (17km)Škvorec (18km)Sadská (15km)Sázava (16km)Kutná Hora (22km)Chocerady (19km)

Webmap: 1 2 3