TIXIK.cz » Polsko » Podkarpatsko » Řešov » Kostel Svatého kříže Rzeszow

Kostel Svatého kříže Rzeszow - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Kostel Svatého kříže Rzeszow: Hlídač pokojů
Kostel Svatého kříže Rzeszow Mapa Mapa hotelů Kostel Svatého kříže Rzeszow

Doporučené hotely Kostel Svatého kříže Rzeszow


Zobrazit všechny »


Kostel Svatého kříže Rzeszow: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Kostel Svatého kříže Rzeszow Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Kostel Svatého kříže Rzeszow a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Náboženství, Aktuální čas: 01:36:55

Kostel Svatého kříže Rzeszow je významný kostel a klášter v polském Řešově , pocházející ze 17.století. V současné době se v jižním křídle nalézá Regionální muzeum, které vloni oslavilo 75. výročí existence. V severním křídle se nachází lyceum. Jedná se u unikátní památku pozdně renesanční architektury, nesoucí po přestavbách zřetelné prvky baroka.

Historie

Kostel a klášter byl založen v roce 1645 Prudencjí de Domo Ligęzou Ostrogskou-Zasławskou. Původně měla žít v klášteře klarisek. Král Vladislav IV pozval do nového kláštera piaristy, a spojil klášter se školstvím. Původně byl kostel vystavěn ve stylu rakouského stavitele Jana Cangera. Jednoduché budovy bez věží jsou typické pro pozdní období renesance. Kostel již nese určité barokní prvky. V roce 1702 byl kostel přestavěn a rozšířen o kaple Svatého Jana Nepomuckého a Svatého Filipa Neri. Rozšířením a přestavbou kostela byl pověřen italský architekt Graven. Kolem roku 1758 byla dostavěna kaple Svatého Józefa Kalasantego a sakristie. Původně byla sakristie umístěna v presbytáři kostela, který je v současnosti obsazen vyššími třídami školy. Později se převor stal ředitelem vysoké školy. Na konci 19.století byly ještě provedeny skromné renovace prováděné Stanislawem Grynickym, katechetou a pozdějším farářem. Během okupace používali Němci kostel jako Wehrmachtskirche, tedy kostel pro neslavně proslulé jednotky své armády. Při bombardování byla zničena jižní věž. V roce 1989 se kostel stal majetkem římsko-katolické církve.

Muzeum

Regionální muzeum existuje v budově kostela od roku 1935. Muzeum je význačné množstvím exponátů (je jich přes 240,000) , z nichž nejzajímavější a nejhodnotnější se nacházejí v etnografické části muzea.


Informace a fakta

GPS: 50.0357, 22.0014
Nadmořská výška: 211 m
Telefon:
Typ objektu:
Upřesnění typu objektu:
Duchovní směr:
Název církve nebo řádu spravujícího objekt:
Kdo objekt založil?:
Rok vzniku:
Komu je objekt zasvěcen?:
Sloh:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:48:18

Kostel Svatého kříže Rzeszow: Recenze

Kostel Svatého kříže Rzeszow prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Řešov (0.2km)Trzebownisko (5km)Zaczernie (6km)Świlcza (8km)Rudna Mała (8km)Kraczkowa (12km)Jasionka (10km)Czudec (15km)Łańcut (17km)

Webmap: 1 2 3