TIXIK.cz » Česká republika » Středočeský kraj » Okolí Prahy » Stará Boleslav » Kostel nanebevzetí Panny Marie

Kostel nanebevzetí Panny Marie - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Kostel nanebevzetí Panny Marie: Hlídač pokojů
Kostel nanebevzetí Panny Marie Mapa Mapa hotelů Kostel nanebevzetí Panny Marie

Kostel nanebevzetí Panny MarieKostel nanebevzetí Panny Marie

Související témata

Kostel nanebevzetí Panny Marie: Fotografie

Doporučené hotely Kostel nanebevzetí Panny Marie


Zobrazit všechny »


Kostel nanebevzetí Panny Marie: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Kostel nanebevzetí Panny Marie Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Kostel nanebevzetí Panny Marie a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Lázně Toušeň4km
Infocentrum Lysá nad Labem12km
Klub Mecca19km
SaSaZu20km
Roxy21km
Židovské město v Praze22km
Pinkasova synagoga22km
Duplex Praha22km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Kostely, Aktuální čas: 07:41:50, Adresa: Boleslavská 31/4, 250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Česká republika

Kostel nanebevzetí Panny Marie je významný poutní kostel ve Staré Boleslavi u Brandýsa nad Labem v České republice . Jedná se o jednu z prvních barokních staveb v českých zemích. Kostel je poutním místem s palladiem a místem mučednické smrti Sv. Václava, patrona České země.

Historie

Historie kostela sahá do roku 1617, kdy byla započata jeho stavba. Stavební mistr Jacob de Vaccani postupoval podle návrhu architekta Giovanni Maria Fillipiho (autor Matyášovy brány) . Severní věž byla přistavěna v roce 1675, jižní věž teprve v roce 1749. Jde o jednolodní m kostel s výklenkovými kaplemi, s obdélníkovým podkovově ukončeným presbytářem a s dvěma hranolovými věžemi. Mezi první barokní stavby v Čechách bývá počítán kostel postavený podle projektu Giovanni maria Filippiho, dvorního architekta Rudolfa II. v letech 1617 – 1623. Původní stavba mohla být tedy právem řazena k rudolfínskému manýrismu, což je na průčelí s výrazným trojúhelníkovým štítem patrně i po barokní úpravě, kterou provedl v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer. Také věže a ambit pocházejí z téže doby.

Svatý Václav

Patron České země byl zabit 28. září ve Staré Boleslavi. Mezi knížetem Václavem a jeho mladším bratrem Boleslavem probíhaly od počátku názorové spory. Boleslavovým snem bylo ovládnutí celých Čech, zbavit vlády ostatní knížata a dosadit na jejich místa knížecí správce, kteří by podléhali jeho přímému vlivu. 28. září došlo ve Staré Boleslavi k úkladné vraždě českého patrona. Pondělí 28.září připadá v kalendáři v inkriminovaném období pouze na roky 929 a 935, moderní historici se v dataci Václavovy smrti kloní k roku 935. Boleslavovi bojovníci se prý nejprve skrývali, podle legendy zastihli Václava při cestě na modlitbu. Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie je připomínkou smrti patrona českých zemí a největšího českého knížete.

Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:48:35

Kostel nanebevzetí Panny Marie: Recenze

Kostel nanebevzetí Panny Marie prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (1.4km)Čelákovice (6km)Zeleneč (7km)Miškovice (11km)Mochov (10km)Šestajovice (10km)Nové Jirny (11km)Škvorec (17km)Sadská (23km)

Webmap: 1 2 3