TIXIK.cz » Regiony » Kokořínsko

Kokořínsko - hotely, ubytování, mapa, informace, výlety

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Kokořínsko: Hlídač pokojů
Kokořínsko Mapa Mapa hotelů Kokořínsko

KokořínskoKokořínsko

Související témata

Kokořínsko: Fotografie

Doporučené hotely Kokořínsko


Zobrazit všechny »


Kokořínsko: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Kokořínsko Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Kokořínsko a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky
Státní opera PrahaDivadla48km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Regiony, Aktuální čas: 16:46:56, Nadmořská výška: 388m

Kokořínsko je turistická oblast pro kterou jsou charakteristické pískovcové skály, údolí a jehličnaté lesy. Nachází se v České republice , nedaleko města Mělník , přibližně 40 km severně od hlavního města Praha . Svůj název získala oblast podle hradu Kokořín , který patří k nejvýznamnějším památkám v celém regionu. Oblast spadá pod zvýšený režim ochrany přírody. Celkem 272 km2 území bylo vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko.

Aktivity

Z pohledu pěší turistiky a cykloturistiky je Kokořínsko jednou z nejatraktivnějších oblastí České republiky. Je zde vyznačena hustá síť turistických tras a cyklotras. Oblastí prochází například známá Máchova cesta. Pískovcové skály, zalesněná údolí a vrcholy s rozhlednami vytvářejí pro tyto aktivity velmi pěknou kulisu. Kokořínsko je destinací vhodnou pro zejména pro období mimo zimní sezonu. Pro koupání jsou k dispozici například koupaliště Mělník , koupaliště Městské lázně Mšeno , koupaliště v Bělé pod Bezdězem a na okraji oblasti leží známé Máchovo jezero .

Památky

Romantická krajina je už desítky let inspirací spisovatelů a básníků. Početné hrady, hradní zříceniny a zámky se mohou pochlubit zajímavou historií nebo tajemnými pověstmi. Zajímavá je i místní vesnická architektura, typická právě pro Kokořínsko. Mezi nejvýznamnější památky patří především hrad Kokořín , hrad Houska , Helfenburk , hrad Ronov a na okraji oblasti stojí královský hrad Bezděz . O historii a zajímavostech v oblasti mohou návštěvníci získat přehled v některém z muzeí. Jsou to například Muzeum Mšeno , Muzeum a památník Karla Hynka Máchy nebo expozice Vísecká Rychta .

Vyhlídková místa

Na Kokořínsku naleznete řadu nádherných vyhlídek do krajiny. Mezi nejznámější patří rozhledna Vrátenská hora , skalní vyhlídka Čap , věže hradů Kokořín a Bezděz, vyhlídka Korecký vrch , vrchol Ronov nebo zřícenina hradu Starý Bernštejn .

Významná místa na Kokořínsku

Hlavní turistickou atrakcí celé oblasti je bezpochyby hrad Kokořín vzdálený deset kilometrů od města Mělník. Hrad prožíval od své stavby poměrně smutnou historii. První zmínky o něm, respektive o přilehlé tvrzi, pocházejí z první poloviny čtrnáctého století. I přes jeho dobré obranné schopnosti ho v patnáctém století dobyli husité a zle ho zpustošili. Od konce šestnáctého století se hrad neudržoval a chátral. Situace se změnila až na konci devatenáctého století, když ruinu koupila rodina Špačků a na vlastní náklady ji rekonstruovala. V padesátých letech hrad zestátnili komunisté a v roce 2006 však byl navrácen zpět rodu Špačků.

Houska

Hrad Houska je někdy považovan za zámek. Nachází se na východě Kokořínska. První zmínky o něm pocházejí z počátku čtrnáctého století, je ale téměř jisté, že zde stál už o století dříve. V průběhu dějin se na něm střídalo mnoho šlechtických rodů. Hrad rovněž prošel několika vlnami přestaveb. Současnou renesanční podobu získal hrad na konci šestnáctého století, kdy začal být považován za zámek. Od roku 1700 zůstala Houska opuštěná a chátrala až do roku 1823. Na počátku dvacátého století ji koupila rodina Šimonků a provedla rozsáhlou rekonstrukci. Během druhé světové války Housku zkonfiskovali nacisté a používali ji jako sklad knih z říšských knihoven. V sedmdesátých letech dvacátého století na Housce nahrála své album skupina Plastic People of the Universe. Rodina Šimonků hrad získala zpět ke konci 20. století a po rekonstrukci jej otevřela veřejnosti. S Houskou je spojeno mnoho legend, jedna z nich například praví, že se pod hradní kaplí nachází vchod do pekel.

Bezděz

Několik kilometrů od Housky se nachází královský hrad Bezděz. Byl založen ve druhé polovině třináctého století králem Přemyslem Otakarem II. V roce 1279 se stal vězením pozdějšího krále Václava II. V následujících stoletích hrad sloužil pro mnoho rozdílných účelů. Jeho atraktivní poloha a tajemné vzezření mu zajistilo místo v některých literárních dílech. Proslavil jej zejména básník Karel Hynek Mácha. Ve druhé polovině dvacátého století byla provedena rozsáhlá rekonstrukce a Bezděz byl otevřen pro veřejnost.

Vrátenská hora a skalní útvary

Vrátenská hora je vrchol vysoký 508 metrů. Nachází se zde moderní rozhledna, ze které se naskýtá nádherný kruhový rozhled. Při dobrých podmínkách je vidět hora Říp a hrad Bezděz. I ostatní místa v Kokořínsku jsou ale nádherná, především početné pískovcové skály a skalní města. Jedním s unikátních útvarů jsou Pokličky nedaleko města Mšeno .

Turistické služby

V oblasti naleznete turistická informační centra zejména v městech. Města také nabízejí nejširší možnosti ubytování. Na Kokořínsku se nachází řada kempů a v obcích je k dispozici vedle penzionů i ubytování v soukromých domech. Ve městech najdete další běžné služby, např. bankomaty a lékařskou pomoc. Veřejnou dopravu v regionu zajišťuje z velké části Kokořínský SOK s.r.o.. Společnost založená Sdružením obcí Kokořínska. Po okraji oblasti vedou železniční trati Mělník - Litoměřice, Litoměřice - Česká Lípa, Česká Lípa - Doksy - Mladá Boleslav a trať Mladá Boleslav - Mělník. Mnoho železničních zastávek slouží jako výchozí body turistických tras.


Informace a fakta

GPS: 50.5093, 14.5404
Nadmořská výška: 388 m
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Geopark:
Průměrná roční teplota:
Datum poslední aktualizace: 2012-08-17 00:17:28

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem.

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Vhodné pro: lyžování
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Zajímavosti: skály, poutní cesty

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Kokořínsko: Recenze

Kokořínsko prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Doksy (10km)Štětí (13km)Liběchov (13km)Úštěk (16km)Cítov (18km)Mělník (18km)Roudnice nad Labem (22km)Česká Lípa (20km)Chudoslavice (26km)Terezín (28km)Litoměřice (29km)Mladá Boleslav (28km)Kosmonosy (29km)Mnichovo Hradiště (31km)Žandov (25km)Stráž pod Ralskem (28km)Nový Bor (28km)Veltrusy (31km)Kamenický Šenov (30km)Jablonné v Podještědí (32km)Kralupy nad Vltavou (34km)Česká Kamenice (33km)Kytlice (34km)Rynoltice (37km)Děčín (38km)Srbská Kamenice (37km)Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (37km)

Webmap: 1 2 3