TIXIK.cz » Města » Koclířov

Ubytování Koclířov

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Koclířov: Hlídač pokojů
Koclířov Mapa Mapa hotelů Koclířov

KoclířovKoclířov

Související témata

Koclířov - satelitní mapa, Koclířov - počasí, Koclířov: Fotografie

Doporučené hotely Koclířov


Zobrazit všechny »


Koclířov: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Koclířov Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Penziony, Apartmány přímo ve městě, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Koclířov a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 05:04:08, Nadmořská výška: 507m, WWW stránky:

Obec Koclířov a osada Hřebeč leží v centru bývalého jazykového ostrova na hranici Čech a Moravy, a také na rozvodí Severního a Středozemního moře. V obci najdete školu, školku a veškeré vybavení v podobě obchodu a tří restaurací, cukrárnu a jiné.

Historie

Ves Koclířov byla založena někdy ve 13.století, ale první zmínka je až z roku 1347. Již v roce 1349 zde byl farní kostel, který byl přestavěn roku 1770. V roce 1856 se stal Koclířov poutním místem. Protože obec leží odedávna na hlavní trase mezi Moravou a Čechami, trpěla často průchody vojsk. Oproti tomu byla ale na této trase, přímo v obci, zřízena první poštovní stanice již roku 1754. Pro svou polohu na úplném kraji Čech a tehdejšího litomyšlského panství si zde šlechta postavila malý letohrádek někdy v 17.století. V roce 1855 vzniká v obci hospic, později rozšířený na klášter řádu Redemptoristů. Po vysídlení původního německy mluvícího obyvatelstva po 2. světové válce došlo k částečnému dosídlení a velké stagnaci. Množství původních usedlostí bylo vybydleno Státním statkem a srovnáno se zemí. Po roce 1990 nastala změna a obyvatelé si začali opět uvědomovat identitu místa. Ještě předtím byla odvedena doprava z obce obchvatem, později ještě rozšířeným o průjezd tunelem na Hřebči, což významně odlehčilo obyvatelům. Osada Hřebeč byla založena roku 1620. Již roku 1280 je zde uváděn hrad, jehož zbytky se nacházejí na ostrohu vedle moderního tunelu. Osada byla oblíbeným výletním místem, a proto po ní byla pojmenována celá široká oblast po obou stranách hranice Hřebečsko (Schönhengstgau) . Na hřebečském hřbetu se od počátku 19.století rozvíjela těžba. Nejprve uhlí a později žáruvzdorného jílu a to hlubinným způsobem.

Turistika

Hlavním turistickým lákadlem v obci jsou aktivity Fatimského apoštolátu v ČR, který sídlí v bývalém klášteře s Kostelem sv. Alfonse a P.Marie Fatimské. Farní kostel sv. Jakuba st. a sv. Filomény je obklopen unikátní hřbitovní zdí s výklenky, v nichž jsou umístěny reliéfní desky s křížovou cestou a legendou o sv. Filoméně, a také ostatní náhrobky z doby pozdního baroka. Součástí je také hřbitovní brána s poustevnou a kaple Božího hrobu. Vedle kostela stojí pozdně barokní fara s původní osovou dispozicí a unikátními interiéry. V centru obce se nacházela unikátní barokní rychta, zbořená po roce 1960. Na dolním konci obce se nachází renesanční letohrádek v podobě oválné věže, k němuž byla po pozemkové reformě přistavěna secesní vilka. Po roce 1960 byla nevhodně změněna střecha původní budovy. Po celé délce obce je dochováno množství původních čtyřstranných usedlostí a drobnějších chalup. Na Hřebči byla v roce 1870 postavena Kaple sv. Josefa. Nad tunelem je vybudována vyhlídka k Moravské Třebové a je zde hlavní cesta k Hřebečským důlním stezkám. V osadě se nachází vyhlášená výletní restaurace U tety. V obci je penzion Fatima s restaurací a restaurace v Obecním domě. Údolí, v němž se Koclířov nachází je malebně protkáno množstvím zákrut a navazujících údolí po celé délce obce. Údolí poskytují příjemné procházky a projížďky do okolí a sousedních obcí.

Další informace

Ubytování: www.cm-fatima.cz Další zajímavosti: www.fara.webzdarma.cz www.hrebecskedulnistezky.cz


Informace a fakta

GPS: 49.766, 16.5417
Nadmořská výška: 507 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 15.10.2012 3:17:34

Koclířov: Recenze

Zobrazit recenze:
 23.1.2012 9:51:12
Vesnička mezi významnými historickými centry na českomoravské hranici. V obci barokní kostel s unikátní reliéfní výzdobou ve výklencích hřbitovní zdi, autenticky dochovaná klasicistní fara s osově řešeným půdorysem a dochovanými interiéry, bývalý redemptoristický klášter s velkou kaplí dominují společně středu obce. Na dolním konci stojí renesanční letohrádek oválného půdorysu a po obci množství soch a křížů. V osadě Hřebeč je neogotická kaple, pod níž byl postaven silniční tunel. Na Hřebči stával do roku 1280 hrad a je zde trojstranný hraniční kámen. Nádherný přírodní rámec mnoha bočních údolí malebně dokresluje starobylé čtyřstranné usedlosti a chalupy. Na Hřebečském hřbetu je unikátní systém Hřebečských důlních stezek s rozhlednami a přístupem k úzkorozchodné mladějovské železnici.

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3