TIXIK.cz » Polsko » Velkopolsko » Poznaň » Knihovna Raczyńskich

Knihovna Raczyńskich - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Knihovna Raczyńskich: Hlídač pokojů
Knihovna Raczyńskich Mapa Mapa hotelů Knihovna Raczyńskich

Knihovna RaczyńskichKnihovna Raczyńskich

Související témata

Knihovna Raczyńskich: Fotografie

Doporučené hotely Knihovna Raczyńskich


Zobrazit všechny »


Knihovna Raczyńskich: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Knihovna Raczyńskich Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Knihovna Raczyńskich a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Přírodní rezervace Morasko9km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Budovy, Aktuální čas: 06:15:38, Adresa: Plac Wolności 19, Poznań, Polsko, Telefon: +48 61 852 94 42, WWW stránky:

Knihovna Raczyńskich je významná kulturní budova. Nachází se na západě Polska ve městě Poznaň , nedaleko od jeho historického centra. V této architektonicky cenné budově najdete rozsáhlou sbírku knih. Knihovna organizuje také různé speciálně zaměřené časově omezené výstavy.

Vzhled

Celá Knihovna Raczyńskich je výbornou ukázkou klasicistní architektury. Čelní fasáda byla vytvořena podle vzoru Louvru v Paříži . Nejvýraznějším znakem je dvanáct párů korintských sloupů. Uprostřed vrchní části budovy, mezi balsutrádami, se nachází typický klasicistní oblouk. Před knihovnou stojí socha řecké bohyně Hygieiy.

Stručná historie

Stavby budovy probíhala v období 1822 a 1828, slavnostně otevřena byla o rok později. Jméno nese po svém zakladateli, místním hraběti Edwardu Raczyńském. Úvodní soubor knihovny tvořila soukromá sbírka jejího zakladatele, která se skládala převážně ze svazků zakoupených od klášterů. Raczyński chtěl přimět bohaté obyvatele k přispívání do knihovny slibem, že tomu, kdo daruje alespoň tisíc svazků, nechá zhotovit pamětní desku v budově. Ve skutečnosti k tomu došlo jen jednou a dárkyní byla manželka zakladatele. Nikdo jiný potřebné množství nedaroval. Pruský král ale vydal nařízení, že každý členský stát království musel přispívat do knihovny jednou kopií každé v něm vydané knihy. Knihovna Raczyńskich se tak úspěšně rozrůstala. Během 2. světové války velkou část svazků bohužel zničil požár. Znovu se Knihovna Raczyńskich začala rozrůstat až po ukončení bojů.

Hotel Drážďany

V letech 1829 až 1830 bylo ke knihovně dostaveno boční křídlo, které mělo sloužit jako galerie evropského malířství. Tuto funkci ale křídlo ve skutečnosti nikdy nemělo, stal se z něj luxusní hotel Drážďany. Na konci 2. světové války v roce 1945 bylo však zcela zničeno.


Informace a fakta

GPS: 52.4085, 16.9286
Nadmořská výška: 71 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:46:49

Knihovna Raczyńskich: Recenze

Knihovna Raczyńskich prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Poznaň (0.6km)Suchy Las (8km)Skórzewo (10km)Przeźmierowo (10km)Swarzędz (10km)Plewiska (10km)Kobylnica (11km)Komorniki (11km)Owińska (12km)

Webmap: 1 2 3