TIXIK.cz » Hory » Klíč

Klíč - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Klíč: Hlídač pokojů
Klíč Mapa Mapa hotelů Klíč

KlíčKlíč

Související témata

Klíč: Fotografie

Doporučené hotely Klíč


Zobrazit všechny »


Klíč: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Klíč Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Klíč a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hory, Aktuální čas: 11:29:26, Adresa: Česká republika

Klíč je vrch na severu České republiky , v Libereckém kraji , asi 4 km východně od Nového Boru . Někdy bývá nazýván "Bránou Lužických hor ". Je to místo s úžasným kruhovým výhledem.

O hoře Klíč

Jméno hory vzniklo z praslovanského slova "ključ", kterým se označovaly prameny. Vrchol Klíč se nachází v nadmořské výšce 759 metrů. Na svahu této hory je kamenné pole a na jedné straně je skála, která v zimě vytváří nádherné rampouchy a ledopády. Na úpatí hory Klíč jsou vydatné prameny pitné vody. Na vrcholu byla roku 1967 vyhlášena přírodní rezervace, která pokrývá plochu cca 9 ha.

Výstup na Klíč

Cesta na Klíč je možná pouze po turistických značených cestách. Na Klíč se můžete vydat z Nového Boru , Cvikova nebo Svoru . Výstup na horu je místy velice příkrý, ale můžete se tam vydat s celou rodinou. Podle toho, jak jste fyzicky zdatní, budete potřebovat 1 až 2 hodiny. Dobré boty rozhodně přijdou vhod. Poměrně náročný výstup na Klíč je odměněn opravdu úžasným zážitkem z výhledu na České středohoří , Lužické hory , Jizerské hory a za velmi příznivého počasí na Krkonoše , Děčínský Sněžník a část Krušných hor . Lidé sem často vystupují v brzkých ranních hodinách, aby spatřili východ slunce, nebo večer - kvůli západu slunce. Mnoho nadšenců sem míří na podzim za inverzního počasí, a také v zimě - přivítat Nový rok.

Pověst o drakovi

Skála na jihozápadní straně Klíče budí z dálky dojem, že hora je vykousnutá. Kdysi dávno bydlel v hoře Klíč drak. Nebyl to zlý drak. Byl velice přátelský a ze všeho nejvíc miloval sešlosti s ostatními draky. Jednou se vracel silně podroušen do své jeskyně, ale bohužel vchod netrefil, narazil do hory a nárazem se odlomila část skály.


Informace a fakta

GPS: 50.7887, 14.5727
Typ hory:
Nachází se něco na vrcholu hory?:
Povrch hory:
Horská fauna:
Horská flóra:
Nadmořská výška vrcholu (m):
Kdo horu zdolal jako první?:
Ve kterém roce byla hora zdolána poprvé?:
Zahynul někdo při výstupu?:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 13:06:23

Klíč: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 65Recenze: 2292010-02-12 16:28:48
Je to nenáročný výšlap. Fakt jeden z nejkrásnějších pohledů v Česku, tedy když se vyvede počasí. Odtud se dá jít pěšky na delší výlet do Ledové jeskyně. Fakt doporučuji. Vhodné pro rodinu s dětmi.

Města a obce v okolí

Nový Bor (3.2km)Kytlice (3.8km)Kamenický Šenov (7km)Česká Kamenice (11km)Jiřetín pod Jedlovou (10km)Chřibská (10km)Jablonné v Podještědí (13km)Česká Lípa (12km)Jetřichovice (14km)

Webmap: 1 2 3