TIXIK.cz » Srbsko » Klášter Prohor Pčinjski

Klášter Prohor Pčinjski, Srbsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Klášter Prohor Pčinjski: Hlídač pokojů
Klášter Prohor Pčinjski Mapa Mapa hotelů Klášter Prohor Pčinjski

Související témata

Klášter Prohor Pčinjski: Fotografie

Doporučené hotely Klášter Prohor Pčinjski


Zobrazit všechny »Klášter Prohor Pčinjski: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Klášter Prohor Pčinjski Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Klášter Prohor Pčinjski a doprava
Mešita Mustafa Paši ve Skopje52km
Bitbazar52km
Sijarinska Banja56km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Kláštery, Aktuální čas: 01:57:28, Nadmořská výška: 1284m, Adresa: Srbsko

Klášter Prohor Pčinjski je jedním z nejdůležitějších srbských klášterů. Nachází se na svazích hory Kozjak, asi 30 km od města Vranje , v Srbsku , v blízkosti hranic s Makedonií .

Sv. Prochor Pcinjský

Klášter Prohor Pčinjski je zasvěcen sv. Prochoru Pcinjskému, ranému slovanskému pedagogogovi. Prochor Pcinjski byl jedním ze tří nejvýznamnějších svatých na Balkánu. Osvícenskou a misijní činnost prováděl v 11. století.

Klášter jako projev vděku

Klášter Prohor Pčinjski vybudoval byzantský císař Roman IV. Diogenes (1068-1071) jako ocenění Prochora, který předpověděl, že se stane císařem. Stalo se to v období, kdy byzantská říše získávala zpět svůj vliv na Balkánském poloostrově. Tehdy přišla reorganizace Orhidského patriarchátu a pod jeho vliv se dostává i okolí Kozjaku. Předpověď, že Diogenes uloví Kozjak prostřednictvím Prochora byla splněna. Chrám byl postaven nad hrobem sv. Prochora.

Přestavby kláštera a jeho výzdoba

V pozdějším období srbští vladaři dobyli okolí Vranje. Protože chrám z 11. století časem zchátral, nechal jej král Milutin přestavět. Jak bylo později identifikováno podle stylu a způsobu malování fresek provedl jednu z jeho největších rekonstrukcí. Kostel byl vymalován soluňskými malíři Michailem a Evtichijem v období 1316-1317. Po Kosovské bitvě se tato oblast dostala pod vliv Osmanské říše. Turci chrám v roce 1454 poškodili. Byl obnoven v roce 1489, přičemž se značně změnil jeho vzhled. Chrám přestavěl Marin z Kratova. Fresky z tohoto období zůstaly zachovány, a patří mezi nejkvalitnější umělecká díla v srbském umění 16. století. V roce 1817 chrám znovu poškodili Albánci a na konci 19. století zde řádil požár.

Podoba dnešního kláštera

Dnešní kostel byl postaven v letech 1898-1904. Klášterní komplex zahrnuje dva bytové domy, postavené v letech 1854-1862. Za jejich rekonstrukci odpovídal Haji-Michael Pogačarević, obchodník z Vranje. Tyto dvě koleje patří k nejkrásnějším stavbám svého druhu v Srbsku . V průběhu své existence byla v klášteru kopírovací dílna na přepisování textů a později tiskárna. V šestnáctém století zde fungovala malířská díla. Klášter Prohor Pčinjski má zachovalé fresky ze 14. a 16. století, které jsou velmi cenné. Klášter Prohor Pčinjski uchovává ostatky sv. Prochora Pcinjského. Část kláštera je zrekonstruována na turistické zařízení vysoké úrovně. Klášter Prohor Pčinjski se nachází v blízkosti středověké archeologické lokality. Svátek Sv. Prochora Pcinjského slaví pravoslavná církev 1. listopadu.


Informace a fakta

GPS: 42.3296, 21.8962
Nadmořská výška: 445 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 14:35:41

Klášter Prohor Pčinjski: Recenze

Klášter Prohor Pčinjski prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Vranje (25km)Vladičin Han (44km)

Webmap: 1 2 3