TIXIK.cz » Česká republika » Jihočeský kraj » Jindřichohradecko » Klášter

Klášter, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Klášter: Hlídač pokojů
Klášter Mapa Mapa hotelů Klášter

KlášterKlášter

Související témata

Klášter: Fotografie

Doporučené hotely Klášter


Zobrazit všechny »


Klášter: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Klášter Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Klášter a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky
Kámen republiky10km
Nejsevernější bod Rakouska10km
Slavonické podzemí14km
Montserrat17km
Deštná22km
Jihlavské podzemí52km
Infocentrum Město Tábor57km
Táborské podzemí57km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Kláštery, Aktuální čas: 01:09:48, Nadmořská výška: 652m, Adresa: Klášter, 378 33 Nová Bystřice, Česká republika

Klášter je místo v Jižních Čechách, kde stál bývalý paulánský klášter ze 16. století. Nachází se v nádherném prostředí turistické oblasti Česká Kanada . Do současnosti se z kláštera zachoval pouze klášterní kostel Nejsvětější Trojice a tzv. Červená chodba.

Řád Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly

Klášter vybudoval již v letech 1501 až 1507 církevní Řád Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly (Ordo minimorum) . Jednalo se o římskokatolický řád, který založil sv. František z Pauly. Papež Sixtus IV. schválil řád roku 1474. Pauláni jak se členům řádu říkalo zde sídlili do roku 1533 a později od roku 1626 do 1785. Na území České republiky sídlí řád v současnosti ve Vranově u Brna.

Vypálení kláštera

V roce 1533 přepadla klášter náboženská sekta, mnichy povraždila a klášter vypálila. Podle některých zdrojů se jednalo o Adamity, jiné zdroje uvádějí že se jednalo o vypuzené Novokřtěnce, kteří táhli na Moravu.

Obnovení a zánik kláštera

V roce 1626 klášter obnovil Adam Pavel Slavata, který přizval z Burgunska šest mnichů Paulánů. Na na místě původního kostela byl v letech 1668 až 1692 postaven nový impozantní kostel Nejsvětější Trojice. V roce 1785 byl klášter v rámci tzv. josefínských reforem na příkaz císaře Josefa II. zrušen a v roce 1959 byl definitivně zbourán.

Podzemí

Pod kostelem Nejsvětější Trojice je přístupná část původních katakomb. Podzemní chodby mají několik desítek metrů a můžete je projít při světle svíček.

Legenda a zajímavosti

Podle legendy hledali Pauláni místo kde se nacházejí tři léčivé prameny. Takové místo našli právě v Jižních Čechách. Legendě je nakloněna i zvláštní dispozice kostela, kdy je kněžiště otočeno na západ. Je to údajně právě kvůli třem léčivým pramenům, které se pod oltářem stékají a vyúsťují ve studánce u kostela. Kostel má nejen velmi zajímavé prostorové řešení, ale najdete zde i jeden z největších dřevěných oltářů střední Evropy.

Strom života

V kostele se nacházela významná památka Strom života. Jedná se o dřevořezbu pocházejí zřejmě z roku 1720. V současnosti je Strom života vystaven v Národní galerii v Praze.

Praktické informace

Prohlídky kostela jsou možné po dohodě s panem Havlíčkem a lze je dohodnout na telefonu +420 602 703 007. Nebo můžete požádat paní Hlaváčkovou, která bydlí ve vedlejším bílém domku. Vstupné je dobrovolné. Kostel je v současnosti opraven a má novou fasádu.


Informace a fakta

GPS: 49.0231, 15.1585
Nadmořská výška: 652 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:48:36

Klášter: Recenze

Klášter prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Kunžak (11km)Slavonice (14km)Stráž nad Nežárkou (19km)Strmilov (16km)Jindřichův Hradec (18km)Dačice (21km)Novosedly nad Nežárkou (25km)Třeboň (28km)Telč (28km)

Webmap: 1 2 3