TIXIK.cz » Hory » Norsko » Rogaland » Kjerag

Kjerag, Norsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Kjerag: Hlídač pokojů
Kjerag Mapa Mapa hotelů Kjerag

KjeragKjerag

Související témata

Kjerag: Fotografie

Doporučené hotely Kjerag


Zobrazit všechny »


Kjerag: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Kjerag Mapa Plánovač výletů na míru
Kempy, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Kjerag a doprava
BergeheiiHory28km
UrddalsknutenHory35km
SteinheiiHory66km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hory, Aktuální čas: 08:43:08, Nadmořská výška: 1110m

Kjerag je oválný balvan vklíněný mezi dvě skalní stěny vzdálené od sebe asi 2 metry. Nachází se v jihozápadním Norsku asi 10 km na západ od obce Lysebotn . Větším městem v okolí je Stavanger , vzdálený přibližně 130 km na západ. Kjerag patří společně se skalní stěnou Preikestolen a se skalním převisem Trolltunga k nejpozoruhodnějším přírodním památkám v Norsku .

Základní informace

Kjerag, celým názvem Kjeragbolten, znamená v překladu „kamenný špalek“. Už pohled na něj bere dech. Kamenný kolos je vklíněn mezi dvě skály ve výšce 985 metrů přímo nad Lysefjordem. Ti největší odvážlivci se mohou na Kjerag dokonce postavit a nechat se vyfotit. Vedle balvanu se nachází kamenná plošina připomínající zmenšeninu Preikestolenu , kde si mohou návštěvníci odpočinout po náročném výstupu a vychutnat si nádherné pohledy na okolní krajinu.

Okolní krajina

Kjerag je také název pro horu, která se nachází v těsné blízkosti a má přes 1000 m nad mořem. Celá krajina je charakteristická skalními útesy, vodopády a jezery. Skalní útesy poskytují panoramatické výhledy do širokého okolí, především na azurové vody Lysefjordu. Výhled z balvanu Kjerag patří k nejúchvatnějším v Norsku .

Doprava

Kjerag je velmi špatně dostupný. Příčinou je jeho poloha v horách a velká vzdálenost od civilizace. Samotná cesta na Kjerag se otevírá až v druhé polovině května a bývá otevřená jen do začátku října. Ve zbývajícím období je výstup nebezpečný, protože je cesta pokrytá sněhem. Ke Kjeragu se můžete dostat buď autem, nebo lodí. Výlet lodí po Lysefjordu (linka Stavanger - Lysebotn ) je krásný, ale doprava je frekventovaná jen během hlavní sezóny (polovina června až polovina srpna) . Z přístavu Lysebotn však musí návštěvníci překonat neuvěřitelné převýšení (více než 600 metrů) , aby se dostali do turistického centra Øygardstølen, kde teprve oficiálně začíná výstup na Kjerag. Druhou možností je jet vlastním nebo půjčeným autem. Po silnici E39 a silnici č. 45 se vydáte ze Stavangeru do lyžařského střediska Sirdal. Odtud je to do Øygardstølen zhruba dalších 35 km na sever.

Výstup na Kjerag

Samotný výstup na Kjerag je klasifikován jako obtížný. Vyžaduje vhodné oblečení a počasí bez deště. Výstup je dlouhý 6 km a návštěvníci překonají výškové převýšení téměř 700 m. Cesta na Kjerag se táhne do kopce a přes tři hřebeny. Místy vede přes rozbahněné úseky a sníh. Během hlavní sezóny sem míří mnoho turistů.


Informace a fakta

GPS: 59.0331, 6.5924
Nadmořská výška: 1006 m
Nadmořská výška vrcholu (m): 1110 m
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:52:12

Kjerag: Recenze

Kjerag prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3