TIXIK.cz » Polsko » Kujavsko-Pomořsko » Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty

Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty: Hlídač pokojů
Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty Mapa Mapa hotelů Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty

Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a EvangelistyKatedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty

Související témata

Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty: Fotografie

Doporučené hotely Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty


Zobrazit všechny »


Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Knihovna Bernardýnů v Bydhošti42km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Katedrály, Aktuální čas: 05:50:06, Adresa: świętego Jana 16, 87-100 Toruń, Polsko, Telefon: +48 56 657 14 80, WWW stránky:

Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty je jedna z největších náboženských staveb v severní části Polska . Nachází se ve městě Toruň . Roku 1935 Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty získala titul Basilica Minor, od roku 2002 v ní sídli toruňská diecéze.

Pohledy do historie

Na místě, kde dnes stojí Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty, se první kostel nacházel nejspíše už v polovině 13. století. Na začátku 14. století začalo rozšiřování stávající stavby. Vzorem byl kostel v německém městě Soest . V roce 1351 Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty vyhořela a v následné rekonstrukci byla postavena věž a několik postranních kaplí. Současnou podobu získala Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty ve druhé polovině 15. století. V této době byla postavena i současná věž, která vyrostla na místě původní, jenž se částečně zřítila.

Vzhled

Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty je výborný příklad místní gotické architektury. Nemá omítnutou fasádu, díky čemuž na ní vyniknou cihly, ze kterých je postavena. Tento fakt způsobuje, že stavba vypadá velmi mohutně. Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty má tři lodě. Na západní straně jí dominuje masivní čtyřboká věž.

Interiér

Vnitřek budovy je velmi bohatě zdobený, což nebývá u gotických staveb tak časté. Důvodem výskytu zdobných prvků jsou početné úpravy, kterými interiér stavby v historii prošel. V kněžišti najdete sochy patronů baziliky, svatých Jana Křtitele a Jana Evangelisty. Dále se v něm nachází gotické malby, které zobrazují výjevy z Bible. Sochy i malby pocházejí z druhé poloviny 14. století. Hlavní oltář pochází z počátku 16. století a jsou na něm vyřezávané sochy světců. V bazilice se nachází mnoho dalších gotických maleb. Najdete tam ale i barokní a rokokové prvky, jako např. postranní oltáře. Místní rokoková kazatelna pochází z 18. století. Nejmodernější prvky jsou barevné vitráže, které byly vyrobeny v neogotickém stylu v roce 1951.

Zvon

Ve věži baziliky je zvon Tuba Dei, který pochází z roku 1500. Jedná se o největší středověký zvon v celém Polsku . Ten je stále funkční a při různých příležitostech během roku ho dokonce můžete zaslechnout.

Mikuláš Koperník

Známý astronom Mikuláš Koperník, rodák z Toruně , byl pravděpodobně pokřtěn v této bazilice. Křest se udál nejspíše v gotické křtitelnici ze 14. století, která se tam stále nachází.


Informace a fakta

GPS: 53.0093, 18.6065
Nadmořská výška: 57 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:47:30

Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty: Recenze

Katedrální bazilika svatých Janů Křtitele a Evangelisty prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Toruň (0.7km)Turzno (14km)Ciechocinek (19km)Czernikowo (23km)Chelmża (19km)Inowroclaw (33km)Chelmno (40km)Świecie (46km)

Webmap: 1 2 3