TIXIK.cz » Litva » Vilniaus » Vilnius » Katedrála svatého Stanislava a Vladislava

Katedrála svatého Stanislava a Vladislava - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Katedrála svatého Stanislava a Vladislava: Hlídač pokojů
Katedrála svatého Stanislava a Vladislava Mapa Mapa hotelů Katedrála svatého Stanislava a Vladislava

Katedrála svatého Stanislava a VladislavaKatedrála svatého Stanislava a Vladislava

Související témata

Katedrála svatého Stanislava a Vladislava: Fotografie

Doporučené hotely Katedrála svatého Stanislava a Vladislava


Zobrazit všechny »


Katedrála svatého Stanislava a Vladislava: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Katedrála svatého Stanislava a Vladislava Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Katedrála svatého Stanislava a Vladislava a doprava, Nejbližší zastávka MHD
Vilniuská katedrála0.1km
Východní brána0.6km
Nové město ve Vilniusu0.6km
Staré město ve Vilniusu0.6km
Archeologické naleziště Kernave36km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Katedrály, Aktuální čas: 21:21:39, Adresa: Cathedral Square 2, Vilnius district municipality 01143, Litva, WWW stránky:

Katedrála svatého Stanislava a Vladislava je římskokatolický chrám a jeden z nejvýznamnějších národních symbolů Litvy . Nachází se v jihovýchodní části země v historické části města Vilnius a obklopuje ji Katedrální náměstí. Původně sloužila Katedrála svatého Stanislava a Vladislava jako svatyně k uctívání litevského boha hromu Perkúnase.

Historie

Historie pamětihodnosti Katedrála svatého Stanislava a Vladislava sahá do 14. století, kdy na tomto místě stála dřevěná katedrála, která v 15. století vyhořela. Další objekt byl postaven hned v 15. století knížetem Vytautasem, který zde nechal vystavět kamenný kostel v gotickém stylu. V průběhu dalších let byl několikrát poničen požárem a rekonstruován. V 16. století byl kostel přestavěn na chrám ve stylu renesance a po rozsáhlém požáru v 17. století proběhla rekonstrukce na chrám v barokním stylu. Konečné podoby se dočkala Katedrála svatého Stanislava a Vladislava v 2. polovině 18. století, kdy byl exteriér změněn do podoby v klasicistním stylu s gotickými, renesančními i barokními prvky, tato podoba zůstala památce dodnes. V 17. století byla Katedrála svatého Stanislava a Vladislava úkrytem ostatků patrona Litvy svatého Kazimíra, které byly o desítky let později odvezeny a byly zde pohřbeny těla žen panovníků Alexandra a Zikmunda Augusta, jejich ostatky byli zazděny v podzemí chrámu. Roku 1989 byla Katedrála svatého Stanislava a Vladislava vysvěcena a každoděnně se zde slouží mše.

Architektura

Katedrála svatého Stanislava a Vladislava má po bocích šest sloupů, postavených v dórském stylu. Jižní strana je zdobena sochami litevských knížat a severní strana sochami, představující svaté jezuitského řádu. Nachází se zde také Orloj svatého Kazimíra, na němž je mramorová deska s latinskými nápisy. Interiér byl dochován s řadou originálních prvků. Navštívit můžete i Kapli svatého Kazimíra, která se nachází v jižní uličce. Je výjimečná svou barokní kupolí a stěnami z mramoru a žuly, které jsou zdobeny freskami. Památku Katedrála svatého Stanislava a Vladislava můžete navštívit po celý rok denně v časovém rozmezí 07,00-19,00 hodin. Pravidelně se zde slouží mše. Mnoho dalších informací se můžete dozvědět na oficiálních stránkách komplexu Katedrála svatého Stanislava a Vladislava.


Informace a fakta

GPS: 54.686, 25.2879
Nadmořská výška: 98 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:42:47

Katedrála svatého Stanislava a Vladislava: Recenze

Katedrála svatého Stanislava a Vladislava prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Vilnius (0.8km)Trakai (24km)Kernavė (36km)

Webmap: 1 2 3