TIXIK.cz » Bielsko-Biala » Katedrála svatého Mikuláše

Katedrála svatého Mikuláše - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Katedrála svatého Mikuláše: Hlídač pokojů
Katedrála svatého Mikuláše Mapa Mapa hotelů Katedrála svatého Mikuláše

Katedrála svatého MikulášeKatedrála svatého Mikuláše

Související témata

Katedrála svatého Mikuláše: Fotografie

Doporučené hotely Katedrála svatého Mikuláše


Zobrazit všechny »


Katedrála svatého Mikuláše: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Katedrála svatého Mikuláše Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Katedrála svatého Mikuláše a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Katedrály, Aktuální čas: 18:50:55, Nadmořská výška: 333m, Adresa: Plac Świętego Mikołaja 9, 43-300 Bielsko-Biała, Polsko

Katedrála svatého Mikuláše je nejvýznamnější náboženská stavba v polském městě Bielsko-Biała . To se nachází na jihu země. Je to sídlo bielsko – żiwiecké diecéze. Katedrála svatého Mikuláše je nápadná velkým množstvím prvků z různých stavebních slohů. Na katedrálu byla povýšena v roce 1992. Své jméno má podle svatého Mikuláše, patrona města.

Vzhled

Katedrála svatého Mikuláše v minulosti prošla mnoha přestavbami, proto na ní najdete znaky typické pro několik různých architektonických stylů. Katedrále dominuje 61 metrů vysoká věž, která svým vzhledem připomíná zvonice v italských městech. Modelem pro její konstrukci byla nejspíše zvonice San Marco v Benátkách . Nachází se na ní hodiny z roku 1918. Okolo portálu najdete 12 medailonů zobrazujících apoštoly, nad ním stojí socha Krista a dvou andělů. Římsa nad vchodem je ozdobena sochami tří svatých.

Interiér

Vybavení interiéru je poměrně moderní, až na pár výjimek pochází z 19. a 20. století. Hlavní oltář z roku 1821 zobrazuje svatého Mikuláše, jak zachraňuje lidi z potápějící se lodi. Secesní vitráže, které najdete v horní části hlavní lodi, pocházejí z roku 1912.

Kaple Matky Boží Čenstochovské

Je to nejznámější kaple v celé katedrále. Jako jediná její součást přežila všechny požáry stavby. Visí v ní zázračný obraz Tokaj a také se zde nachází relikvie svatého Mikuláše, Františka z Assisi a dětí z Fatimy.

Historie

První kostel na tomto místě vyrostl v polovině 15. století. Byl postaven v gotickém stylu. Kolem něj se rozprostíral hřbitov. V období 1559 – 1630 sloužil protestantské církvi, pak opět přešel do rukou katolíků. V roce 1659 kostel poprvé vyhořel, v následné rekonstrukci získal barokní prvky. Další požáry přišly letech 1750 a 1808. V 1. polovině 19. století získal kostel prvky klasicismu. Poslední rekonstrukce se odehrála v období 1909 – 1912. Kostel byl celkově zvětšen, získal neorománskou fasádu a byla k němu přistavena věž. Tuto podobu si už uchoval dodnes. Od roku 1992 se objekt označuje jako Katedrála svatého Mikuláše.


Informace a fakta

GPS: 49.8203, 19.0432
Nadmořská výška: 333 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:47:30

Katedrála svatého Mikuláše: Recenze

Katedrála svatého Mikuláše prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Bielsko-Biala (0.8km)Międzybrodzie Bialskie (11km)Rybarzowice (11km)Międzybrodzie Żywieckie (13km)Kęty (15km)Tresna (15km)Brenna (14km)Goczałkowice Dolne (15km)Skočov (18km)

Webmap: 1 2 3