TIXIK.cz » Polsko » Pomořsko » Gdaňsk » Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie: Hlídač pokojů
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie Mapa Mapa hotelů Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Katedrála Nanebevzetí Panny MarieKatedrála Nanebevzetí Panny Marie

Související témata

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie: Fotografie

Doporučené hotely Katedrála Nanebevzetí Panny Marie


Zobrazit všechny »


Katedrála Nanebevzetí Panny Marie: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Katedrála Nanebevzetí Panny Marie Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Anglický dům0.2km
Westerplatte6km
Molo Sopoty12km
Wojanowo14km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 23:03:14

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie je považována za největší cihelný kostel na světě. Leží v městě Gdaňsk na severu Polska . V roce 1965 tato katedrála obdržela od papeže titul bazilika. Do konce druhé světové války sloužila jako protestantský kostel. V té době to byl největší protestantský kostel na světě. Po válce byla tato katedrála vrácena římskokatolické diecézi.

Pohledy do historie

Na místě, kde dnes stojí Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, se údajně již v polovině třináctého století nacházel dřevěný kostelík. Stavba dnešního cihelného kostela byla zahájena zhruba o sto let později. Předlohou pro tuto stavbu byla katedrála v německém Lübecku , podle níž se stavěly i mnohé jiné kostely v tehdejších hanzovních městech. Všechny práce byly dokončeny v roce 1496. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie má od té doby pozdně gotický vzhled. Po reformaci v roce 1577 získali katedrálu protestanti. Katoličtí králové si však hned vedle nechali vystavit Královskou kapli, která na místě stojí dosud. V osmnáctém století, po tzv. trojím dělení Polska , odvezli Prusové z katedrály mnohé cenné artefakty. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie byla značně poničena na konci druhé světové války bombardováním Sovětů. Následná rekonstrukce skončila až v roce 1955.

Exteriér

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie je postavena tak, aby její půdorys tvořil kříž. Dominantní architektonický styl je pozdní gotika. Exteriér je tvořen pouze cihlami. Tento způsob stavby byl pro budovy v hanzovních městech typický.

Interiér

Uvnitř katedrály najdete mnohé cenné artefakty a dekorativní i funkční prvky. Mezi ty nejvýznamnější patří například oltáře, astronomické hodiny či varhany. V této katedrále je pohřbeno několik významných osobností, které pocházely z této oblasti.


Informace a fakta

GPS: 54.3498, 18.6533
Nadmořská výška: 12 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:46:15

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie: Recenze

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Gdaňsk (0.2km)Przejazdowo (7km)Otomin (10km)Straszyn (10km)Leźno (14km)Łęgowo (14km)Banino (17km)Przyjaźń (18km)Świbno (18km)

Webmap: 1 2 3