TIXIK.cz » Ostrava » Katedrála Božského Spasitele

Katedrála Božského Spasitele - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Katedrála Božského Spasitele: Hlídač pokojů
Katedrála Božského Spasitele Mapa Mapa hotelů Katedrála Božského Spasitele

Související témata

Katedrála Božského Spasitele: Fotografie

Doporučené hotely Katedrála Božského Spasitele


Zobrazit všechny »Katedrála Božského Spasitele: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Katedrála Božského Spasitele Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Katedrála Božského Spasitele a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Katedrály, Aktuální čas: 19:21:34, Adresa: Česká republikaslovenských legií 1236/12, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava a Přívoz, Česká republika

Katedrála Božského Spasitele se nachází na náměstí Msgre. Šrámka, v centru Moravské Ostravy. Město Ostrava leží v Moravskoslezském kraji, ve východní části České republiky .

Architektura a interiery

Vznik stavby spadá do let 1883–1888. První zákop proběhl 4. října 1883, v den císařových narozenin. Katedrála Božského Spasitele byla vybudována v novorenesančním stylu podle plánů Gustava Meretty. Stavby se ujal ostravský architekt Clemens Hladisch. Trojlodní katedrála je 68 m dlouhá a je zakončena půlkruhovou apsidou. Nad ní se tyčí 67 metrů vysoké dvě symetrické čelní věže. V interiéru se na bočních stranách nachází dvanáct iónských pískovcových sloupů, které nesou trojdílnou římsu. Klenba hlavní lodě je tvořena pilastry v korintském stylu. Původní renesanční oltář byl dílem vídeňského architekta Maxe von Ferstela. Po druhé světové válce je interiér změněn pražským architektem J. Čermákem. Oltář nahradil novým křídlovým. Nový interiér je veřejnosti zpřístupněn 24. prosince 1954. V sedmdesátých letech byly původní malby zatřeny bílou barvou a nad oltářem umístněn nápis. V 80. letech obětní stůl nahrazen novým mramorovým.

Relikviář s ostatky sv. Hedviky

Od roku 1999 je zde relikviář s ostatky sv. Hedviky Slezské a nový zlacený kříž. Katedrála Božského Spasitele vlastní také dvoje varhany. Malé od bratří Riegrových z 30. let 20. stol. Velké zhotovil Jan Tuček v letech 1938-1939, které pro svou nefunkčnost byly nahrazeny roku 1995 novými. Velké píšťalové varhany z Německa, postavené firmou Führer v roce 1959, byly poté přestavěny krnovským varhanářem Václavem Smolkem a roku 1998 umístěny. Tyto varhany slouží dodnes.

Křížová cesta

V interiéru můžete také obdivovat vyřezávanou křížovou cestu od Stauflessera, dřevěné kazetové stropy od Vogelsanga a obraz „klanění se beránkovi“ od ostravského malíře Stalmacha. Průčelí chrámu je dílo sochaře Kaufungena. V květnu 1996 díky papeži Janu Pavlu II., který založil ostravsko-opavskou diecézi se z baziliky téhož roku stala katedrála. Je to druhý největší kostel na Moravě, hned za bazilikou na Velehradě. V Katedrála Božského Spasitele se konají pravidelné mše a často jsou zde pořádány koncerty, které jsou umocněny skvělou atmosférou. Katedrála je zpřístupněna jen částečně. V době mší můžete obdivovat celý interiér.


Informace a fakta

GPS: 49.8363, 18.2885
Nadmořská výška: 218 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:26:32

Katedrála Božského Spasitele: Recenze

Katedrála Božského Spasitele prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Ostrava (0.6km)Šilheřovice (10km)Jilešovice (12km)Havířov (13km)Karviná (19km)Petrovice u Karviné (20km)Bělá (18km)Frýdek-Místek (18km)Český Těšín (26km)

Webmap: 1 2 3