TIXIK.cz » Polsko » Dolnoslezsko » Karpatka

Karpatka - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Karpatka: Hlídač pokojů
Karpatka Mapa Mapa hotelů Karpatka

KarpatkaKarpatka

Související témata

Karpatka: Fotografie

Doporučené hotely Karpatka


Zobrazit všechny »


Karpatka: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Karpatka Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Karpatka a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Miłków4km
Jezioro Sosnówka6km
Łomnica10km
Šmídova vyhlídka13km
Ambrožova vyhlídka14km
Vrbatova bouda14km
Vrbatovo návrší14km
Harrachovy kameny15km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Kopce, Aktuální čas: 19:45:09, Nadmořská výška: 727m

Karpatka je kopec nacházející se na území Krkonoš v polském městě Karpacz , nedaleko českých hranic. Karpatka je lákadlem jak pro milovníky přírody, tajemna a záhad, tak pro fotografy, kteří si z jejího vrcholu mohou odnést úžasné snímky.

Geologické záhady

Žulový kopec Karpatka je zajímavý už jen tím, že se nachází v samém centru města Karpacz , a tak k sobě poutá zraky turistů už z dálky. Leží ve výšce 726 m nad mořem. Svahy kopce jsou strmé a spadají přímo do řeky Łomnice, která městem protéká. Již v 18. století vznikly na Karpatce první stříbrné doly. Dnes nám tuto dobu "Stříbrné horečky" připomíná pouze stará štola na úpatí kopce. Když vystoupáte na vrchol Karpatky, odměnou vám bude tzv. Chybotek. O co se jedná? Je to viklan, což je kamenný útvar, který se pouze malou částí dotýká skalnatého podloží. Zdejší viklan je tak precizně vyvážený, až máte pocit, že jej můžete bez potíží "rozviklat". V nedávné době, konkrétně v roce 1986, byly na jejích svazích nalezeny čedičové žíly. Hornina čedič se může vyskytovat také jako tzv. sopečný komín, nebo vrstva. Ke vzniku čedičových žil na Karpatce mohlo dojít v období mezi 25 a 2 miliony let, tedy v mladších třetihorách. To by znamenalo, že kopec Karpatka vskutku je sopečného původu.

Poklady pod viklany

Nejznámější krkonošský viklan, jemuž se v Polsku také říká Chybotek, najdeme ve Szklarské Porębě. Tento má tvar obráceného kuželu. Proto se mu říká také Sedmiúhlý kámen. V dávných dobách lidé věřili, že jsou pod skalami označenými viklany ukryty poklady. Stačí prý pouze vyřknout tu pravou kouzelnou formuli ve správnou dobu a zlato a drahé kamení může být vaše. Přesné postupy hledačů pokladů z 15. století jsou zaznamenány v tzv. valonských knihách.

Karpatská flóra

Vrchol Karpatky je porostlý borovicemi. Naši předkové uměli využít téměř každou část tohoto krásného stromu k rozličným účelům, například na výrobu kalafuny, loučí, a dokonce i léků a piva. Pokud se budete po Karpatce procházet na jaře, jistě si všimnete všudypřítomných konvalinek. I ty měly v minulosti své využití, například v medicíně. Díky jejich kouzelné vůni se z konvalinek dělaly i mýdla a parfémy. Celá rostlina je však jedovatá, stejně jako voda, do které konvalinkovou kytici umístíte. Konvalinka je chráněná a je tedy zakázáno ji ve volné přírodě trhat.


Informace a fakta

GPS: 50.7778, 15.749
Nadmořská výška: 727 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:52:08

Karpatka: Recenze

Karpatka prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Karpacz (0.5km)Miłków (3.8km)Sosnówka (5km)Kowary (7km)Przesieka (7km)Podgórzyn (8km)Mysłakowice (7km)Piechowice (14km)Wojcieszyce (14km)

Webmap: 1 2 3