TIXIK.cz » Města » Karolinka

Ubytování Karolinka, hotely Karolinka

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Karolinka: Hlídač pokojů
Karolinka Mapa Mapa hotelů Karolinka

Související témata

Penziony v Karolince, Satelitní mapa Karolinky, Karolinka - počasí

Doporučené hotely Karolinka


Zobrazit všechny »


Karolinka: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Karolinka Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Ubytování u sjezdovky, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Karolinka a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 12:53:16, Nadmořská výška: 479m, WWW stránky:

Karolinka je město ve ve východní části okresu Vsetín ve Zlínském kraji v České republice . Nachází se 18 km východně od Vsetína, v blízkosti slovenské státní hranice. Karolinka je městem skla.

O městě Karolinka

Karolinka je jedno z nejmladších měst na Valašsku . Statut města získala v roce 1998. Žije zde téměř 2 800 obyvatel. Město leží v malebném údolí řeky Vsetínské Bečvy. Ze severu Karolinku obklopují Vsetínské vrchy a z jihu Javorníky. Nejvýše položeným místem je Malý Javorník (1019,2 m) , který je častým cílem turistů.

Sklářská historie

Obec vznikla 20. září 1949, kdy došlo k oddělení místní části Karolinina Huť od obce Nový Hrozenkov. V roce 1951 došlo k přejmenování Karolininy Hutě na Karolinku. Počátky města jsou spojovány s židovským rodem Reichů, který zde založil v letech 1861-1862 sklárnu. Salomon Reich, zakladatel sklárny, pojmenoval podnik po své nevlastní matce. Tak vznikla Karolinina huť, podle níž byl v polovině 20. století odvozen dnešní název města. Karolinská sklárna s více než 140 letou tradicí byla pro mnoho lidí zdrojem obživy. Zdejší sklářské řemeslo si získalo mezinárodní věhlas, což dokládá export do Ruska , Japonska , USA , Kanady a Austrálie . V současné době (2011) je provoz sklárny omezen pouze na povrchové úpravy skla a jedná se o jejím dalším osudu. Přímo v centru Karolinky se však stále nachází prodejna skla, kam by se měl každý návštěvník zajít alespoň podívat.

Zajímavosti

Dalším symbolem města je Vodní dílo Karolinka – Stanovnice, které změnilo tvář obce. Údolí bylo zaplaveno a bylo postaveno několik obytných domů pro vystěhované obyvatele. Vodní dílo pojme 7,5 mil. m³ vody a zásobuje pitnou vodou velkou část Vsetínska i část Zlínského kraje . K dalším zajímavostem obce patří také moderní stavba kostela Panny Marie Karmelské. K vidění je zde největší dřevěná socha Madony v České republice (253 cm) od řezbáře Ladislava Boráka. Významným karolinským rodákem je akademický malíř a grafik Jiljí Hartinger, nar. 1935. V roce 2003 mistr vybudoval v centru města galerii (Art Gallery) . Pokud patříte mezi obdivovatele valašské lidové architektury, určitě navštivte městskou část Raťkov. K vidění je zde shluk dřevěných chalup. Navštívit můžete také šenk, na jehož jídelníčku samozřejmě nechybí tradiční valašské pokrmy.

Sportovní a kulturní vyžití

Mezi obcemi Karolinka a Nový Hrozenkov se nachází přírodní štěrkové koupaliště. Je vhodné jak ke koupání, tak k rekreačnímu rybolovu. Nechybí ani můstek pro snowboard s umělou sjezdovkou. V zimě určitě stojí za návštěvu místní Skiareál . Milovníky koní a jezdectví může zajímat, že na zdejším ranči probíhá výcvik westernových koní pro závodní účely. Karolinka nezklame ani příznivce kultury. Sídlí zde totiž Valašské národní divadlo.


Informace a fakta

GPS: 49.3513, 18.2401
Nadmořská výška: 479 m
Nejbližší hranice: Slovensko, 6.3 km
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:20:23

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.karolinka.cz/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Aktivity: lyžování
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Doprava a dopravní možnosti: železniční
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: vlastní vlaková zastávka, klid, okolní příroda, rovinaté okolí, blízko do větších měst, lyžařské areály okolo, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: bankomat, banka, autoopravna, doktor, supermarket, knihovna

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Karolinka: Recenze

Karolinka prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

KarolinkaVelké Karlovice (3.4km)Halenkov (8km)Horní Bečva (10km)Prostřední Bečva (9km)Dolní Bečva (12km)Horná Mariková (13km)Rožnov pod Radhoštěm (14km)Vsetín (18km)

Webmap: 1 2 3