TIXIK.cz » Města » Káhira

Káhira - hotely, ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Káhira: Hlídač pokojů
Káhira Mapa Mapa hotelů Káhira

Související témata

Satelitní mapa Káhiry, Káhira - počasí, Káhira: Fotografie

Doporučené hotely Káhira


Zobrazit všechny »Káhira: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Káhira Mapa Plánovač výletů na míru
Největší města světa, Nejlepší hotely, Apartmány, Hostely a ubytovny, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view v Káhiře, Plánovač výletů, Káhira a doprava, Bankomaty, Stanice Metra


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 00:25:06, Adresa: 1191Corniche El Nil, Cairo, Egypt, Telefon: +20 2 25808000, WWW stránky:

Plusy

milí lidé
čisté metro
převážně dobré počasí
skvělé jídlo
živá a zábavná destinace
krásné scenérie
levno

Proti

nesnesitelné letní teploty
příliš mnoho turistů
nepříjemné chladno v zimě
jazykové bariéry

Vhodné pro

business
shopping
poznávání historie
noční život
plavby
studium
aktivní dovolenou
naturisty
zdravotní turistiku
romantiku
sportovní turistiku

Zajímavosti

stará & nová architektura
mrakodrapy
politické centrum
historické centrum
církevní památky

Doprava a dopravní možnosti

železniční
letecká
metro
tramvaje
mezinárodní letiště

Business travel (průmysl)

automobilový
potravinářský
hudební
IT


Informace a fakta

GPS: 30.0661, 31.2492
Nadmořská výška: 25 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-22 07:18:23

Káhira: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 80Recenze: 1692010-12-26 13:26:04
Káhira je hlavním městem Egypta . Rozkládá se v severovýchodní části Egypta na pravém břehu řeky Nilu a u okraje Nilské delty. Město je kulturní hranicí Afriky ,
Asie a Evropy . Díky svému důležitému postavení v dějinách se Káhira nazývá Matka světa. Káhira je nejlidnatějším městem Afrického kontinentu. V roce 2006 je ve městě uváděno přes 8 milionů obyvatel.

Historie

Káhira byla založena v 10. století n.l. Místo kde se město rozkládá bylo osídleno před několika tisíci lety. Nedaleko dnešní Káhiry stávalo hlavní město Staré Egyptské říše Mennofer. V období vlády Římanů a Byzance tu stávala pevnost Babylon a kolem ní křesťanské město. V roce 641 bylo vybudováno první arabské město v Egyptě Fustát. V období let 750 až 905 bylo v sousedství Fustátu založeno nové sídlo al-Káta´i. V letech 969 až 1171 byla založena vedle Fustatu nová čtvrť a dostala název Misr al- Qáhira ( Vítězné město) . V roce 1136 byl při křížových výpravách zničen Fustát a centrum Egypta bylo přesunuto do Káhiry. V letech 1250 až 1517 byla Káhira sídlem chalífy. Z tohoto období se dochovala řada významných památek. Od roku 1517 do počátku 19. století bylo město pod nadvládou Osmanské říše. Počátkem 19. století se město začalo úspěšně rozvíjet.

Části města

Nejstarší část Káhiry je ve středu města. Na břehu Nilu stojí moderní mrakodrapy a luxusní hotely. S Káhirou stavebně splývá Gíza se světoznámými pyramidami. Nejstarší části města je Islámská Káhira. Tato část města je ohraničena částí původních hradeb se třemi bránami a to Báb Zuwajlou, Báb al-Futúh a Báb an-Nasr. Dalšími významnými stavbami této části města jsou Hakimova mešita, mauzoleum a madrasa sultána Ghaurího, historický mamlúcký dům Bajt Suhajmí a neslavnější káhirská mešita Al-Azhar. Mešita byla vybudovaná v roce 970. V roce 988 byla při mešitě založena univerzita. Jedná se o nejstarší dosud fungující univerzitu na světě. Jádrem islámské Káhiry je největší bazar Afriky Bazar Chán al-Chalílí. Na jeho severním okraji jsou pozůstatky původního bazaru z roku 1382. Islámská Káhira byla v roce 1979 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pevnost

Na úpatí kopce Mukkatám se rozkládá rozlehlá pevnost Citadela, která byla založena v roce 1176. Do druhé poloviny 19. století byla pevnost sídlem egyptských vládců. Nejzajímavější stavby Citadely jsou Alabastrová mešita, mešity sultána an-Násira Muhammada, mešita Sulejmána.

Zajímavá místa

Dalšími zajímavými místy v Káhiře jsou archeologická lokalita Heliopolis, Káhirská věž, Jižní město mrtvých, Severní město mrtvých, Koptské město či mešita Íbn Tulúnova. Káhirská věž je 186 m vysoká vyhlídková a televizní věž. Věž má podobu lotosu. Jižní město mrtvých byl původně hřbitov. Zdejší dochované stavby jsou nejstarší káhirské památky od 11. do 13. století. Nejzajímavější jsou mešita Sajjídy Náfisy s hrobkou chalífů, mauzoleum egyptské vládkyně, areál Huš al-Báša či mešita s hrobkou imáma aš-Šáfi´a. Základ Severního města mrtvých tvoří tři komplexy, kde jsou pohřbeni malúčtí sultáni. Koptské město je křesťanská čtvrť v místech, kde stávala pevnost Babylon. Najdeme tu řecký klášter s kostelem sv. Jiří a kostely panny Marie, sv. Barbory a sv. Sergia. V Koptské části stojí nejstarší dochovaná egyptská synagoga Ben Ezrova. Byla založena v roce 827. Íbn Tulúnova mešita je nejstarší funkční káhirská mešita. Byla vybudovaná v letech 876 až 879.

Kultura a vzdělávání

Ve městě sídlí univerzity, vysoké školy, několik muzeí. V místech kde stával harém je Egyptské národní vojenské muzeum. V roce 1858 bylo založeno Egyptské muzeum. V muzeu je sbírka staroegyptských památek. V Káhiře najdeme také zoologickou zahradu.

 Aura: 49Recenze: 702010-09-20 17:31:14
Je to největší město afriky. Vzhled města je archetonicky nejednotný. Najdeme zde nové stavby ale i staré paláce. Zajímavostí je, že není možné zjistit přesný počet obyvatel. Poulace zde stále rosta. Je zde mnoho mešit které slouží k modlení a vzdělávání. Zdejší kultura je opravdu velice fascinující a pro nás Evropany skoro až nepochopitelná proto mě návštěva tohoto města příliš nezaujala.
 2008-06-18 19:22:49
Centrum nejlidnatějšího města celé Afriky - Káhiry - je obklopené moderní zástavbou, která je v příkrém kontrastu s historickým jádrem egyptské metropole. Zde lze mluvit o nejstarších muslimských pamětihodnostech vůbec. Centrum bylo založeno v 10. století a až do století 14. představovalo v islámském světě hospodářskou a kulturní hegemonii.

Města a obce v okolí

Káhira (0km)Gíza (7km)

Webmap: 1 2 3