TIXIK.cz » Česká republika » Jihomoravský kraj » Brněnsko » Brno » Jurkovičova vila

Jurkovičova vila - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Jurkovičova vila: Hlídač pokojů
Jurkovičova vila Mapa Mapa hotelů Jurkovičova vila

Jurkovičova vilaJurkovičova vila

Související témata

Jurkovičova vila: Fotografie

Doporučené hotely Jurkovičova vila


Zobrazit všechny »


Jurkovičova vila: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Jurkovičova vila Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Jurkovičova vila a doprava
Brněnské výstaviště2km
Spravedlnost3km
Brněnský hodinový stroj3km
Desert3km
Socha věnovaná vynálezci T. A. Edisonovi3km
Dalešická přehrada34km
Vinařství a vinný sklep Sedláček31km
Vinařství Gotberg31km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Architektura, Aktuální čas: 01:46:44, WWW stránky:

Jurkovičova vila se nachází v Brně , největším městě Moravy, v jihovýchodní části České republiky . Je to jedna z nejvýznamnějších secesních památek v Brně.

Minulost

Vilu navrhl známý architekt Dušan Samuel Jurkovič. Postavena byla roku 1906. Pro stavbu svého sídla, ale také ukázky svého typického stylu, si pan Jurkovič vybral klidnou lokalitu u Wilsonova (dříve Císařského) lesa v městské části Žabovřesky. Jurkovičova vila je pozoruhodnou směsicí architektonických stylů. Tato modernistická stavba je inspirována vídeňskou secesí, prvky lidového umění a v neposlední řadě britskou architektonickou tvorbou. Interiér byl zařízen k bydlení, ale majitel zde měl i ateliér a výstavní prostory. Dušan Jurkovič ve vile žil až do roku 1919, kdy ji prodal. Od té doby stavba několikrát změnila majitele. Všichni se k ní však chovali s úctou a také proto mohla být o sto let později zrekonstruována téměř do původního stavu.

Rekonstrukce

V roce 2006 vilu koupila Moravská galerie Brno za 15 miliónů korun. Tímto se památka stala současně jejím největším exponátem. Sama rekonstrukce začala v roce 2009 a byla ještě mnohem nákladnější. Většina prací byla dotována z Norských fondů. Opravena byla mimo jiné i střecha. Tašky však zůstaly původní. Taktéž radiátory zůstaly původní a po sto letech byly uvedeny do provozu, ačkoliv jsou nyní řízeny počítačově, aby udržovaly v památce tu správnou teplotu. Obnovu zažila i řada maleb v interiéru, jejichž restaurace byla značně náročná. Mnohdy se muselo vycházet pouze z několika nekvalitních fotografií. Rekonstrukcí prošla rovněž přilehlá zahrada. Náročné opravy trvaly dva roky a od prvního dubna roku 2011 je Jurkovičova vila přístupná veřejnosti.

Vila dnes

Vilu můžete od 1. dubna 2011 navštívit. Prohlídku s výkladem je však nutné rezervovat předem. Skupinky nesmí být početnější než 15 lidí, ze statických důvodů. Návštěvníci zde mohou shlédnout stálou expozici o Dušanu Jurkovičovi a krátkodobou výstavu odhalující průběh rekonstrukcí domu. Rezervaci prohlídky lze provést on-line na webu Moravské galerie.


Informace a fakta

GPS: 49.2032, 16.5683
Nadmořská výška: 214 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:47:51

Jurkovičova vila: Recenze

Jurkovičova vila prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Brno (3.2km)Kníničky (4.7km)Rozdrojovice (7km)Ostrovačice (11km)Tetčice (12km)Říčany (13km)Lelekovice (10km)Rosice (13km)Podlesí (11km)

Webmap: 1 2 3