Na české straně Jizerských hor spadá celkem 368 km2 pod režim zvýšené ochrany přírody. Od 1.1.1968 začala oficiálně fungovat Chráněná krajinná oblast Jizerské hory. Na polské straně pohoří jsou dvě menší chráněná území přírody. Torfowiska Doliny Izery a Krokusy w Górzyńcu. Některá vyjímečná místa jsou navíc vyhlášena jako přírodní rezervace a národní přírodní rezervace.
Jizerské hory jsou vyhledávány především díky své přírodě a velkým možnostem pro turisty. Existuje zde výborná síť turistického značení. V létě se zde setkáme s vysokým počtem pěších výletníků a cyklistů, v zimě jsou velmi vyhledávanou destinací pro běžecké a sjezdové lyžování. Nejznámější běžeckou tratí je Jizerská magistrála . Mezi nejvýznamnější turistická střediska patří Smědava , která je rozcestím velmi pěkných turistických tras, dále osada Jizerka a Nová louka kde se nachází chata známá jako Šámalka . Lyžařská střediska reprezentují především Bedřichov , Severák , Tanvaldský Špičák a skiareál Desná Parlament .
Jizerská padesátka je nejznámější běžkařský vytrvalostní závod na území České republiky. Koná se každoročně na začátku ledna. Padesátikilometrovou trať absolvuje několik tisíc příznivců běžeckého lyžování, stejně jako mnoho českých i zahraničních známých lyžařských osobností. Existuje možnost zúčastnit se i kratších verzích závodu.
Významná místa v Jizerských horách představují především přírodní zajímavosti a vrcholy. Asi nejznámější horou je Smrk, nejvyšší vrchol české strany pohoří, ležící přímo na hranici s Polskem. Nachází se na něm rozhledna, ze které se turistům naskýtá nádherný kruhový výhled do okolí. Právě zde pramení řeka Jizera, díky které získalo pohoří své jméno. Zajímavostí je, že nedaleko se na polské straně nachází druhý vrchol Smrek, jenž je o pouhý metr nižší. Dalším velmi významným vrcholem je Jizera (1122 m) se svými dvěma charakteristickými kamenými vrcholky. I odsud se naskýtá nádherný výhled. Z dalších důležitých vrcholů nebo míst jsou to třeba Ptačí Kupy, Smědavská Hora, Ořešník, Černá Studnice nebo vyhlídka Krásná Máří . V současnosti mají Jizerské hory 28 vrcholů, které přesahují výšku 1000 metrů. Velmi pěkné scenérie tvoří početné vodní nádrže a přehrady Jizerských hor. Největší plochu zabírá vodní nádrž Josefův Důl, která leží na řece Kamenici, dále vodní nádrž Bedřichov, známá také jako Černá Nisa. S velkou katastrofou je spojena tzv. Protržená přehrada , bývalá vodní nádrž Desná. V roce 1916 se protrhla hráz a voda smetla mnoho domů a vyžádala si mnoho obětí na životech. Přitažlivá jsou i rašeliniště Jizerských hor, kudy prochází několik turistických tras. Pro pohoří jsou typické křížky a památníčky, připomínající tragické události a úmrtí místních obyvatel. Velký význam měl v oblasti sklářský průmysl. Proto zde můžete navštívit malebné bývalé sklářské osady, jako třeba Kristiánov či Jizerka. Na jizerskohorských stezkách jsou rozmístěny občerstvovací stanice a restaurace.
Turisté se nemusí bát, že by při návštěvě Jizerských hor trpěli nedostatkem kulturního či společenského vyžití. Naleznou zde i dostatek ubytování a možností stravování. Největším městem je regionální centrum Liberec , kde žije více jak 100 000 obyvatel. Velké možnosti nabízí i v sousední Jablonec nad Nisou . Z dalších měst stojí za zmínku Tanvald , Desná a tři města na severním okraji Jizerských hor. Frýdlant v Čechách, poutní město Hejnice a Nové Město pod Smrkem .
Prakticky celé území Jizerských hor je tvořeno žulovou horninou. Výjimku tvoří Bukovec, který je tvořen čedičem a hora Smrk, která je z ortoruly. Nejdůležitějším obdobím pro tvorbu Jizerských hor byly třetihory. Postupně vznikla rozsáhlá náhorní plošina, která dnes vytváří přitažlivé prostředí pro rozvoj rekreačních aktivit.
Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem.
Jizerské hory prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!