TIXIK.cz » Jezera » Rusko » Burjatsko » Jezero Bajkal

Jezero Bajkal - hotely a ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Jezero Bajkal: Hlídač pokojů
Jezero Bajkal Mapa Mapa hotelů Jezero Bajkal

Jezero BajkalJezero Bajkal

Související témata

Jezero Bajkal: Fotografie

Doporučené hotely Jezero Bajkal


Zobrazit všechny »


Jezero Bajkal: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Jezero Bajkal Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Jezero Bajkal a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Jezera, Aktuální čas: 10:10:18, Nadmořská výška: 449m

Jezero Bajkal se nachází v Rusku , v jihovýchodní části Sibiře . Je to nejstarší a nejhlubší sladkovodní jezero na světě. Od roku 1996 je jezero zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO.

Základní fakta

Jezero vzniklo v místě příkopové propadliny na rozhraní dvou tektonických desek asi před 25 miliony let. Tato příkopová propadlina se neustále zvětšuje, každým rokem se tektonické desky rozestoupí až o 2cm. Pohyb desek je doprovázen častým zemětřesením v oblasti a propadem částí břehů a dna jezera. V současné době se nejhlubší místo jezera nachází v hloubce 1637m. Na jezeře se vytvořilo 27 ostrovů, z nichž 22 je vidět po celý rok a 5 bývá zaplavováno. Největším z ostrovů je Olchon (730 km²) .

Voda v jezeře

Do jezera ústí přes 300 řek a říček, avšak odtéká z něj pouze jedna jediná, řeka Angara.Jezero Bajkal se považuje za největší zásobárnu pitné vody, tvoří až 1/5 světových zásob. Díky tomu, že jezero leží v odlehlé oblasti, je jeho voda nebývale čistá a průzračná (viditelnost do hloubky až 40m) . V zimním období je jezero pokryté více jak metrovou vrstvou ledu, vzniká tím tedy největší přírodní kluziště na světě.

Život v jezeře a kolem něj

Jezero leží v nedotčené oblasti, je obklopeno horskými hřbety a proto se zde vyskytuje mnoho živočichů a rostlin, které nikde jinde nenajdete. Specifickými obyvateli jezera jsou např. ryba omul či tuleň bajkalský. Druhý jmenovaný je kvůli nezákonnému lovu na seznamu ohrožených živočichů. Takřka panenská příroda láká turisty k procházkám kolem jezera a k horským výstupům na okolní vrcholy, které se tyčí až do výšky 2000m. Pobřeží jezera je přibližně 2100km dlouhé a leží zde několik měst, jako např. půlmilionový Irkutsk . Většina měst je však soustředěna na jižním a jihovýchodním břehu, ostatní oblasti jsou méně osídlené. Kolem západního pobřeží vede známá Transsibiřská magistrála.

Zajímavosti

Jezero Bajkal získalo spoustu přízvisek, sami Rusové ho rádi hrdě nazývají „perlou Sibiře“ nebo „posvátným jezerem“. Českého turistu zřejmě zaujme, že vůbec prvním člověkem, který jezero přeplaval, byl v roce 1990 český dálkový plavec Jan Novák.

Je pobřeží jezera členité?

členité


Informace a fakta

GPS: 53.4848, 108.3087
Nadmořská výška: 449 m
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 3:06:34

Jezero Bajkal: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 50Recenze: 33.6.2009 9:52:43
Viděl jsem fotky kruhů na bajkalu co byly pořízené z družice a vypadalo to docela zajímavě. Kdo ví co je to pod tím ledem. Je fakt že právě v místech kde jsou ty dva kruhy se led hodně lámal. Zřejmě je pod hladinou něco co jeznatelně teplejší než okolní prostředí. Jinak Bajkal a okolí je fakt něco nádherného. Podle fotografií je to fantastická krajina a jednou bych se tam chtěl podívat.
 2.6.2009 8:53:20
mylite si že na bajkalu jsou mimozemštane. . . nedávno tam astonauti našli dva neznámé kruhy pod hladinou. .

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3