TIXIK.cz » Jevpatorija

Jevpatorija - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Jevpatorija: Hlídač pokojů
Jevpatorija Mapa Mapa hotelů Jevpatorija

JevpatorijaJevpatorija

Související témata

Jevpatorija: Fotografie

Doporučené hotely Jevpatorija


Zobrazit všechny »


Jevpatorija: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Jevpatorija Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Jevpatorija a doprava, Bankomaty, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 21:41:03

Jevpatorija je ukrajinské lázeňské město s dlouhou historií. Rozkládá se na severním černomořském pobřeží zálivu Kalamita na Krymském poloostrově . Díky rozsáhlým písčitým plážím se z města stalo významné letovisko.

Významný přístav i město otroků

Ve starověku byla Jevpatorija důležitou kolonií Řecka . Nazývala se Kerkentidou. Jednalo se o bohaté obchodní středisko, které dokonce vydávalo vlastní měnu a místní přístav v té době prošel mnoha přeměnami. Po častých útocích Skytů bylo město nakonec podmaněno. Postupně se obchod vytrácel a město upadlo v zapomnění na celé jedno tisíciletí. V období Kyjevské Rusi se o přístav začali zajímat Janované, avšak teprve po příchodu osmanských Turků se mu dostalo dřívější slávy. Stalo se z něho černomořské centrum obchodu s otroky. Tenkrát se přístav nazýval Kozlov. Chránila ho 4 km dlouhá zeď a ve městě se nacházelo dvanáct mešit. V rámci neutuchajících bojů s Turky napadali přístav poměrně často záporožští kozáci. Později zde Kateřina Veliká postavila nové ruské město, které nazvala Jevpatorija podle dávného slovanského krále. Ruská šlechta pak vybudovala lázeňské domy podle vzoru z Itálie . Největšího rozkvětu se město dočkalo na začátku 20. století, kdy bylo postaveno muzeum, divadlo a vybudována lázeňská infrastruktura. Za časů Sovětů lemovala celé nábřeží sanatoria. Již v tomto období byla Jevpatorija oblíbenou turistickou destinací.

Historické stavby

Nachází se zde mešita Džuma-Džami, jejíž původní budovu nechal postavit v 16. století Chodža Sinan. V mešitě bylo korunováno několik krymských chánů a díky své zachovalosti je jedním ze symbolů Jevpatorija. Nedaleko odtud stojí klášter dervišů Tekle ze 14. století. Z dob tureckého sultána se zachovaly turecké lázně. Můžete zde najít i jednu z posledních budov Karaimů, což byla krymská židovská skupina neuznávající talmud. Karaimské Kenasy jsou souborem svatých budov.

Překrásné pláže

Turisticko-lázeňský ruch patří k hlavním zdrojům příjmů a zvláštní pozornost je v posledních letech věnována dětem. Pobytu s nimi nahrávají i překrásné písečné pláže, které ulehčují přístup do moře. Ty nejmalebnější se nacházejí za městem.


Informace a fakta

GPS: 45.2027, 33.3627
Nadmořská výška: 13 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:39:02

Jevpatorija: Recenze

Jevpatorija prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Jevpatorija (0.8km)

Webmap: 1 2 3