TIXIK.cz » Města » Dánsko » Syddanmark » Jelling

Jelling - hotely a ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Jelling: Hlídač pokojů
Jelling Mapa Mapa hotelů Jelling

Související témata

Největší města v Dánsku, Satelitní mapa Dánska, Satelitní mapa Jellingu, Jelling: Fotografie

Doporučené hotely Jelling


Zobrazit všechny »Jelling: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Jelling Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Jelling a doprava, Čerpací stanice, benzinky
Jelling KirkePamátníky0.3km
Muzeum historie Dánska JellingMuzea0.3km
Runové kameny JellingPřírodní plošiny0.3km
Kvark Mølle Primitiv TeltpladsKempy6km
Givskud zooZoo8km
Givskudská zoologická zahrada a lví parkZoo8km
Vejle Hospital StationNemocnice9km
Musikteatret VejleDivadla9km
Vejle Art MuseumMuzea9km
Vejle Town HallRadnice9km
Vejle WindmillMlýny9km
Vingsted MølleMlýny9km
Vingsted JernaldermiljøMuzea9km
Vejle Fjord BridgeMosty11km
Vejle MunicipalityMuzea14km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 00:28:34, WWW stránky:

Jelling je malé a ospalé městečko, které má ale slavnou historii. Nachází se v Dánsku , v regionu Jižní Dánsko, cca 10 km severozápadně od Vejle , v nadmořské výšce 105 m. V současnosti zde žije mezi 3000 – 5000 obyvatel. Různé zdroje totiž uvádějí různý počet obyvatel. Jelling láká na svojí historii a hlavně na světoznámé Runové kameny , které jsou od roku 1994 zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO .

Doprava Jelling

Jelling je dostupný autem, autobusem, vlakem i letadlem. Nejbližší mezinárodní letiště se nachází v Billundu , který je vzdálený od městečka cca 20 km. Z letiště se do města dostanete autobusem a vlakem. Autem se sem dostanete buď po nedaleko procházející dálnici E45 či národní silnici č. 18. Z Vejle se sem dostanete po silnici 442. Jelling je pravidelně s Vejle také spojený vlakem. Vlaky sem jezdí minimálně jednou za hodinu. Ve všední dny o něco časteji a o víkendech zase o něco méně častěji (30 DKK, 15 minut) . Dopravu v oblasti za stejnou cenu zajišťuje i autobus č. 211. Vlakové nádraží ve městě se nachází cca 2 minuty chůze od kostela Jelling Kirke.

Historie Jelling

Jelling je uctíván jako kolébka křesťanství v Dánsku, monarchie a všechno, co je skutečně dánské. Město sloužilo v dobách nejvýznamnějšího vikingského období jako sídlo krále Gorma. Gorm Starý byl první v linii dánských králů, kteří od té doby vládnou nepřetržitě přes tisíc let až dodnes.

Historické památky

Jelling Kirke

Nejvýznamnější památkou ve městě Jelling je zdejší kostel Jelling Kirke . Tento kostel byl postaven kolem roku 1100 a řadí se mezi nejvýznamnější památky Dánska. Uvnitř ukrývá několik zrestaurovaných fresek z 12. století, které se řadí k nejstarším v zemi. Po stranách Jelling Kirke naleznete dvě pohřební mohyly. V obou bylo během staletí provedeno několik archeologických vykopávek. Ty objevily i lidské pozůstatky a šperky. Nalezené lidské pozůstatky mají údajně patřit králi Gormovi. Ostatky královny Thyrsy se však dosud nenašly. Hlavní atrakcí jsou však dva dobře zachované runové kameny, které se nachází před vchodem do kostela.

Runové kameny v Jelling

Jedná se o 2 kameny, které jsou kultovní pro všechny Dány. První kámen vztyčil první dánský král v roce 940. Na kameni je napsáno runovým písmem: "Gorm král udělal tento náhrobní pomník pro Tyru, jeho ženu, ozdobu Dánska." Zajímavostí je, že se Gorm nazval sám králem, stal se prvním doloženým králem ve vládnoucí linii, jejíž časy trvají dodnes. Poprvé se zde zmiňuje jméno Dánsko. Druhý runový kámen je větší. Je nádherně zdobený a neméně důležitý. Nápis zde uvádí: "Harald král nařídil zhotovit tento náhrobní pomník pro Gorma, svého otce, a Tyru, svou matku, Harald, který dobyl celé Dánsko a Norsko a obrátil Dány na křesťanství." V roce 1994 byly Runové kameny v Jelling zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO .

Kongernes Jelling

Kongernes Jelling je fascinující moderní muzeum, které se nachází hned naproti kostelu ve městě Jelling. Představuje návštěvníkům další pohled na zdejší pozoruhodné památky a na jejich důležitost v dějinách dánských králů. Zajímavostí je zdejší rodinný strom, který představuje přímou linii potomků Gorma Starého až po současnou královnu Markétu II. V muzeum Kongernes sídlí také informační centrum.

Givskudská zoologická zahrada a lví park

Pro rodiny s dětmi je pak ideální 8 km vzdálená Givskudská zoologická zahrada a lví park . Zdejší safari nabízí ke shlédnutí spoustu afrických zvířat z pohodlí vašeho auta nebo safari autobusu. Jízdenka stojí 30 DKK (vstupné pak 160 DKK pro dospělé a 95 DKK pro děti) . Parkem také vedou pěší stezky. Givskudská zoologická zahrada a lví park zavírají v různou dobu, od 17 do 20 hodin. Dostat se sem můžete autobusem č. 211 z Vejle , který jede i přes Jelling.

Turistické služby a zábava Jelling

Jelling nabízí návštěvníkům možnost ubytování i občerstvení. Ubytovat se můžete buď ve zdejším kempu, který je ale v sezóně plný rodin s dětmi, které vyrážejí do nedalekého Legolandu či Givskudské zoologické zahrady a lvího parku. Kemp Jelling nabízí návštěvníkům bazén, kavárnu, hřiště a půjčovnu kol. Můžete si tu pronajmout chaty, karavany i stany. Nachází se cca 1 km západně od kostela. Ubytovat se v Jellingu můžete také v jediném hotelu ve městě. Hostel Jelling Kro se nachází ve žluté budově, která pochází z roku 1780. Pokoje jsou tu jednoduše zařízené, příjemné a pohodlné. V dolním patře se pak nachází i restaurace, ve které můžete ochutnat zdejší tradiční jídla jako je Smørrebrød či slanečky. Cena za oběd se zde pohybuje mezi 32 – 94 DKK a večeře mezi 88 – 182 DKK. Sendviče či jídlo s sebou nabízí Candy Corner, který se nachází naproti kostelu. Zásoby na případný piknik si můžete zakoupit ve zdejším dobře zásobeném supermarketu Super Brugsen, který se nachází v ulici Mølvangvej 2. Jelling disponuje ale ještě dalšími dvěmi prodejnami potravin, dvěmi bankami, dvěmi pivovary, dvěmi čerpacími stanicemi a dalšími menšími obchůdky. Nově tu také budují tzv. “Městský dům“, kde má být v budoucnu kino, knihovna, kavárna a další kulturní zázemí. Na jižním okraji města se rozkládá i golfový klub Jelling Golfklub. Na své si tu přijdou i milovníci zábavy. Každý rok se tu koná velký hudební festival.


Informace a fakta

GPS: 55.7542, 9.4198
Nadmořská výška: 106 m
Rok založení města: 636
Nejbližší letiště: Letiště Billund, 16 km
Pobřeží: Baltské moře, 9,3 km
Datum poslední aktualizace: 22.10.2012 2:50:08

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.vejle.dk

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: UNESCO, rovinaté okolí, blízko do větších měst, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: kemp, zubař, doktor, čerpací stanice, supermarket

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Jelling: Recenze

Jelling prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

JellingGadbjerg (6km)Bredsten (6km)Vejle (9km)Tørring (11km)Bredal (14km)Vandel (14km)Give (15km)Billund (19km)

Webmap: 1 2 3