TIXIK.cz » Města » Polsko » Svatokřížsko » Jędrzejów

Jędrzejów, Polsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Jędrzejów : Hlídač pokojů
Jędrzejów  Mapa Mapa hotelů Jędrzejów

Související témata

Největší města v Polsku, Satelitní mapa Polska, Jędrzejów - satelitní mapa, Jędrzejów : Fotografie

Doporučené hotely Jędrzejów


Zobrazit všechny »Jędrzejów : Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Jędrzejów  Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Jędrzejów a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Muzeum im. PrzypkowskichMuzea0.2km
Muzeum slunečních hodin JędrzejówMuzea0.2km
GalicowaKopce13km
DziadowaKopce16km
Muzeum Wsi Kieleckiej. Park EtnograficznyMuzea16km
Open air museum in TokarniaMuzea16km
Wypożyczalnia łódekPřístavy19km
TokarniaKopce17km
Dolina Wiernej RzekiÚdolí17km
MoskozalaKopce18km
Leśna GóraKopce19km
Letiště PińczówLetiště20km
Pińczów synagogueSynagogy21km
CzubataKopce20km
KozłoweKopce21km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 15:03:31, WWW stránky:

Jędrzejów je město v Polsku , které je známé hlavně díky zdejšímu muzeu slunečních hodin a prvnímu cisterciáckému opatství v celé zemi. Nachází se ve Svatokřížském vojvodství, asi 35 km od města Kielce . V současnosti tam žije více než 18 000 obyvatel. Mimo již zmíněných zajímavostí láká Jędrzejów návštěvníky i na okolní krásnou přírodu.

Pohledy do historie

Historie města sahá do raného středověku. Bylo založeno někdy v 7. století našeho letopočtu. Městská práva získal Jędrzejów 16. února 1271.

Muzeum slunečních hodin Jędrzejów

Jędrzejów je menší, ale malebné město. Největší atrakce je zajisté muzeum slunečních hodin, které patří k nejvýznamnějším muzeím slunečních hodin na světě. Můžete tam vidět více než 300 exponátů. Jsou to jak klasické sluneční hodiny, tak i takové rarity jako jsou kapesní sluneční hodiny a hodiny, které byly určeny k měření času v noci. Tento stroj je zároveň nejstarší exponát muzea a pochází z roku 1524. Nechybí ani rozsáhlá knihovna s literaturou o slunečních hodinách. Více o muzeu se dozvíte ZDE .

Cisterciácké opatství Jędrzejów

Ti, co mají rádi historické památky a hlavně ty církevní, jistě zavítají do cisterciáckého opatství. To bylo založeno již v roce 1140 a patří tak k nejstaršímu cisterciáckému opatství v celém Polsku . Toto opatství je spojeno s postavou Wincenta Kadlubka, který žil v letech 1161 – 1223. Byl to krakovský biskup a první polský kronikář. Napsal mimo jiné knihu “Chronica Polonorum“. Tato významná postava polských dějin strávila v Jędrzejówě poslední roky svého života a je tam také pohřbena. Cisterciácké opatství Jędrzejów se nachází necelé 2 km od hlavního náměstí (Rynku) .

Okolí města Jędrzejów

Okolí města Jędrzejów má také co nabídnout. Největší atrakce je národní park Świętokrzyski a Ojcowský národní park. Oba parky jsou ideální místo pro milovníky turistiky a přírody. Dále se můžete vydat do Rajské jeskyně , která patří údajně k jedné z nejhezčích jeskyní v celém Polsku . Vyhledávaná je také 20 km vzdálená zřícenina významného královského hradu Chęciny . V zimě je oblíbený lyžařský areál Kielce , který je vzdálený asi 40 km a lyžařský areál Niestachów , který je vzdálený přibližně 30 km.

Turistické služby

Ubytovat se můžete ve městě Jędrzejów v jediné ubytovně Noclegi Zacisze, která se nachází asi 800 m od Rynku, na ulici 11. listopadu. K dispozici jsou skromné pokoje a restaurace. Ve městě se ale nachází celá řada dalších restaurací. Nechybí ani možnost ubytování v soukromí.

Doprava

Jędrzejów je nejlépe dostupný autem, autobusem nebo vlakem. Nejbližší mezinárodní letiště se nachází v Krakově , který je vzdálený přibližně 70 km. Autem se tam dostanete po silnici č. E77, silnici č. 78, 768 a 728. Vlakové i autobusové nádraží se nachází vedle sebe, asi 2 km od hlavního náměstí. Jelikož leží město Jędrzejów na dálnici i vlakové trati Krakov - Kielce , tak je doprava do města i z města velmi dobrá.


Informace a fakta

GPS: 50.6412, 20.3045
Nadmořská výška: 237 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 21.10.2012 15:45:26

Jędrzejów : Recenze

Jędrzejów prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Sobków (13km)Tokarnia (17km)Chęciny (21km)Wielka Wieś (24km)Sitkówka-Nowiny (26km)Książ Wielki (25km)Wloszczowa (33km)Busko-Zdrój (35km)Kielce (34km)

Webmap: 1 2 3