TIXIK.cz » Města » Jedovnice

Ubytování Jedovnice, hotely Jedovnice

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Jedovnice: Hlídač pokojů
Jedovnice Mapa Mapa hotelů Jedovnice

Související témata

Penziony v Jedovnici, Apartmány v Jedovnici, Levné ubytování v Jedovnici, Satelitní mapa Jedovnice, Jedovnice - počasí, Jedovnice: Fotografie

Doporučené hotely Jedovnice


Zobrazit všechny »Jedovnice: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Jedovnice Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Jedovnice a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 14:34:46, Nadmořská výška: 474m, Telefon: +420 516 442 284, WWW stránky:

Jedovnice jsou městysem, který tvoří vstupní bránu do Moravského krasu . Leží asi 25 km severně od metropole jižní Moravy Brna . Nachází se nedaleko okresního města Blansko , v České republice .

Náhled do historie Jedovnic

První písemná zmínka o Jedovnicích se datuje rokem 1268. Za zakladatele jedovnického panství je považován Crha z Čeblovic. Ten se vyznamenal statečným postojem proti Tatarům natolik, že byl jmenován rytířem krále Václava I. Po smrti Crhy, v roce 1308, se panství Jedovnice dostalo do rukou pánů z Lipé. Vzniklo zde centrum obchodníků, řemeslníků, rozvíjel se rybolov, k dostání byly výrobky železářů z nedaleké Rudice . Roku 1335 byly Jedovnice povýšeny na městečko. Poté jedovnické panství vystřídalo několik majitelů. Dotkly se ho i hrůzy třicetileté války a řádění Švédů, Městečku se nevyhla ani morovová rána. Roku 1743 se na panství přiženil hrabě Antonín Salm, který se později stal majitelem rájeckého panství . Zakládal hamry a přispěl k zprovoznění prvních dvou hutí. Roku 1822 zachvátil obec požár. Za první republiky se Jedovnice staly vyhledávaným turistickým místem a je tomu tak dodnes.

Původ názvu obce

Legend o vzniku pojmenování obce je několik. Jedna vypráví o tom, jak se přijíždějící Crha zeptal jednoho starce na jméno vesnice. Ten mu odpověděl, že ves zatím jméno nemá. Na to Crha reagoval v horáckém nářečí : „Tak já teda jedo v nic?“ Z postupného upravování názvu vznikly Jedovnice.

Moderní kostel

Jedinečnou památkou je původně pozdně gotický kostel sv. Petra a Pavla, který je dominantou Jedovnic. Ten byl v 60. letech 20. století přebudován v moderní sakrální stavbu. Malíř Mikuláš Medek vytvořil monumentální oltářní obraz. Na sochařské výzdobě se podílel Jan Koblasa, který mistrným způsobem ztvárnil svatostánek. Celkový návrh je prací architekta Ludvíka Kolka. Ten je také autorem pozoruhodných oken se symboly světců.

Jedovnické rybníky

Jedovnice jsou známé svými rybníky. Největším z nich je Olšovec, následují ho Budkovan a Dymák. Okolí těchto rybníků slouží za cíl turistům. Na rybníku Olšovci se také konají světové závody motorových člunů a pořádá se slavný rybolov, zpravidla v měsíci říjnu.

Zaniklé osady v okolí

V okolí se nacházelo několik obcí, které již před staletími zanikly. Nejvýznamnějšími z nich byly osady Bystřec, Budkovan a Vilémov. V zaniklé osadě Bystřec je od roku 1975 prováděn archeologický výzkum, který přinesl velké množství nálezů.

Turistické zajímavosti

Jedovnice nabízí řadu možností pro výlety a odpočinek. Okolí je protkáno sítí cyklostezek. Za návštěvu stojí Rakovecké údolí, přírodní park, jehož hranice začíná za rybníkem Budkovanem. V Rakoveckém údolí je také možné navštívit pozůstatky osady Bystřec.

Plusy

milí lidé
skvělé jídlo
živá a zábavná destinace
osobitá místní atmosféra
levno
zábavný noční život
dobrá dostupnost
hezké hory

Vhodné pro

shopping
noční život
plavby
příroda
aktivní dovolenou

Aktivity

rybaření
surfování
lyžování
lukostřelba


Informace a fakta

GPS: 49.3445, 16.7559
Nadmořská výška: 474 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:20:28

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.jedovnice.cz/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: milí lidé, skvělé jídlo, živá a zábavná destinace, osobitá místní atmosféra, levno, zábavný noční život, dobrá dostupnost, hezké hory, klid, okolní příroda, rovinaté okolí, blízko do větších měst, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: bankomat, banka, kemp, autoopravna, doktor, supermarket

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Jedovnice: Recenze

Jedovnice prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

JedovnicePodomí (6km)Olomučany (6km)Křtiny (5km)Ruprechtov (7km)Blansko (8km)Sloup (8km)Vranov (11km)Rájec-Jestřebí (11km)

Webmap: 1 2 3