TIXIK.cz » Polsko » Slezsko » Jasna Góra

Jasna Góra - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Jasna Góra: Hlídač pokojů
Jasna Góra Mapa Mapa hotelů Jasna Góra

Jasna GóraJasna Góra

Související témata

Jasna Góra: Fotografie

Doporučené hotely Jasna Góra


Zobrazit všechny »


Jasna Góra: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Jasna Góra Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Jasna Góra a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Budova Slezské opery v Bytomi54km
Slezské planetárium59km
Rynek v Katovicích62km
Uhelný důl Wujek64km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Náboženství, Aktuální čas: 14:16:06, Adresa: Księdza Augustyna Kordeckiego 2, Częstochowa, Polsko, Telefon: +48 34 365 18 13, WWW stránky:

Jasna Góra (Jasná Hora) je klášter v polském městě Częstochowa (Čenstochová) . Je to nejdůležitější polské poutní místo, které ročně navštíví tři až pět miliónů lidí. V klášteře Jasna Góra se nachází světoznámá ikona Panny Marie Čenstochovské, které jsou připisovány zázračné vlastnosti, a která je hlavním cílem návštěvníků kláštera. Klášter Jasna Góra spravuje řád Paulinských mnichů. Celý komplex se skládá z několika částí. Nejstarší z nich, bazilika, byla vybudována v patnáctém století. Nejmladší část kláštera se stavěla až ve dvacátém století. Součástí kláštera je 106 metrů vysoká věž.

Založení kláštera

Počátky kláštera Jasna Góra sahají do roku 1382. V té době kníže Vladislav II. Opolský pozval do Polska paulinské mnichy z Uher, aby zde šířili svou víru. Mniši se usadili v malém kostelíku na místě dnešního kláštera. Pojmenovali toto místo Jasna Góra, protože jejich mateřský klášter v Budě (dnešní část Budapešti ) nesl tento název.

Ikona Panny Marie Čenstochovské

Obraz Matky Boží v tomto klášteře je nejvýznamnější polskou náboženskou relikvií a současně patří i k národním symbolům celé země. Zobrazuje Pannu Marii s malým Ježíšem. Podle pověsti tento obraz namaloval evangelista svatý Lukáš na desce stolu, na kterém jedla rodina Ježíše. Obraz byl do kláštera Jasna Góra dopraven z dnešní Ukrajiny dva roky po jeho založení paulinskými mnichy. V roce 1430 byl klášter přepaden a ikona poškozena. Musela projít náročnou rekonstrukcí v Krakově, která trvala čtyři roky. Po celou dobu její existence jí byly připisovány zázračné vlastnosti a lákala do kláštera Jasna Góra velké počty poutníků.

Obléhání kláštera Jasna Góra roku 1655

Podle obecného přesvědčení se síla obrazu nejvíce projevila v roce 1655, kdy byl celý komplex kláštera Jasna Góra obléhán švédskou armádou. Proti téměř třem tisícům vojáků se klášter ubránil s pouhými 260 obránci, vedenými místním páterem. Toto vítězství bylo pochopitelně připsáno ikoně Matky Boží. Následně se Polsko spojilo s Krymským chanátem a vyhnalo Švédy ze země. O rok později složil polský král Jan II. Kazimír ve Lvovu přísahu, v níž prohlásil Pannu Marii za ochránkyni a královnu jeho země.


Informace a fakta

GPS: 50.8126, 19.0973
Telefon:
Typ objektu:
Upřesnění typu objektu:
Duchovní směr:
Název církve nebo řádu spravujícího objekt:
Kdo objekt založil?:
Rok vzniku:
Komu je objekt zasvěcen?:
Sloh:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:44:42

Jasna Góra: Recenze

Jasna Góra prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Czestochowa (0.8km)Poczesna (11km)Nieznanice (19km)Kozieglowy (24km)Lubliniec (33km)Myszków (31km)Radomsko (37km)Pyrzowice (39km)Siewierz (40km)

Webmap: 1 2 3