TIXIK.cz » Island » Austurland » Jan Mayen

Jan Mayen, Island - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Jan Mayen: Hlídač pokojů
Jan Mayen Mapa Mapa hotelů Jan Mayen

Související témata

Jan Mayen: Fotografie

Doporučené hotely Jan Mayen


Zobrazit všechny »Jan Mayen: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Jan Mayen Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Jan Mayen a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 02:08:07

Jan Mayen je ostrov patřící Norsku .Nachází se zhruba 600 km severně od Islandu a asi 500 km směrem na východ od Grónska . Ostrov Jan Mayen má na délku přes 54 km a v nejširším místě měří 16 km. Na tomto ostrově se nachází jediná aktivní sopka Norska .

O ostrově Jan Mayen

Ostrov Jan Mayen vyhledávají opravdoví milovníci nespoutané přírody. Na severním konci ostrova, zvaném Nord-Jan, se tyčí jediná aktivní sopka Norska . Jmenuje se Beerenberg a měří 2277 metrů.Dohromady celý ostrov zaujímá plochu více jak 380 km čtverečních.Na ostrově Jan Mayen dnes nenajdete, kromě norské meteorologické stanice, žádné přístřeší. Ostrov Jan Mayen je tedy jen a jen pro vyznavače toho nejtvrdšího outdooru.Veškeré zásoby a vybavení si musíte vzít a nosit s sebou. Odměnou vám za to bude ničím nedotčená, divoká příroda.

Historie ostrova Jan Mayen

Ostrov Jan Mayen objevil v roce 1614 anglický kapitán John Clark. Neznámý ostrov pojmenoval Isabella.Toto jméno se ale moc neuchytilo.Téhož roku brázdili vody kolem tohoto ostrova Holanďané. Zahlédli ostrov a v domnění, že jde o zatím neobjevený ostrov, ho pojmenovali po svém kapitánovi Jan Mayen. Od té doby nese ostrov toto jméno.V 17. století se začalo v této oblasti rozmáhat velrybářství.Holanďané dokonce na neobydlený ostrov poslali několik svých námořníků, aby zdůraznili svou nadvládu nad tímto ostrovem.Všichni tito námořníci ale nakonec zahynuli. Ve 20. století byl ostrov Jan Mayen přechodným domovem několika polárních expedic.Byla zde postavena i meteorologická stanice.Dnešní ostrov Jan Mayen patří Norsku , ale je předmětem sporů mezi Norskem a Dánskem , kvůli rybářské zóně.Ostrov je pod správou oblasti Nordland, se správním městem Bodø .

Jak se na ostrov dostat?

Ostrov Jan Mayen je poměrně vzdálen od pevniny Evropy, konkrétně od pevniny Norska je to více než 1000 km. Proto je velký problém se na ostrov vůbec dostat.Cestu na ostrov Jan Mayen ztěžuje nestabilní počasí v této oblasti.Aby to nebylo tak jednoduché, potřebujete ke vstupu na ostrov Jan Mayen souhlas norské vlády. Najdou se ale firmy, které se specializují na expedice na tento ostrov.Jednou z nich je Arcturus Expeditions.


Informace a fakta

GPS: 70.9494, -8.706
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:46:10

Jan Mayen: Recenze

Jan Mayen prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3