TIXIK.cz » Florencie » Il Biancone

Il Biancone - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Il Biancone: Hlídač pokojů
Il Biancone Mapa Mapa hotelů Il Biancone

Il BianconeIl Biancone

Související témata

Il Biancone: Fotografie

Doporučené hotely Il Biancone


Zobrazit všechny »


Il Biancone: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Il Biancone Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Il Biancone a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Fontány, Aktuální čas: 07:44:00

Il Biancone je oblíbený název Neptunovy fontány ve Florencii v Itálii . Fontána zavlažuje vzduch na Piazza della Signoria, kousek od Palazzo Vecchio. Je dílem významného renesančního sochaře Bartolomea Ammannatiho.

Historie

V roce 1559 Cosimo I. Medicejský vyhlásil soutěž na vytvoření hlavní florentské kašny. Zúčastnili se jí nejvýznamnější sochaři té doby, kromě Benvenuta Celliniho také Giambologna, který je autorem Neptunovy fontány v Bologni. Neptun byl zvolen proto, že symbolizoval minulá vítězství Toskánska, která se odehrála na moři. Pro umístění památné fontány byl zvolen roh Palazzo Vecchio. Sochy vytvořil v letech 1560 – 1565 sochař Ammannati (1511 – 1592) . Kašna utrpěla v průběhu staletí mnoho škod, v 16. století ji místní obyvatelé dokonce používali in k praní prádla. Deska na zdi Palazzo Vecchio od roku 1720 důrazně varuje, že v kašně se nesmí nic prát, ani umývat. V nedávné době byla kašna poškozena vandaly. Úsměvný způsob k poškození kašny zvolila na začátku 19. století skupinka klaunů.

Klauni zloději

Během karnevalu v roce 1830 byla bezostyšně ukradena jedna ze soch. Zlodějskou bandou však byla skupinka klaunů! Ti kolem kašny dlouho tančili, v nastalém zmatku dokonce jeden z klaunů, převlečený za sochu, zastoupil její místo. Klauni sochu odnesli, a zřejmě ji prodali v zahraničí.

Ammannatiho mistrovské dílo

Ammannati v Neptunově fontáně vytvořil vzorný příklad manýristického dynamismu. Tomuto vzrušenému davu nymf a faunů, jejichž lesklá bronzová těla se tak působivě vzpínají na mramoru kašny, vévodí bílá socha Neptuna, které florenťané dodnes říkají Il Biancone, Běloun.

Běloun

Ne všem se však Il Il Biancone líbil, a mnohé občany velmi popuzovala jeho přehnaná bělost. Dokazují to posměšné veršíky, které se rozšířily hned poté, co byla fontána roku 1577 odhalena: "Ammannato, Ammannato, Stálo ti to vůbec za to, Takhle zkazit krásný mramor?" Dnešní návštěvník se však nesmí nechat odradit. Bělostný mramor je sice v ostrém kontrastu se zbylým vyvedením fontány, přesto jde o jedno z nejúchvatnějších děl manýrismu.


Informace a fakta

GPS: 43.7695, 11.256
Nadmořská výška: 62 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:48:05

Il Biancone: Recenze

Il Biancone prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Florencie (0.3km)San Jacopo al Girone (7km)Grassina (6km)San Donnino (9km)Tavarnuzze (7km)Pontassieve (14km)Montelupo Fiorentino (19km)Pelago (20km)Rufina (19km)